کافه (خانه ای قدیمی) : بازسازی خانه های قدیمی به عنوان کافه

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

کافه (خانه ای قدیمی): بازسازی خانه های قدیمی به عنوان کافه

لذت نوشیدن قهوه تلخ در کافه با مرور خاطرات شیرین پیشینیان ! روزهایی را سپری می کنیم که همه جا از هیاهو، شلوغی و رفت و آمد های بی وقفه پر شده است. سر و صدای ماشین ها و آلودگی هوا همه را خسته کرده است. برای فرار از این همه هیاهو به دنبال مکانی آرام و بدون استرس می گردیم. جایی که در آن بتوان مرور خاطرات شیرین گذشته را با نوشیدن یک فنجان چای نبات تلفیق کرد. زندگی آرام و بدون استرس در خانه هایی بزرگ با حیاطی سرسبز که روح و روان آدمی را جلا می بخشد. گویا دوران گذشته آرامش خود را به آجر های خانه های قدیمی به امانت بخشیده است.

حوض بزرگ آبی رنگ که از فواره های آن آرامش می جوشد و در وسط باغی سرسبز قرار گرفته است. همه این عناصر در کنار هم باعث برطرف شدن استرس های زندگی امروزی می شوند. خانه های قدیمی خاطرات تلخ و شیرینی در دل خود حفظ کرده اند تا به نسل های آینده هدیه دهند.

در برهه ای از زمان خانه های قدیمی فقط محلی مناسب برای ساخت برج های بلند بودند. خانه هایی که تاریخ پیشینیان ما را در نقوش دیوارهای خود داشتند یکی پس از دیگری خراب شدند و جای خود را به برج های بلند دادند.

خانه های قدیمی قدمتی به وسعت تاریخ در دل خود دارند!
خانه های قدیمی قدمتی به وسعت تاریخ در دل خود دارند!

بازسازی خانه قدیمی

امروزه با توجه به اوضاع اقتصادی جامعه خیلی از افراد به فکر بازسازی ساختمان هستند. با توجه به افزایش قیمت زمین و ساخت و ساز، بهترین راه در حال حاضر مرمت خانه های قدیمی می باشد. حال اگر این بازسازی با هدف کسب درآمد از خانه های قدیمی باشد سود دوطرفه ای نصیب افراد می شود. از یک طرف مرمت و حفظ آثار و تاریخ گذشتگان و از طرف دیگر کسب درآمد های قابل توجه از خانه های قدیمی.

مرمت خانه های قدیمی با هدف های متفاوتی انجام می شود. خانه های قدیمی می توانند محل های مناسبی برای اقامت های بوم گردی باشند. همچنین می توان با اندکی ذوق و سلیقه یک خانه قدیمی را به یک کافه یا رستوران سنتی تبدیل کرد.

استقبال مردم امروزه از این کافه خانه های قدیمی و رستوران های سنتی بسیار افزایش یافته است. بسیاری از مردم زندگی در خانه های باشکوه قدیمی را به اقامت در هتل های لوکس ترجیح می دهند. بنابراین مشخص می شود که از مرمت یک خانه قدیمی فرسوده چقدر می توان درآمد داشت.

برای بازسازی ساختمان های قدیمی اولین نکته ای که باید در نظر داشت حفظ اصالت و تاریخچه خانه است. در صورت نیاز می توان از کارشناسان این حوزه برای مرمت بناهای تاریخی کمک گرفت. از نظر روانشناسی زمانی که وارد یک خانه تاریخی می شوید و خاطرات شیرین گذشته را مرور می کنید اینکار باعث ایجاد آرامش روحی و ذهنی می شود. به همین علت بسیاری افراد برای دور شدن از استرس های روزمره ترجیح می دهند تا مدت زمانی را در کافه خانه های قدیمی بگذرانند.

دکوراسیون داخلی کافه های قدیمی

برای طراحی دکوراسیون داخلی برای خانه های قدیمی به اصالت و تاریخ خانه توجه فراوانی باید داشت. استفاده از آجر و حتی کاه گل در ساخت دیوارها و یا استفاده از شیشه های رنگی در ساخت در و پنجره ها شیوه ای مرسوم در طراحی دکوراسیون داخلی کافه خانه های قدیمی است. وسایل و اکسسوری های قدیمی و همچنین گلدان های شمعدانی عناصر دیگری هستند که می توان از آن ها برای ایجاد حس قدیمی بودن خانه استفاده کرد.

حوض آبی رنگ، گلدان های شمعدانی، دیوارهای آجری نمادی از خانه های قدیمی

خانه های قدیمی بخشی از فرهنگ و تمدن را در خود دار

بازسازی و مرمت این خانه ها به معنی احیا فرهنگ و هویت یک جامعه است. خانه های قدیمی باشکوه، که اوج هنر، خلاقیت و طراحی معماران ایرانی را نشان می دهند بیانگر غنی بودن فرهنگ و تمدن جامعه هستند. بنابراین برای حفظ و احیا این بناهای تاریخی باید با تمام توان تلاش کرد. چه بهتر از این که این خانه های قدیمی تبدیل به کافه ها و رستوران هایی شوند که همه مردم امکان استفاده از آن ها را داشته باشند و نیز یادآور اصالت و شکوه معماری ایران باشند.

علاوه بر موارد گفته شده تبدیل خانه های قدیمی به کافه و رستوران می تواند درآمد زایی قابل توجهی داشته باشد. امروزه اکثر افراد در آپارتمان های کوچک و سرد و بی روح حبس شده اند و بنابراین تمایل زیادی دارند که برای مدتی هر چند کوتاه در کافه خانه های قدیمی زمان خود را سپری کنند. جایی که تمام قسمت های آن حس سادگی و صمیمت القا می کند.

البته برای بازسازی خانه های قدیمی نیاز به تجربه و مهارت طراحان حاذق و خلاق است که علاوه بر بازسازی ساختمان اصالت آنرا نیز حفظ کنند. گروه طراحی کاژه با کادری مجرب می توانند شما را در امر بازسازی ساختمان و تبدیل یک خانه قدیمی به یک کافه خانه ای دنج و جذاب همراهی کنند.

 

 

 

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته