پارکت و لمینت - کاژه

پارکت چیست؟

قبل از پرداختن به نحوه نصب پارکت و لمینت باید اشاره کرد، یکی از گزینه هایی که به شکل گرفتن هماهنگی و زیبایی خانه شما کمک می کند، انتخاب کفپوش مناسب می باشد. تنوع کفپوش ها زیاد است اما باید اشاره کرد آنچه اهمیت دارد انتخاب کفپوش مناسب و استاندارد است.
پارکت به کف پوش هایی اطلاق می شود که از آن در دکوراسیون داخلی ساختمان استفاده می کنند. توجه داشته باشید که جنس این نوع کف پوش از چوب بوده و در اندازه و ابعاد مختلف طراحی و تولید می شود. برای نصب پارکت باید از چسب های مخصوص استفاده نمود .
بعد از نصب پارکت عملیات ساب زنی انجام میگیرد. این اقدام بعد از آنکه چسب زیر پارکت ها به خوبی خشک شد انجام می شود و در انتها نیز با لاک مخصوص درزهای بین پارکت ها را به خوبی می پوشانند.
از آنجایی که جنس این نوع کف پوش چوبی می باشد باید در مجاورت رطوبت قرار نگیرد. و برای تمیز کردن آن نباید از آب یا پارچه خیس استفاده کرد.
رفت و آمد زیاد یا برخورد اشیای نوک تیز موجب کنده شدن سطح پارکت شده و در بلند مدت به آن آسیب وارد می کند. به همین دلیل به منظور صاف و صیقلی نمودن سطح پارکت می توان هر چند سال یکبار اقدام به ساب زنی آن نمود.
توجه داشته باشید که جذابیت خانه شما با انتخاب دکوراسیون و کفپوش مناسب دو چندان خواهد شد. یکی از کفپوش ها که غالبا با پارکت اشتباه گرفته می شود لمینت می باشد. این نوع کف پوش از جنس ام دی اف یا اچ دی اف می باشد که از چند لایه چوب به صورت فشرده تهیه شده است.

تفاوت پارکت و لمینت در چیست؟

با توجه به توضیحاتی که در خصوص پارکت و لمینت صورت گرفت در این قسمت می خواهیم شما را با تفاوت این دو نوع کفپوش آشنا کنیم.
همانطور که اشاره شد نحوه نصب پارکت و لمینت با هم فرق دارد. پارکت نیاز به چسب مخصوص دارد و بعد از خشک شدن باید نسبت به ساب زنی آن اقدام کرد. در انتها نیز یک لایه لاک روی آن زد و بعد از گذشت 24 ساعت چیدمان منزل را شروع کرد.
در حالی که لمینت برای نصب نیاز به چسب ندارد بلکه به گونه ای طراحی شده است که دور تا دور آن را شیار های منظمی تشکیل داده که به آن کلیک می گویند و هنگام نصب باید کلیک ها با هم چفت شوند.
پارکت چون از چوب خالص تهیه شده است در برابر آب مقاومتی ندارد. در حالی که لمینت نسبت به رطوبت مقاومت خوبی دارد زیرا مستقیما از چوب تهیه نشده است. لمینت ویژگی های بنیادی و مقاومت پارکت را ندارد به همین دلیل عمر کمتری دارد.
همچنین پارکت چون از چوب طبیعی و خالص تهیه شده است به راحتی طرح و نقش خود را از دست نمی دهد و عمر طولانی تری هم دارد. لمینت در مقابل پارکت، به دلیل فشرده بودن مقاومت بیشتری در برابر اجسام نوک تیز دارد.
از دیگر تفاوت های بارز بین پارکت و لمینت تنوع طرح و زیبایی آن ها می باشد. پارکت به دلیل اینکه از چوب اصلی تهیه می شود تنوع طرح های لمینت را ندارد. در مقابل اما پارکت به دلیل طبیعی بودن احساس بهتری به شما خواهد داد.
توجه داشته باشید پارکت قابلیت تعویض ندارد. یعنی اگر یک قسمتی از کف پوش منزل شما آسیب ببیند شما نمی توانید آن قسمت را تعویض کنید. این در حالی است که لمینت امکان تعویض دارد.

نقش پارکت و لمینت در بازسازی ساختمان و دکوراسیون داخلی

یکی از بخش های مهم در هر خانه ای کف آن می باشد. اگر خانه ای دکوراسیون خوبی داشته باشد اما کف خانه کفپوش مناسبی نداشته باشد زیبایی و چیدمان وسایل خانه خود را نشان نخواهد داد. در واقع آنچه بیشتر به چشم میخورد کف منزل شما است.
همه ما دوست داریم خانه ای که در آن زندگی می کنیم چیدمان و دکوراسیون زیبایی داشته باشد. البته همیشه امکان ساخت و ساز خانه جدید فراهم نیست اما می توان نسبت به بازسازی و تغییر دکوراسیون داخلی منزل اقدام کرد. یکی از روش های تغییر دکوراسیون داخلی منزل نصب پارکت و لمینت می باشد.
پارکت و لمینت نقش مفیدی در بازسازی ساختمان شما خواهند داشت. در واقع از آنجایی که این دو محصول در رنگ ها و طرح های متفاوتی طراحی شده اند منظره و نمای خانه شما را تغییر می دهند و به نمای داخلی خانه شما جلوه ای زیبا می بخشند.
نوع و رنگ پارکت یا لمینت را باید متناسب با موقعیت فضای خانه در نظر بگیرید. مثلا اگر فضای خانه شما کوچک است و قصد دارید بزرگتر نشان داده شود می توانید پارکت چوبی روشن استفاده کنید.
لازم به ذکر است که پارکت یا لمینت روشن فضای خانه شما نیز روشن تر نشان خواهد داد. در مقابل پارکت یا لمینت تیره و مقاوم را می توانید برای مکان هایی در نظر بگیرید که احتمال می دهید بیشتر در رفت آمد است و زود تر کثیف خواهد شد.
البته باید اشاره کرد که انتخاب رنگ در پارکت باید با در نظر گرفتن دیگر وسایل خانه سنجیده شود. رنگ پارکت باید با رنگ مبلمان شما تناسب داشته باشد. مثلا اگر شما علاقه به حفظ بافت سنتی دارید و دوست دارید فضای خانه شما یک فضای سنتی باشد می توانید پارکت تمام چوب را انتخاب کنید.

قیمت پارکت و لمینت

با توجه به توضیحاتی که داده شد شما با جنس پارکت و لمینت آشنا شدید. در خصوص قیمت و مرغوبیت پارکت باید به نوع چوب توجه داشت. از میان انواع چوب، چوب گردو همیشه قیمت بالاتری دارد. از آنجایی که پارکت از چوب خالص تهیه می شود در مقایسه با لمینت قیمت بیشتری هم دارد. لمینت به دلیل نصب آسان و قیمت پایین تر بیشتر مورد توجه توجه قرار گرفته.
البته باید در کنار جنس چوب به عوامل دیگری چون برند شرکت و متراژ مورد نظر نیز توجه داشت. پارکت یک نوع کفپوش لوکس به شمار می آید به همین دلیل در مقایسه با لمینت و دیگر انواع کفپوش تفاوت قیمت دارد.
کیفیت و ضخامت یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در قیمت پارکت و لمینت می باشد. قطعا پارکت های ارزان قیمت از کیفیت کمتری برخوردارند و خیلی سریع آسیب می بینند.
توجه داشته باشید هر اندازه ضخامت لمینت بیشتر باشد به این معنا است که مغزی به کار رفته در آن نیز بیشتر است و این موجب می شود مقاومت بالایی هم داشته باشد.

نصب پارکت و لمینت - کاژه

شرایط نصب پارکت و لمینت

شرایط و نگهداری نصب پارکت و لمینت شاید در ابتدا کار ساده ای به نظر بیاید اما باید اشاره کرد که این کار نیاز به تخصص و مهارت کافی دارد. یعنی لازم است شما حتما به نصاب پارکت مراجعه کنید تا به صورت حرفه ای مکان مورد نظر شما را کفپوش بزند.
این اقدام از حساسیت بالایی برخوردار است. نصب پارکت و لمینت به عوامل زیادی نیاز دارد که عدم رعایت هر کدام از این عوامل از کیفیت نهایی کار شما کم خواهد کرد.
ابتدا لازم است نسبت به زیرسازی اقدام کرد. در واقع اگر کف مکان مورد نظر شما صاف نباشد نصب پارکت و لمینت ممکن نخواهد بود. اگر سطح زیر کار سرامیک بوده و شما اقدام به کنده کاری آن نموده اید باید قبل از شروع عملیات نصب پارکت و لمینت کف را کاملا صاف کرده تا در زمان نصب با مشکل مواجه نشوید.
بعد از صاف کردن سطح زیرین کار باید نسبت به فوم گذاری اقدام کرد. این کار علاوه بر اینکه به عنوان یک عایق حرارتی و صدا عمل می کند موجب راحت تر نصب شدن پارکت هم خواهد شد.
قطعات پارکت هم با چسب و هم با قفل کردن نر و مادگی تیکت ها قابل نصب می باشد. بعد از نصب پارکت باید با لاک های مخصوص نسبت به درز گیری آن اقدام کرد.
لاک زدن علاوه بر اینکه موجب درزگیری بین پارکت ها می شود از صدا دادن و تکان خوردن پارکت ها در هنگام راه رفتن روی آنها نیز جلوگیری می کند. لمینت اما نیاز به چسب و درزگیری ندارد و نصب آن تقریبا راحت تر از پارکت می باشد.

نحوه نگهداری پارکت و لمینت

بعد از انتخاب پارکت یا لمینت به عنوان کفپوش مورد نیاز شما نوبت به نصب پارکت و لمینت می رسد که باید حتما توسط نصاب حرفه ای انجام گیرد. بعد از اتمام مراحل نصب آنچه اهمیت دارد نحوه نگهداری پارکت و لمینت می باشد.
نگهداری و تمیزی لمینت در مقایسه با پارکت آسان تر می باشد زیرا لمینت مقاومت بالاتری در برابر رطوبت دارد و شما می توانید با تی یا پارچه خیس سطح کفپوش را تمیز کنید. یکی از قابلیت های پارکت در مقایسه با لمینت این است که اگر سطح آن به دلیل رطوبت یا عوامل دیگری متورم شد می توانید از سمباده برای از بین بردن آن اقدام کنید.
رفت و آمد زیاد یا برخورد اشیای نوک تیز موجی کنده شدن سطح پارکت شده و در بلند مدت به آن آسیب وارد می کند. به همین دلیل به منظور صاف و صیقلی نمودن سطح پارکت می توان هر چند سال یکبار اقدام به ساب زنی آن نمود. لاک زدن پارکت هم از تکان خوردن قطعات در زمان رفت و آمد جلوگیری می کند.

خرید و سفارش پارکت و لمینت

بعد از انتخاب کفپوش مناسب برای مکان مورد نظر نوبت به خرید و سفارش آن می سد. خرید و سفارش پارکت و لمینت را می توانید با دو روش انجام دهید. اگر امکان خرید حضوری برای شما فراهم است می توانید به شرکت های طراحی و دکوراسیون داخلی مراجعه کنید و طرح و رنگ کفپوش مورد نظر خود را انتخاب کنید.
اما اگر امکان خرید حضوری برای شما فراهم نیست می توانید با مراجعه به سایت های مخصوصی که در زمینه دکوراسیون داخلی فعالیت می کنند طرح مورد نظر خود را انتخاب کنید و سفارش خود را ثبت کنید. همچنین شما می توانید از مشاوران مجرب در این زمینه نیز راهنمایی های لازم را برای نصب پارکت و لمینت دریافت کنید.
در زمان خرید پارکت و لمینت به کیفیت به عنوان فاکتور اصلی توجه ویژه ای داشته باشید. پارکت های ارزان قیمت از کیفیت کمتری برخوردارند و کلیک های آنها نیز استاندارد های لازم را ندارد. این موجب می شود قطعات پارکت یا لمینت به خوبی قفل نشود و در مدت زمان کوتاهی از هم جدا شوند.