روف گاردن ( باغ بام ) ; طراحی و اجرا – مجلل ترین روف گاردن ها چه ویژگیهایی دارند؟

روف گاردن - کاژه

اجرای روف گاردن شاید همان محوطه سازی باشد. مثل محوطه سازی برای یک ویلا، اما با حساسیت و محدودیتهای بیشتر. ضمن داشتن محدودیت انتظار طراحی و اجرای با کیفت و دقیق تر نیز میرود. محدودیت در متراژ، محدودیت در استفاده از مصالح و یا محدودیت در استفاده از گیاهان و … به عنوان مثال در روف گاردن نمیتوانید از هر نوع درخت و یا گیاهی استفاده نمایید. یکی از انتظارات از باغ بام ها همیشه بهار بودن آنهاست. در این صورت بیشتر باید از گیاهان همیشه سبز بهره بگیرید. روف گاردن ها میبایست نسبت به باغچه های معمول نیاز به نگهداری کمتری داشته باشند. توجه به این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بررسی 100 ایده روف گاردن

در اینجا ویژگیهای یک روف گاردن را مورد بررسی قرار میدهیم، برای شروع از شما دعوت میکنیم که با مشاهده فیلم زیر به ایده پردازی در این مورد بپردازید. در این فیلم حدود 100 ایده روف گاردن قرار داده شده است.

اما باغ بام باید چه ویژگیهایی داشته باشد که آن را به عنوان یک روف گاردن تمام عیار به حساب آورد؟

با توجه مقدار فضای موجود و همینطور بودجه ای که در اختیار داریم میتوانیم امکانات متعددی را در طراحی و ساخت در نظر بگیریم. روف گاردن ها بیشتر در مجموعه امکانات یک پنت هاوس خود نمایی میکنند. به عنوان مثال روف گاردنی را با یک استخر اختصاصی شیشه ای و یک باشگاه کوچک و خصوص بدنسازی را در نظر بگیرید که در بخشهای مختلف بام با تفکیک کاربردی محیط توانسته یک دفتر کار و یک فضای نشیمن و چای خوری را نیز در خود جای دهد. در زیر بعد از ارائه خلاصه ای از تاریخچه، برخی از امکاناتی را که میتوان در یک روف گاردن لوکس جای داد را باهم بررسی میکنیم.

تاریخچه روف گاردن - کاژه

تاریخچه روف گاردن

تاریخچه‌ی روف گاردن به زیگورات‌های (ساختمان‌های باستانی) باستانی ساخته شده در عصر بین‌النهرین (۴۰۰۰ سال قبل از میلاد) مربوط می‌شود. روف گاردن‌ها با مجموعه‌ای از پلکان به محیط اطراف اهرام شکل می‌دادند که به طبقات مختلف ساختمان منتهی می‌شدند. هیچ اتاق داخلی‌ای وجود نداشت و داشتن گیاهان و درختان در تراس زیگورات‌ها، فضایی خنک و سایه‌دار را برای بازدیدکنندگان بابل فراهم می‌کرد.
شماره تلفن - کاژه
باغ‌های معلق بابل، از مشهورترین گیاهکاری‌های باستانی است که پیچک‌ها در آن به ارتفاع 20 متر بیش از سطح زمین می‌رسیدند که از شگفتی‌های مهندسی به‌ حساب می‌آید. وزن باغ توسط دالان‌هایی حمل می‌شد که دیوارهایی به ضخامت حدود 5 متر داشتند و توسط سیستم آبرسانی پیچیده‌ای آب‌دهی می‌شد. آنها آب رودخانه از حدود 3 متر پایین‌تر را به سقف باغ می‌رساندند. برای مطالعه بیشتر در این خصوص به صفحه ایده روف گاردن و تاریخچه روف گاردن مراجعه فرمائید.

هدف از طراحی روف گاردن - کاژه

هدف از طراحی و ساخت روف گاردن

داشتن یک فضای نسبتا وسیع و خالی بر روی آپارتمانهای بلند موقعیتی استثنایی برای ایجاد روف گاردن به حساب میآید. در کشور ما منظور از روف گاردن لزوما یک باغ بام نیست. به یک فضای طراحی شده و دارای مبلمان که بتوان در آن از زندگی روزمره فاصله گرفت نیز روف گاردن به حساب میآید. البته که گیاهان و درختان نیز نقش مهمی در چیدمان و طراحی این فضا ایجاد میکنند. اما شاید همگان به دنبال پرورش گلها و درختان متنوع بر روی بام نباشند، البته در این میان دوست داران طبیعت از این موقعیت نهایت بهره را خواهند برد. به مدد طراحی و ایجاد سایه بان های دکوراتیو و همینطور چیدمانی عالی از گیاهان در موقعیتهای مناسب میتوان محیطی فرحبخش را بر روی بام ایجاد نمود.

ساخت روف گاردن شهری را چطور آغاز کنیم؟

وقتی به زندگی کردن در شهرهای بزرگ و مخصوصاً کلان‌شهرها که بی‌شباهت به زندان‌های بتونی نیستند عادت کنید، حداکثر بهره‌برداری از حداقل فرصت‌ها را باید خوب یاد بگیرید و برخورداری از این مهارت مخصوصا وقتی موضوع ایجاد فضای سبز مطرح شود، اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند. اینجاست که می‌توانید به ایده ساخت روف گاردن شهری که به آن باغ پشت‌بامی یا بام سبز هم می‌گویند، به‌طور جدی فکر کنید.

آیا تا حالا به تبدیل محوطه بلااستفاده روی پشت‌بام به یک فضای سبز فکر کرده‌اید؟ اینکه بتوانید روی پشت‌بام منزلتان، میوه، سبزی و انواع گل و گیاه را پرورش دهید، بسیار رؤیایی به نظر می‌رسد؛ خوشبختانه شما می‌توانید با ایجاد روف گاردن شهری، به این رؤیا رنگ حقیقت بزنید. برای مطالعه دقیقتر و بیشتر در این خصوص میتوانید به صفحه ساخت روف گاردن شهری در همین سایت مراجعه فرمائید. در این صفحه با چالش های مختلف ساخت یک روف گاردن بیشتر آشنا خواهید شد.

اجرای آلاچیق روف گاردن - کاژه

اجرای آلاچیق، سایبان و یا طاق بستان برای روف گاردن

هنگام طراحی روف گاردن باید برای کاربری فضا های نشیمن آن در روز های گرم و آفتابی سال تمهیداتی در نظر گرفت. ساخت سایبان های چوبی با ترمو وود و طاقی از چوب و ترکیب آن با گل و گیاه میتواند گزینه مناسبی برای این موضوع باشد. طرح ساخت این سازه آلاچیق را میتوان با الهام از نمای ساختمان و یا دکوراسیون داخلی به شکل هارمونیکی اجرا نمود. این سازه میتواند مدرن، کلاسیک و یا انتزاعی اجرا شود.

ساخت گنبد شیشه ای و یا فلزی دکوراتیو

معمولا در طراحی روف گاردن از یک آلاچیق استفاده میکنن. و بسیار دیده شده که بر بالای آلاچیق یک طرح کروی ( گنبد ) اجرا میشود. تا کنون گنبد های فلزی و گنبدهایی با طرح سفال بسیار اجرا شده است. اما گنبد شیشه ای استین گلاس یک گزینه منحصر به فرد و جدید برای این موضوع به حساب می آید. کاژه در یکی از پروژه ها برای روف گاردن یک پنت هاوس در منطقه بوکان تهران یک گنبد شیشه ای بر روی آلاچیق طراحی و نصب نموده است که بررسی آن خالی از لطف نیست. این پروژه را میتوانید در صفحه فیلمهای پروژه کاژه مورد بررسی قرار دهید.

روف گاردن - گنبد شیشه ای استین گلس - کاژه

 

ایجاد فضایی برای گرفتن حمام آفتاب

روف گاردن هایی که در ساختمانهای مرتفع ایجاد میگردند معولا این ویژگی را دارند که ساختمان دیگری به آن مشرف نیست. این خصیصه باعث میگردد که بتوانیم فضاهایی خصوصی بر باغ بام ایجاد کنیم. با توجه به اینکه امروزه حمام آفتاب گرفتن و برنزه نمودن پوست یکی از تفریحات و عادات مد گرایی مردم و خصوصا خانمها گردیده، میتوان فضایی آرام بخش به همراه تخت هایی برای این منظور و یک دوش صحرایی در بخشی از بام که از آفتاب بیشتری در طول روز بهره مند هست ایجاد نمود.

روف گاردن - حمام آفتاب

استفاده از اتاق شیشه ای در روف گاردن

تقسیم بندی و تفکیک فضا یکی از موارد پر اهمیت در طراحی و اجرا در ساختمان میباشد. پارتیشن شیشه ای گزینه مناسب و به روزی برای این منظور به حساب میآید، به عنوان مثال در فضاهایی ضمن تقسیم بندی نیاز هست که عمق دید حفظ شود استفاده از دیوارهای شفاف شیشه ای بسیار پرکاربرد میباشد. یک اتاق شیشه ای در روف گاردن میتواند بهره مندی از نور خورشید را هم در روزهای سرد زمستان فراهم سازد. یکی دیگر از کاربرد های اغوا کننده اتاق شیشه ای داشتن یک دفتر کار اختصاصی بر روی بام است، با طراحی مناسب میتوانید یک دفتر کار شیشه ای در روف گاردن خود ایجاد کنید. این امکان موقعیت منحصر به فردی برای افرادی که از روف گاردن بهرمند هستند ایجاد میکند.

گلدان مخصوص روف گاردن - کاژه

ساخت و تهیه گلدان های مناسب روف گاردن


آبیاری از الزامات مهم برای پرورش گیاهان و سرسبز نمودن روف گاردن میباشد. اگر از عایقبندی کف بام خود زیاد اطمینان ندارید یکی از راه های نگهداری از گیاهان بر روی بام استفاده از گلدانهای مناسب میباشد. در برخی از طراحی های روف گاردن از فاور باکسهای عایق بندی شده ثابت بهره گرفته میشود. در این باکسهای ثابت با دقت بیشتری به موضوع عایقبندی پرداخته میشود. از ویژگیهای آن طراحی ساده تر آبیاری قطره ای برای این گلدانها ی روف گاردن میباشد. برای کیاهان با ریشه های بلندتر میتوانید از گلدانهای با عمق بیشتر استفاده کنید. استفاده از گلدان برای گیاهان و چمن مصنوعی برای کف بام یکی از راهای ساده برای داشتن روف گاردنی سرسبز است.

گیاهان مناسب روف گاردن

استفاده از گیاهان مناسب در روف گاردن بسته به امکاناتی که در اختیارمان هست بسیار مهم است. انتخاب گیاهانی که به مراقبت بیشتری نیاز دارند در حالی که زمان کافی برای رسیدگی به آن نداشته باشیم میتواند در داشتن یک روف گاردن سر سبز ما را مایوس کند.

گیاهان روف گاردن - کاژه
گیاهان روف گاردن - کاژه

گیاهان مناسب روف گاردن

استفاده از گیاهان مناسب در روف گاردن بسته به امکاناتی که در اختیارمان هست بسیار مهم است. انتخاب گیاهانی که به مراقبت بیشتری نیاز دارند در حالی که زمان کافی برای رسیدگی به آن نداشته باشیم میتواند در داشتن یک روف گاردن سر سبز ما را مایوس کند.

تعداد کفشور استاندارد روف گاردن - کاژه

آب بندی و تعداد کفشور استاندارد در روف گاردن

بر کسی پوشیده نیست که عایق بندی و عدم درز رطوبت و نشت آب در ایجاد روف گاردن بسیار با اهمیت میباشد. رعایت برخی از استانداردها به این مهم کمک بسایری زیادی میکند. به عنوان مثال در نظر گرفتن کفشور به ازای هر 70 متر مربع موضوع مهمی در طراحی و شیب بندی کف بام مخصوصا برای روف گاردن میباشد. چیدمان کفشورها به شکلی که هم هدایت آب صحیح لحاظ شود و هم به طراحی و مبلمان بیرونی کمک کند مهم تلقی میگردد.

تعداد کفشور استاندارد روف گاردن - کاژه

آب بندی و تعداد کفشور استاندارد در روف گاردن

بر کسی پوشیده نیست که عایق بندی و عدم درز رطوبت و نشت آب در ایجاد روف گاردن بسیار با اهمیت میباشد. رعایت برخی از استانداردها به این مهم کمک بسایری زیادی میکند. به عنوان مثال در نظر گرفتن کفشور به ازای هر 70 متر مربع موضوع مهمی در طراحی و شیب بندی کف بام مخصوصا برای روف گاردن میباشد. چیدمان کفشورها به شکلی که هم هدایت آب صحیح لحاظ شود و هم به طراحی و مبلمان بیرونی کمک کند مهم تلقی میگردد.

چند مقاله از روف گاردن
اجرای روف گاردن شهری
راهنمای طراحی و اجرای بام سبز
راهنمای اجرای بام سبز - کاژه

Roof Garden FAQ

پرسشهای متداول روف گاردن

یکی از مهمترین موارد قبل از اجرای روف گاردن بررسی مجدد آب بندی سقف میباشد و از اهمیت ویژه ای برخوردار است؟

5/5 - (108 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *