21 ایده مختلف از روف‌گاردن یا بام سبز

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

21 ایده مختلف از روف‌گاردن یا بام سبز

ما در این مطلب از سایت کاژه، 21  ایده مختلف از روف‌گاردن یا بام سبز را گردهم آورده‌ایم تا به شما نشان دهیم راه‌های زیادی برای تبدیل یک پشت‌بام به فضای سبز وجود دارد. با داشتن فضایی مناسب برای آفتاب گرفتن در روز و تماشای غروب در شب، از یک تراس پشت‌بام نهایت استفاده را ببرید. در اینجا از باغچه‌های کوچک روی پشت‌بام گرفته تا تراس‌های گسترده پشت‌بام با حوض، جکوزی و آشپزخانه خواهید یافت که می‌تواند برای شما جالب و مناسب باشد.

وقتی صحبت از نگه‌داری از فضای سبز می‌شود، هر تراس و پشت‌بام مشکلات خود را دارد. قرار گرفتن در معرض باد و نور شدید حتی مقاوم‌ترین گیاهان را از پای در می‌آورد. همچنین محدودیت‌های وزن، نکات ایمنی و رساندن مصالح به بالای ساختمان از عواملی هستند که فضاهای بیرونی را در زمره موارد چالش‌برانگیز قرار می‌دهد.

ایده‌های روف‌ گاردن زیر، چنین چالش‌هایی را با ارائه راه‌حل‌هایی هوشمندانه حل می‌کنند. نشیمن‌های فرورفته برای در امان ماندن از بادهای سرد، چمن‌های گلدانی برای فضای سبز کم‌هزینه از این موارد هستند.

ترند «بازگشت به طبیعت»

 1. ترند «بازگشت به طبیعت»

یکی از بزرگترین‌ ترندهای باغبانی امسال، ظهور “بازگشت به طبیعت” است. یعنی به گیاهان اجازه دهیم آنطور که می‌خواهند آزادانه رشد کنند و به آن‌ها نظم ندهیم. این گیاهان به فضاهای مینیمال و براق، جلوه‌ای پرآرامش و غیررسمی‌تر می‌دهند.

این روف‌گاردن شهری الهام گرفته از چمنزار، نمونه بارز آن است. این بام سبز طبقه هشتم که توسط Alastair Henderson از Aralia  طراحی شده است، به لطف حاشیه‌هایی که پر از گیاهان سبک وحشی است، احساس غوطه‌وری در طبیعت را می‌دهد.

این سبک همچنین با مسدود کردن دید همسایه‌ها، حریمی شخصی را فراهم می‌کند.

کاشت اصلی شامل حاشیه‌چینی اسمانتوس (osmanthus) با گل‌های فراوان که در اواسط بهار پر از بوی گل می‌شود، و همچنین چندین درخت بود. توتین سسکتون (amelanchier) با شکوفه‌های زیبا در اسفند، زیتون‌های کوچک و درختان هپتاکودیم چندساقه که در پاییز گل می‌دهند و محبوب زنبورها هستند. در این بین درختچه‌های خاس توپی‌شکل، میخک ژاپنی و نیز کاج مشهدی (Pinusmugo، درختچه‌ای با رشد کند) دیده می‌شوند. تراس همیشه پر از زنبور و پرندگان است.

داشتن یک تالار هنری در بالای خانه

 

 1. داشتن یک تالار هنری در بالای خانه

بالای این خانه شیک، یک فضای سربسته خصوصی است که به سمت یک تراس باز می‌شود. درهای سبک فرانسوی در هوای گرمتر باز می‌شوند و مرز میان داخل و خارج از خانه محو می‌شود. البته از این فضا در ماه‌های سردتر نیز استفاده می‌شود و می‌تواند فضای هنری مناسبی برای دورهمی با یک فنجان چای در روزهای بارانی باشد.

روف‌گاردن همچنین در یک فضای سرپوشیده است که برای سایه و همچنین بارش باران مناسب است. همچنین مالک می‌تواند از صندلی‌های راحتی استفاده کرده و این تراس را در تمام طول سال قابل استفاده کند.

استفاده از فنس برای حریم خصوصی بیشتر

 1. استفاده از فنس برای حریم خصوصی بیشتر

این آپارتمان به سبک بروتالیسم در پاریس، در بالای خود یک روف‌گاردن کوچک دارد؛ البته علیرغم کوچک بودن، فضاهای زیادی در خود جای داده است از جمله فضای ناهارخوری، فضای استراحت، باغچه و نیز آشپزخانه در فضای باز. یک فضای باربیکیو سرپوشیده و نیز یک محوطه حیاط برای ایام گرم‌تر وجود دارد. نرده‌های بلند حریم خصوصی را فراهم می‌کنند.

استفاده از گیاهان و درختان بلند

 1. استفاده از گیاهان و درختان بلند

این گیاهان کم‌هزینه گلدانی، این تراس پشت‌بام را احاطه کرده و علاوه بر این‌ که رنگ‌ولعابی به آن بخشیده‌اند، یک حریم خصوصی نیز ایجاد می‌کنند.

تقسیم کردن یک روف‌گاردن بزرگ به چند بخش نشیمن

 1. تقسیم کردن یک روف‌گاردن بزرگ به چند بخش نشیمن

خانه هالیوودی گاس کنوورثی، اسکی‌باز المپیکی، دارای یک تراس دو‌طبقه خیره‌کننده روی پشت‌بام، با آشپرخانه در فضای باز، باربیکیو، فضای ناهارخوری، و عرشه آفتاب‌گیری و صرف نوشیدنی در غروب آفتاب است.

این تراس دارای صندلی‌های آفتابگیری برای حمام آفتاب، میز بار با صندلی‌هایی برای نوشیدنی‌های غروب، و فضای استراحت در پشت‌بام برای معاشرت و دورهمی است.

استفاده از صندلی‌های نیمکتی توکار

 1. استفاده از صندلی‌های نیمکتی توکار

روف‌گاردن، نقطه قوت این خانه هنری خیره‌کننده در کاونت گاردن است که توسط استودیوی Ashby طراحی شده است.

گیاهان در یک سطح بالاتر قرار می‌گیرند و نشیمن در سطحی‌ فرورفته‌نر. این گیاهان همیشه‌سبز طوری چیده شده‌اند که جلوه‌ای وحشی و خودرو به خود گرفته‌اند.

صندلی‌هایی مهمانی شیک که طراحی راه‌راه دارند. نیمکت‌های توکار نه‌تنها ظاهری هنری‌تر به فضا می‌بخشند، بلکه می‌توانند افراد بیشتری را نسبت به صندلی‌های معمولی در خود جای دهند.

کاشی‌کاری رنگارنگ

 1. کاشی‌کاری رنگارنگ

کاشی‌ها و بخصوص نوع رنگارنگ آن‌ها تأثیر بسزایی روی دیوار دارند و جلوه‌ای تازه، براق و زنده به فضا می‌بخشند.

گیاه‌کاری عمودی در صورت کمبود فضا

 1. گیاه‌کاری عمودی در صورت کمبود فضا

این روف‌گاردن کوچک، دیواری از گیاهانی با شاخ‌وبرگ آبشاری دارد. راه‌حلی هوشمندانه برای استفاده از فضای سبز بطور فشرده.

یک سایبان برای داشتن سایه، سرپناه و مکانی برای آویختن بانوج

 1. یک سایبان برای داشتن سایه، سرپناه و مکانی برای آویختن بانوج

گسترش دادن یک سایبان به فضای روف‌گاردن خود نه‌تنها سرپناهی در برابر آفتاب و باران می‌شود بلکه ساختاری است که می‌توانید صندلی تاب یا بانوج خود را از آن بیاویزید.

مجهز کردن روف‌‌گاردن به یک تنور پیتزا

 1. مجهز کردن روف‌‌گاردن به یک تنور پیتزا

یک روف‌گاردن را می‌توانید مانند هر فضای سبز دیگری دکور کنید. همیشه آرزوی یک تنور پیتزا را داشتید؟ پس منتظر چی هستید؟ تراس پشت‌بام فضا به‌ اندازه کافی برای چنین انتخابی دارد و می‌توانید از یک پیتزا خانگی با چشم‌اندازی عالی لذت ببرید.

یک آتش‌دان می‌تواند تبدیل به نقطه‌ای کانونی شود

 1. یک آتش‌دان می‌تواند تبدیل به نقطه‌ای کانونی شود

صاحب‌خانه از فضای کوچک این روف‌گاردن توسط چند صندلی ساده و یک آتش‌دان نهایت استفاده را برده است. این فضا برای برشته کردن مارشملو و ایجاد گرما مناسب است.

درخت‌های زیتون گلدانی برای داشتن نمایی مدیترانه‌ای

 1. درخت‌های زیتون گلدانی برای داشتن نمایی مدیترانه‌ای

مبلمان مدرن و درخت زیتون ساده، این روف‌گاردن در لندن را شیک و ساده نگه داشته‌ است.

استفاده از بالکنی شفاف برای افزایش چشم‌انداز

 1. استفاده از بالکنی شفاف برای افزایش چشم‌انداز

اگر پشت‌بام باز باشد، مطمئنا به نوعی مانع برای ایمنی نیاز دارد. یک حصار یا پارتیشن شیشه‌ای بدون ایجاد مانعی برای دید، باعث ایجاد ایمنی می‌شود.

قطعه‌زمین‌های سبزی‌کاری

 1. قطعه‌زمین‌های سبزی‌کاری

چرا نتوانید در شهر مسکونی خود سبزی‌کاری کنید؟ این پشت‌بام در نیویورک، تخت‌هایی پر از سبزیجات داشته و نمایی عالی در منهتن ایجاد کرده است.

گیاهان را در امتداد حاشیه‌ها قرار دهید تا باعث آزاد شدن فضا شود

 1. گیاهان را در امتداد حاشیه‌ها قرار دهید تا باعث آزاد شدن فضا شود

کاشت‌های تعبیه شده در کنار دیوار باعث آزاد شدن فضای کافی برای استراحت در این بالکن لندن شده است. همچنین یک آگهی قرن نوزدهمی حکاکی شده روی دیوار نمایی تاریخی به آن بخشیده است. چالش موجود این بود که فضایی ایجاد شود تا مانعی برای حضور دیوار ایجاد نشود. راه‌حل ساده به حداقل رساندن گیاهان سایه‌دار بود.

استفاده از گلدان به عنوان حوض

 1. استفاده از گلدان به عنوان حوض

فضایی برای حوض ندارید؟ یک کوزه یا گلدان بزرگ پر از آب بعلاوه نیلوفرهای آبی و گیاهان زیبای حوضچه با فواره آب می‌تواند انتخاب مناسبی باشد.

ایجاد فضای بازی

 1. ایجاد فضای بازی

با ایجاد منطقه‌ای برای بازی، کمی با فضای روف‌گاردن خود سرگرم شوید. شرکت طراحی Angel O’Donnell این فضای بازی شافل‌بورد را در بالکن شهر لندن ایجاد کرده است که فضایی مناسب برای سرگرمی است.

سبک پالم اسپرینگز

 1. سبک پالم اسپرینگز

الهام‌گیری از هتل برکلی با چند چتر آفتابی روشن و صندلی‌های آفتاب‌گیری، نمایی از سبک پالم‌ اسپرینگز خواهد بود. همچنین درختان لیموی گلدانی را برای زمینه‌ای ایتالیایی اضافه کنید.

استفاده از گیاهان گلدانی برای ایجاد نمایی شهری

 1. استفاده از گیاهان گلدانی برای ایجاد نمایی شهری

نمی‌توانید برا کاشت درخت، درختچه و گل‌های خود حفاری کنید؟ در عوض، روف‌گاردن خود را با گیاهان گلدانی تغییر دهید.

کلکسیونی از گلدان‌ها، روش‌های جدید باغبانی هستند و ترفند‌هایی برای مؤثر کردن آن‌ها وجود دارد. استفاده از گلدان‌های زاویه‌دار یا گرد به نمایی منسجم ختم می‌شود و همچنین استفاده از مواد را کاهش می‌دهد. در این‌جا برای طراحی کم‌هزینه، از گل‌های کوردیلین، فرومیوم و افرای ژاپنی نرم استفاده شده است.

حاشیه‌های برجسته با نشمین‌های توکار برای داشتن محیطی دنج

 1. حاشیه‌های برجسته با نشمین‌های توکار برای داشتن محیطی دنج

ایده روف‌گاردن زیر در ناتینگ هیل قرار دارد و شامل یک بخش اداری روی پشت‌بام و  همچنین محوطه روف‌گاردن می‌شود که توسط گیاهان وحشی و الهام‌گرفته از علفزار احاطه می‌شود. نشیمن‌های فرورفته و توکار حس‌وحالی راحت و دنج به فضا می‌بخشند و همچنین از سرمای باد جلوگیری می‌کنند.21. استفاده از همه امکانات روف‌گاردن

برای یک روف‌گاردن بزرگ، چرا مانند صاحب‌خانه زیر عمل نکنید؟ این تراس پشت‌بام دارای چمن، حوض، جکوزی و حتی یک سوله است که همگی روی پشت‌بام با چشم‌انداز شهر لندن قرار گرفته‌اند.

 

تراس پشت‌بام دارید؟ با این 21 ایده آن‌ را به یک روف‌گاردن شیک تبدیل کنید و به دکوراسیون بیرونی خانه زیبایی ببخشید

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته