سقف شیشه ای ; طراحی و ساخت انواع سقف نورگیر شیشه ای شفاف، تزئینی و دکوراتیو

سقف شیشه ای - کاژه

سقف شیشه ای میتنواند یک سقف شفاف، مات و یا دکوراتیو با نوردهی بالا  باشد. سقفهای شیشه ای از تنوع بالایی برخوردار هستند، با الهام از محیط میتوان سقف شیشه ای متناسب و خلاقانه ای را طراحی و اجرا نمود. سقف های شیشه ای میتوانند تخت، هرمی و یا کروی شکل باشند، در بسیاری موارد از سقف شیشه ای با عنوان اسکای لایت یاد میشود. معماران ساختمان در بخشهایی که امکان استفاده از پنجره های نورگیر نباشد مبادرت به بهره گیری از سقف نورگیر میکنند. در بعضی از مناطق دنیا مثل اروپا که از نور خورشید کمتری بهره میبرند علاقه زیادی به استفاده از سقفهای شیشه ای وجود دارد.


کاژه تولید کننده سقف های نورگیر شیشه ای دکوراتیو

علاوه بر طراحی و ساخت نورگیهای سقفی معمول کاژه تولید کننده تخصصی سقف نورگیر دکوراتیو با تکنیک استین گلاس نیز میباشد. کاژه در این خصوص پروژه های بسیاری را در سطح کشور و خارج از کشور اجرا نموده است. که برخی از این پروژه ها در پایین این صفحه آمده است. گنبد شیشه ای به عنوان یک سقف شیشه ای دکوراتیو یکی از پروژه های پر تکرار و محبوب این شرکت میباشد.  شما همینطور میتوانید با مراجعه صفحه فیلمهای پروژه در همین سایت پروژه های بیشتری را مورد بررسی قرراد دهید و با عملکرد کاژه بیشتر آشنا شوید. یکی از پروژه های اجرا شده سقف شیشه ای و تزئینی و محدب شرکت کاراپست میباشد که در زیر فیلم کوتاهی از نصب این پروژه را ملاحظه میفرمائید.

شماره تلفن - کاژه

در اینجا منظور از سقف نور گیر شیشه ای سقف های دکوراتیوی هستند که با تکنیک ها مختلف ساخته میشوند از جمله این تکنیکها که در دکوراسیون داخلی و بازسازی ساختمان نیز  پر کاربرد هستند شیشه های استین گلس ، شیشه های ویترای ، شیشه های منقوش و غیره که در بخشهای دیگر این سایت مفصل به آن پرداخته شده است. طراحی و ساخت این نوع سقف شیشه ای معمولا توسط هنرمندان صنعت شیشه و به صورت دستی انجام میگیرد. در واقع به هر پروژه به عنوان یک اثر هنری میتوان نگاه کرد، سقفهای دکوراتیو ساخت کاژه با توجه به کاربری آن با تکنیک های متنوعی ساخته میشوند. به عنوان مثال اگر شما تمایل به داشتن یک نورگیر دکوراتیو با شیشه های رنگی دارید که در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دارد با یک تکنیک ساخته میشود. و اگر به دنبال یک سقف شیشه ای دکوراتیو کاذب با نور مصنوعی هستید با تکنیک دیگری ساخته میشود. طبعا نوع اجرا و هزینه تمام شده در هر مورد متفاوت خواهد بود از اینرو پیشنهاد میگردد حتما در این خصوص از مشاوره کارشناسان این سازمان بهرمند شوید.

سقف شیشه ای - کاژه

اما این شرکت اجرای سقف شیشه ای ساده را نیز در دستور کار خود دارد. تمام پروژه هایی که در این سایت درج گردیده را هم میتوان با شیشه های ساده نیز اجرا نمود. پیشنهاد ما برای اجرای سقف نورگیر به غیر از شیشه های دکوراتیو، الزام استفاده از شیشه های ایمن سکوریت میباشد. استفاده از شیشه های خام برای پاسیو و سقف نورگیر دیگر منسوخ شده است. در اکثر موارد شیشه های سکوریت به عنوان شیشه ایمن کفایت میکند، اما برای بالا بردن ضریب امنیت میتوان از شیشه ای لیمنت-سکوریت هم استفاده نمود. یک سازه نورگیر میتوان بر حسب طراحی از بخشهای مختلفی ایجاد شده باشد، به عنوان مثال در قسمتی از سازه نورگیر از شیشه های تخت استفاده شود و در بخشی دیگر از شیشه های خم، با استفاده از فریم های خلاقانه میتوان سقف شیشه ای زیباتری برای محیط طراحی و اجرا نمود. این تغییرات در سازه سقف نورگیر باید با دقت نظر و ظرافت صورت پذیرد. طراحان کاژه با اشراف بر ویژگیهای یک سازه و همینطور نگاه تخصصی به محدودیت های کار با شیشه میتوانند که سازه نورگیر متناسب با معماری و دکوراسیون محیط مورد نظر شما طراحی و اجرا نمایند. از اینرو پیشنهاد میشود قبل از هر تصمیمی حتما برای مشاوره با کارشناسان ما در ارتباط باشین.

سقف شیشه ای ساده - کاژه

هرم شیشه ای سقف شیشه ای بینظیر برای ساختمان با طراحی و معماری مدرن

تولیدات کاژه در زمینه سقف نورگیر شیشه ای برای معماری ساختمان با سبک کلاسیک بسیار متنوع میباشد. اما گزینه ای ویژه و سازگار با ساختمانهای مدرن هم در نظر گرفته ایم، هرم شیشه ای در قامت یک سقف نورگیر در معماری مدرن بسیار با شکوه به نظر میرسد. این سازه نورگیر را با مقاطع مختلف میتوان ساخت. در بین پروژه های اجرایی که در پایین صفحه آورده شده میتوانید سقف نورگیر شیشه ای و هرمی آقای خواجه امیری را مورد بررسی قرار دهید. ابعاد شیشه های مورد استفاده در سازه هرمی شکل شیشه ای بر حسب ابعاد و اندازه سازه فلزی و همینطور ارتفاع آن میتوان بخش بندی نمود. تجربه گفتگو با معماران و سازندگان این موضوع نمایانگر شده است که علاقمند هستند که هرم شیشه ای به عنوان نورگیر از بخش بندی کمتری برخوردار باشد. تا حدی میتوان به این خواسته جامه عمل پوشاند، به عنوان مثال در ابعاد کوچک اسکای لایت هرمی میتواند بدون بخش بندی اجرا گردد. ولی در ابعاد بزرگ ضمن در نظر گرفتن محدودیت های ابعاد شیشه با دانستن این امر که با بزرگ کردن ابعاد شیشه هزینه های ساخت، حمل و نصب افزایش پیدا میکند میتوان تصمیمگیری کرذ.

هرم شیشه ای - کاژه

طراحی و ساخت انواع اسکای لایت ( sky light )

به سقفی که نور خورشید را به داخل ساختمان هدایت کند اسکای لایت گفته میشود. این سقف نورگیر میتواند از جنس شیشه و یا از دیگر متریالهای موجود در بازار باشد. سقف شیشه ای به عنوان یک اسکای لایت میتواند شفاف و یا مات طراحی و ساخته شود و همینطور اسکای لایت را میتوان متناسب با معماری ساختمان طراحی و اجرا نمود. هرم شیشه ای با مقاطع مختلف ( مربع، مستطیل و چند ضلعی ) یکی از محبوب ترین اسکای لایت ها میباشد.در زیر فیلم کوتاهی از نصب پروژه هرم شیشه ای و نورگیر پروژه ویلای آقای خواجه امیری قرار داده شده است لطفا ملاحظه فرمائید.

 

طراحی و ساخت سقف شیشه ای دکوراتیو برای پاسیو

پاسیو یکی از بخشهای نامین نور ساختمان میباشد، این سقف نورگیر را میتوان به شیوه های مختلفی اجرا نمود. یکی از مرسوم ترین روشهای اجرای سقف پاسیو استفاده از برگه های پلی کربنات به عنوان پوشش سقف میباشد. سقفی سبک و تقریبا مقرون به صرفه، اما هستند کاربرانی که برای این بخش از منزل اهمیت ویژه قائل شده و از آن بهره برداری بیشتری میکنند. اجرای سقف شیشه ای برای پاسیو کیفیت بیشتری را تضمین میکند. بعضی هم با توجه مضاعف، این مکان را تبدیل به فضایی فرحبخش با گیاهان میکنند. در پروژه سقف شیشه ای دکوراتیو اجرا شده در منطقه سهیل تهران سقفی با شیشه های تزئینی کلاسیک در نظر گرفته شده که به زیبایی یک پاسیو دلنشین افزوده است. فیلم مراحل نصب این سقف شیشه ای را میتوانید در زیر ملاحظه بفرمائید.

برای سفارش سقف شیشه ای چه کاری باید انجام دهیم؟

همواره از کارشناسان مجموعه سوال میگردد که برای ایجاد یک سقف شیشه ای چگونه باید اقدام کنیم؟ قبل از پاسخ به این سوال باید توضیح داده شود که ساختمان مربوطه در چه وضعیتی قرار دارد. به عنوان مثال ساختمان درحال ساخت است و یا برنامه بازسازی در سر دارید؟ اگر ساختمان در حال ساخت باشد معمولا پس از پایان سقف و در مراحل آب بند نمودن سقف زمان مناسبی برای گفتگو برای ایجاد یک سقف نورگیر شیشه ای میباشد. و اگر قصد بازسازی ساختمان را دارید معمولا این گزینه برای آپارتمانهایی صدق میکند که در طبقه آخر ساختمان قرار گرفته اند. در مورد خانه های ویلایی معمولا با محدودیتهای کمتری مواجه هستیم. در همه این موارد قبل از اقدام شما نیاز به نقشه راه دارید و باید با یک تیم مجرب مشورت نمائید، و همینطور میبایست انتظارات شما با واقعیت موجود تطابق بیشتری پیدا کند. شرکت کاژه پروژه های بسیاری را در این خصوص طراحی و اجرا نموده است، با کمی حوصله و بررسی بیشتر در سایت میتوانید به ایده کاملتری برای داشتن یک سقف شیشه ای دست پیدا کنید. در تمام این مسیر کارشناسان تخصصی کاژه با شما همراه خواهند بود.

اجرای سقف شیشه ای مناسب فروشگاه های بزرگ

طراحی و اجرای سقف شیشه ای برای مجتمع های تجاری

تامین نور طبیعی برای مجتمع های بزرگ معمولا از طریق دیوارهای بلند شیشه ای و یا سقف شیشه ای در همان پاساژ تامین میگردد. امروزه معماری ساختمان بخش مهم و جذاب یک مجتمع تجاری به حساب میآید. انسان شهرنشین امروزی زمان بسیاری را در محطهای فروشگاهی میگذراند و این حق طبیعی اوست که مکانی را که دلنشینتر و زیباتر به لحاظ معماری میباشد را انتخاب نماید. نور و نورپردازی نقش فوق العده ای در معماری ایفا میکنند. سقفهای ساده شیشه ای با فرمهای مینیمال و یا سقفهای شیشه ای به منحنی های در هم پیچیده همه این موارد در مجتمع های تجاری امروزه دیده میشود. شرکت کاژه با طراحی و ساخت چنین سازه هایی آماده همکاری باسازندگان در بخش اسکای لایت یک بنا میباشد. فارق از ساخت یک سازه نورگیر شیشه ای این شرکت تولید کننده شیشه ای دکوراتیو منحصر به فردی برای سقفای پاساژ ها نیز میباشد. سقف نورگیر شیشه ای پاساژ فیروزه اهواز و یا سقفهای شیشه ای و دکوراتیو پاساژ صالح آباد تهران از پروژه های اجرایی کاژه در این زمینه میباشد.

سقف شیشه ای ژئودزیک


استفاده از سقفهای شیشه عظیم و بدون ستون از چالشهای اجرا یک سقف نورگیر بزرگ میباشد. امروزه با تکنیک ساخت استراکچر فضاکار (فضاساز) تا حد بسیاری این مشکل مرتفع شده است. سقف هایی با خطوط خمیده و یا گنبدی شکل که با مثلثهای تقریبا هم اندازه فضای سقف را پوشش میدهند معمولا با این تکنیک ساخته میشوند. سقف شیشه ای ژئودزیک که معروفترین آن گنبد شیشه ای ژئودزیک است را میتوان در فرمهای نا منظم نیز اجرا نمود. در این سازه از شیشه های لمینت تخت استفاده میگردد اما فرم و شکستگی سازه در طول و عرض آن میتواند شکل خمیدگی را به بیننده القا کند.

سقف شیشه ای ژئودزیک - کاژه
سقف شیشه ای ژئودزیک - کاژه

سقف شیشه ای ژئودزیک


استفاده از سقفهای شیشه عظیم و بدون ستون از چالشهای اجرا یک سقف نورگیر بزرگ میباشد. امروزه با تکنیک ساخت استراکچر فضاکار (فضاساز) تا حد بسیاری این مشکل مرتفع شده است. سقف هایی با خطوط خمیده و یا گنبدی شکل که با مثلثهای تقریبا هم اندازه فضای سقف را پوشش میدهند معمولا با این تکنیک ساخته میشوند. سقف شیشه ای ژئودزیک که معروفترین آن گنبد شیشه ای ژئودزیک است را میتوان در فرمهای نا منظم نیز اجرا نمود. در این سازه از شیشه های لمینت تخت استفاده میگردد اما فرم و شکستگی سازه در طول و عرض آن میتواند شکل خمیدگی را به بیننده القا کند.

برخی از پروژه های اجرا شده سقف شیشه ای
سقف شیشه ای استین گلاس
سقف شیشه ای قابل باز شدن
صفر تا صد سقف نورگیر شیشه ای و نکات مهم انتخاب آن

Glass Ceiling FAQ

پرسشهای متداول سقف شیشه ای

در اجرای سقفهای شیشه ای با طراحی مناسب و مهندسی سازه میتوان گفت که محدودیت در ابعاد وجود ندارد.

قطع برای اجرای سقف شیشه ای میبایست از شیشه های ایمن استفاده نمود. مثل شیشه های سکوریت، لمینت و یا استین گلاس.

5/5 - (87 امتیاز)

۲ Responses

    1. سلام دوست عزیز
      برای ایمنی میبایست از شیشه های سکوریت استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *