اسکای لایت ; سقف نورگیر شیشه ای

اسکای لایت چیست؟
اسکای لایت یک نوع سقف است که از شیشه ساخته می شود. این نوع سقف علاوه بر تامین نور فضایی که در آن اجرا می شود زیبایی فوق العاده ای نیز به دکوراسیون داخلی آن فضا می دهد. این نوع سقف را می توان در ساختمان هایی که از لحاظ تامین نور طبیعی مشکل دارند به راحتی اجرا کرد. استفاده از این نوع سقف امروزه به دلیل مزایای بی نظیر و اجرای راحت، مورد توجه افراد زیادی در کار ساختمان سازی و بازسازی ساختمان قرار گرفته است.
اجرای اسکای لایت بنا به درخواست کاربر می تواند به صورت ثابت و یا متحرک اجرا شود. در اجرای این نوع سقف از شیشه چند جداره، شیشه مات یا رنگی، شیشه سکوریت یا لمینت با هر اندازه ایی می توان استفاده کرد.
اگر از این سقف در مکانی مانند زیر شیروانی یا راه پله استفاده شود بهتر است نوع ثابت آن اجرا شود، چون این مکانها به درزگیری بیشتری نیاز دارند. اما در محیطی مانند سرویس بهداشتی، حمام و یا آشپزخانه که نیاز به تهویه هوا دارد اجرای نوع متحرک این سقف کارایی بیشتری دارد.

طراحی و ساخت اسکای لایت
استفاده از اسکای لایت به جای سقف مزایای زیادی دارد. طراحی و اجرای این سقف اگر توسط افراد دارای تجربه و متخصص صورت بگیرد می تواند یک انتخاب فوق العاده باشد.
شرکت کاژه از جمله شرکت هایی است که که در طراحی و ساخت این نوع سقف تجربه ی کاری زیادی دارد. در طراحی اولیه این کار باید نوع شیشه هایی که به کار میروند مشخص شوند. شیشه هایی که در این کار استفاده می شوند معمولا از جنس نشکن، عایق حرارتی و صوتی هستند. شیشه ای که عایق است از هدر رفتن انرژی و گرمای ساختمان جلوگیری می کند. انتخاب هر کدام از این نوع شیشه ها در اجرای کار به کارفرما بستگی دارد. تمام شیشه هایی که در اجرای این کار استفاده می شوند مانع عبور اشعه مضر خورشید به داخل ساختمان می شوند.
در اجرای اسکای لایت بخش مهمی که وجود دارد بخش آب بندی کار است. چون آب بندی باید با دقت تمام صورت بگیرد تا از نفوذ رطوبت به داخل ساختمان جلوگیری شود. اگر آب بندی اصولی نباشد سبب هدر رفتن انرژی ساختمان می شود.

مزایای اجرای این نوع سقف در ساختمان ها
اجرای این سقف شیشه ای در یک ساختمان مزایای زیادی دارد که در ادامه مطلب این مزایا را بیان می کنیم. 1- استفاده از نور طبیعی در ساختمان، با اجرای این نوع سقف می توان از نور طبیعی در روشنایی ساختمان ها استفاده کرد. 2- به کمک این سقف می توان تهویه هوای مناسبی در فضای ساختمان ایجاد کرد. این نوع تهویه هوا برای ساختمان هایی که در طول روز شلوغ هستند کار به جایی است.
3- یکی دیگر از مزایای این نوع سقف صرفه جویی در انرژی گرمایی در فصل سرد است. تابش نور خورشید در فصل زمستان سبب گرم شدن محیط می شود و به همین دلیل، در طول روز از وسایل گرمایشی کمتری در این محیط استفاده می شود. 4- دسترسی راحت به سقف از جمله دیگر مزایای این سقف است. بسیاری از افراد هستند که مایلند دسترسی راحتی به سقف داشته باشند هرچند این مزیت از اهداف این نوع سقف نیست اما بعضی از افراد به این دلیل از این سقف استقبال می کنند.

طراحی و اجرای سقف نورگیر هرمی به عنوان اسکای لایت
طراحی و اجرای سقف هرمی به عنوان اسکای لایت مزیت های زیادی نسبت به سقف های تخت شیشه ایی دارد. این مزایا سبب شده از طرح هرمی استقبال بیشتری شود. این مزایا شامل: 1- جلوگیری از جمع شدن آب، در سقف های هرمی طراحی به شکلی است که آب باران روی آن جمع نمی شود و زود خشک می شود. زمانی که آب باران روی سقف برای مدتی بماند باعث ایجاد لک، و اگر آب بندی اصولی نباشد سبب نفوذ آب در فضای ساختمان می شود. همچنین در نوع هرمی به دلیل شکل خاصی که دارد گرد و خاک روی سقف جمع نمی شود.
2- نورگیر هرمی به دکوراسیون بیرونی نیز جذابیت خاصی می دهد. استفاده از این نوع نورگیر در زیبایی نمای ساختمان موثر است. 3- نورگیرهای هرمی به دلیل سه لایه بودنشان نور بیشتری وارد محیط ساختمان می کنند. 4- با استفاده از نورگیر هرمی می توان یک سقف بلند در ساختمان ایجاد کرد. با استفاده از سقف بلندی که توسط نورگیر هرمی ایجاد می شود می توان دکوراسیون داخلی ساختمان را نیز تغییر داد. به این معنی که از سقف هرمی به عنوان یک نقطه مرکزی جهت دکوراسیون فضای داخلی ساختمان استفاده کرد.
طراحی و ساخت اسکای لایت برای مجتمع های تجاری و پاساژها
اجرای این نوع سقف در مجتمع های تجاری و پاساژها نیز کاربرد زیادی دارد. در این مکانها برای اجرای یک نمای شیک و به روز از این نوع سقف استفاده می شود. همچنین جهت تامین نور این مجتمع ها بهترین گزینه استفاده از این نوع سقف است. در این مکانها چون همیشه افراد زیادی حضور دارند می توان به عنوان یک تهویه هوای مناسب از این سقف استفاده کرد. در پاساژها و مجتمع های تجاری جهت نوردهی بیشتر می توان به جای اینکه قسمتی از سقف دارای شیشه باشد تمام سقف را به صورت شیشه ای اجرا کرد.

انواع این سقف
این سقف شیشه ای از نظر کاربرد و ظاهر دارای انواع مختلفی است. انواع این سقف شامل: ثابت، لوله ای، متحرک، اختصاصی و محدب است.
* نوع ثابت این سقف مانند یک سقف معمولی است که نمی توان آن را باز و بسته کرد. مزیت این نوع سقف در مقایسه با سقف معمولی در آفتاب گیر بودن آن است. در نوع ثابت بیشتر از شیشه استفاده می شود و فقط درصد کمی در طراحی این سقف به اتصالات آن که شامل آلومینیوم، استیل یا چوب است اختصاص دارد.
* در نوع متحرک یا ماژولار امکان باز یا بستن سقف وجود دارد. سقف متحرک به دو صورت دستی و اتوماتیک اجرا می شود.
* نمای شیشه ایی لوله ای، این نوع اسکای لایت از بروز ترین سقف ها محسوب می شود. نوع لوله ای در طرح های گنبدی اجرا می شود. در این نوع سقف (لوله ای) از یک روکش نقره ای در قسمت داخلی شیشه استفاده می شود. این روکش آینه ای نقره ای سبب می شود تا نور بیشتری به محیط منتقل شود. از این نوع سقف بیشتر در اتاق پرو، آشپزخانه و یا سرویس بهداشتی استفاده می شود. قطر لوله در این طرح معمولا بین 10 الی 15 اینچ است.
* نوع اختصاصی، این نوع سقف به صورت سفارشی است. به دلیل سفارشی بودن نیز دارای هزینه بیشتری نسبت به دیگر انواع این سقف است. از نوع سفارشی در شرایطی استفاده می شود که امکان اجرای انواع دیگر اسکای لایت وجود نداشته باشد.
* نوع دیگر این نوع سقف، محدب است. سقف محدب نور را به طور یکنواخت در تمام فضای ساختمان پخش می کند. از سقف محدب می توان در فضاهای بزرگ مانند مجتمع های تجاری، فروشگاه ها و پاساژها استفاده کرد. این نوع سقف را می توان در شکل های مختلفی مانند استوانه ای، هرمی، کروی، مسطح و … با توجه به فضای مورد نظر اجرا کرد. شرکت کاژه انواع این سقف ها را با بهترین کیفیت و در کمترین زمان ممکن اجرا می کند.

5/5 - (15 امتیاز)

فیلم روز