نوسازی منزل : 5 ایده آسان و موثر برای نوسازی منزل قدیمی شما

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

5 ایده آسان و موثر برای نوسازی منزل قدیمی شما

نوسازی منزل یک فرایند مهم و تأثیرگذار است. فرایندی که با هدف بهبود کیفیت زندگی در محل سکونت فعلی شما انجام می‌پذیرد. نوسازی، رنگ کهنگی را از سیمای خانه پاک نموده و آن را به مکانی زیبا و کاربردی برای سکونت تبدیل می‌کند.

تغییر ظاهر خانه را به شیوه‌های مختلفی می‌توان انجام داد. گاهی این کار صرفاً در تعویض یا اضافه کردن چند وسیله جدید خلاصه می‌شود. در این صورت کار سختی پیش رو ندارید. با کمی تحقیق درباره کیفیت، نوع و قیمت وسایلی که قصد خرید آن‌ها را دارید، می‌توانید ظاهر خانه را تغییر دهید. اما اگر عملیات نوسازی را برای تغییر ظاهر خانه انتخاب کرده‌اید، به تحقیقات بیشتری در زمینه‌های مختلف احتیاج دارید. یکی از مهم‌ترین این زمینه‌ها، ایده‌های نوسازی منزل است. هدف از بررسی ایده‌های مختلف، یافتن مدل یا الگویی است که به‌واسطه آن بتوانید ظاهر خانه را با کمترین هزینه و در سریع‌ترین زمان متحول کنید. البته زیبایی ظاهری خانه تنها یک بُعد ماجراست؛ توجه به این بُعد نباید از توجه به بُعد مهم دیگر یعنی کاربردی بودن و قابلیت استفاده غافلتان کند.

قبل از شروع نوسازی منزل قدیمی باید به یک نقشه یا طرح نهایی برسید. یعنی بدانید که می‌خواهید چه کارهایی انجام دهید و نتیجه عملیات چه باید باشد؟ اگر به دنبال یک نوسازی ارزان، آسان و مطمئن هستید، ما چند ایده خوب سراغ داریم که در ادامه آن‌ها را با شما در میان می‌گذاریم.

1. همه چیز را تمیز کنید!

1. همه چیز را تمیز کنید!

در نوسازی منزل، تمیزی و نظافت بر هر اقدام دیگری مقدم است! پس ابتدا فهرستی از تمام مواردی را (مثل شیشه‌ها، سرامیک‌ها و …) که به نظافت نیاز دارند، تهیه کنید. سپس یک‌به‌یک به سراغ آن‌ها بروید و به بهترین شکل ممکن تمیزشان کنید.

در کنار نظافت بخش‌های مختلف خانه، از خلوت سازی فضای خانه غافل نشوید. لیست دیگری تهیه کنید و نام تمام اقلام یا وسایل کهنه یا بلااستفاده را در آن بنویسید. می‌توانید این وسایل را بفروشید، به فرد دیگری بدهید یا دور بریزید. پلتفرم‌های مختلفی مثل دیوار، شیپور و … فروش چنین اقلامی را برایتان بسیار آسان کرده‌اند. شما می‌توانید به‌واسطه پول حاصل از فروش اقلام بلااستفاده در هزینه‌های نوسازی و بازسازی منزل ، صرفه‌جویی قابل‌توجهی کنید. با حذف این اقلام، فضای خانه بازتر می‌شود؛ این افزایش فضا، نظافت خانه و همین‌طور اجرای ایده‌های دکوراسیون داخلی را برایتان به کار آسان‌تری تبدیل می‌کند.

2. خانه را رنگ‌آمیزی کنید!

2. خانه را رنگ‌آمیزی کنید!

یک راه ساده و درعین‌حال تأثیرگذار برای تجدید زیبایی خانه، رنگ‌آمیزی آن است. بنابراین اگر منزلتان بیش‌ازحد «رنگ‌پریده» به نظر می‌رسد، تمام فضای داخلی و همین‌طور بیرونی آن را رنگ بزنید. برای اینکه از این ایده نوسازی منزل نتیجه خوبی بگیرید، باید درباره انتخاب رنگ‌ها تحقیق کنید. باید ببینید برای هر بخش یا اتاق خانه چه رنگی مناسب‌تر است؛ یک راه خوب برای انتخاب بهترین ترکیب رنگی، توجه به پنجره هر اتاق و میزان نورگیر بودن آن است. یعنی باید ببینید آیا دیوارهای آن اتاق در معرض دریافت نور خورشید قرار دارند یا نه؟

به‌عنوان مثال اگر پنجره اتاق شما رو به شرق باشد، رنگ‌های سردتر انتخاب بهتری برای دیوارهای آن اتاق هستند؛ برعکس اگر پنجره اتاق رو به غرب باشد، استفاده از رنگ‌های گرم‌تر توصیه می‌شود. البته برخی ترجیح می‌دهند که برای رنگ‌آمیزی کل خانه از یک رنگ استفاده کنند که این امر به سلیقه شما بستگی دارد. رنگ‌های متالیک (فلزی) هم گزینه خوب دیگری برای دیوار اتاق‌های خانه شما هستند. شما می‌توانید با اضافه کردن طرح و الگو روی این رنگ‌ها، برای اتاق‌ها یا سالن پذیرایی، ظاهری شیک، استاندارد و جذاب ایجاد کنید.

3. آیتم‌ها و وسایل دکوری (تزئینی) را اضافه کنید!

3. آیتم‌ها و وسایل دکوری (تزئینی) را اضافه کنید!

پرده یکی از بهترین آیتم‌های تزئینی در نوسازی منزل است. نصب پرده نه‌فقط ظاهر اطراف پنجره‌ها بلکه ظاهر کل محیط را به شکل قابل‌توجهی تحت تأثیر قرار می‌دهد. البته انتخاب نوع پرده اهمیت زیادی دارد و باید در انجام این کار هوشمندانه عمل کنید. بهتر است سراغ پرده‌های رنگ روشن بروید؛ این پرده‌ها با گذراندن و تاباندن نور طبیعی، ظاهری روشن و دل‌باز به فضای داخلی خانه می‌بخشند. برای به حداکثر رساندن تأثیر خوشایند نور در اتاق بهتر است از روتختی‌ها یا رومبلی‌های رنگ روشن استفاده کنید.

اضافه کردن گیاهان یکی دیگر از گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه و درعین‌حال مؤثر در نوسازی منزل است. گیاهان، ضمن زیباسازی محیط، روح زندگی را در فضای خانه جاری و ساری می‌سازند. در کنار استفاده از گیاهان می‌توانید نصب آثار هنری مثل ظرف، تندیس، مجسمه، تابلوی نقاشی، تابلو فرش و … را نیز مدنظر قرار دهید.

آیا خودتان هم دستی بر آتش هنر دارید؟ اگر این‌طور است چرا آثار هنری‌تان را به این مجموعه اضافه نکنید؟ به این ترتیب می‌توانید امضای خودتان را پای یک دکوراسیون داخلی جذاب و خیره‌کننده به ثبت برسانید!

4. از مبلمان چندمنظوره استفاده کنید!

4. از مبلمان چندمنظوره استفاده کنید!

با اضافه کردن مبلمان چندکاره یا چندمنظوره، علاوه بر ایجاد یک ظاهر مدرن می‌توانید در استفاده از فضای خانه نیز صرفه‌جویی کنید. با این کار اگر مساحت خانه زیاد باشد، فضای داخلی آن به‌واسطه چینش اقلام متعدد، بیش‌ازحد شلوغ به نظر نمی‌رسد.

لزومی ندارد که برای نوسازی منزل حتماً یک دست مبلمان جدید بخرید. تعمیر مبلمان قبلی یا تغییر ظاهر آن نیز حس و حال خرید مبلمان جدید را ایجاد می‌کند. این کار علاوه بر ایجاد تنوع در ظاهر خانه، یک راهکار اقتصادی محسوب می‌شود. چون می‌توانید در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی زیادی کنید. بااین‌حال بسیار مهم است که مبل‌های قدیمی را برای تعمیر یا نوسازی به یک فرد متخصص و باتجربه بسپارید.

5. آیتم‌های نوری را اضافه کنید!

5. آیتم‌های نوری را اضافه کنید!

هیچ چیز به اندازه آیتم‌های نوری به روشنایی فضای خانه کمک نمی‌کند. استفاده از لامپ‌های LED یکی از بهترین گزینه‌های در دسترس شماست. لامپ‌هایی که علاوه بر نور عالی، مصرف انرژی ناچیزی دارند. نورپردازی درست، در چطور به نظر رسیدن فضای خانه نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند.

 

سخن آخر

باوری وجود دارد که بر اساس آن هر چقدر خانه را بیشتر تزئین یا «دست‌کاری» کنیم، جذابیت آن بیشتر خواهد شد. اما این یک قاعده قطعی نیست و ممکن است همیشه درست نباشد. در بحث دکوراسیون داخلی، انتخاب یک طرح ساده و بی‌نقص، همیشه از تزئینات شلوغ و غیرضروری بهتر و منطقی‌تر است. به همین دلیل، ما نیز در این مقاله از کاژه صرفاً چند راهکار ساده و ارزان را در بحث نوسازی منزل مدنظر قرار دادیم.

اگر خواهان ایجاد تغییرات بنیادی و ریشه‌ای در خانه هستید، آنگاه باید عملیات بازسازی را نیز در پروژه نوسازی خانه بگنجانید. این عملیات مستلزم تغییر ساختار خانه است و به بودجه و زمان بیشتری نیاز دارد. توجه داشته باشید که مفاهیم بازسازی منزل و نوسازی منزل لزوماً دو مفهوم یکسان و هم‌معنی نیستند. بازسازی می‌تواند زیرمجموعه‌ای از عملیات نوسازی باشد اما هر عملیات نوسازی را نمی‌توان یک بازسازی دانست. همان‌طور که دیدیم در این مقاله، خبری از بازسازی خانه نبود و تنها روش‌های ساده‌ای را ذکر کردیم که می‌توانید از آن‌ها در نوسازی استفاده کنید. روش‌هایی که منزل شما را از حیث کارایی و زیبایی به سطح بالاتری ارتقا می‌دهند.

بازسازی ساختمان - کاژه

 

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته