هرم شیشه ای ; سقف نورگیر دکوراتیو و مناسب برای ساختمان با معماری مدرن

هرم شیشه ای - کاژه

هرم شیشه ای سقف نورگیر دکوراتیو مدرن

سقف نورگیر شفاف و منظره ای از آسمان از داخل منزل و یا محیط کار میتواند بسیار خیره کننده باشد. تا جایی که معماران و طراحان در ساختمانهایی که مقداری وسعت متراژ دارند به این موضوع به طور جدی فکر میکنند. گنبد شیشه ای یکی از پر طرفدار ترین سازه های نورگیر برای سقف ها در ایران میباشد. شرکت کاژه به عنوان سازنده سقف های نورگیر دکوراتیو پروژه های زیادی  از سقفهای کروی شکل را در سطح کشور اجرا نموده است. اما گنبد های نورگیر بیشتر برای ساختمان با معماری کلاسیک اجرا میگردند. کاژه توانسته با ساخت هرم شیشه ای به عنوان سقف نورگیر تا حدی زیادی این چالش را برای ساختمان ها به معماری مدرن را مرتفع نماید.

یکی از پروژه های اجرا شده به این شیوه، سقف نورگیر و هرم شیشه ای پروژه ویلای آقای خواجه امیری در دماوند میباشد. هرم شیشه ای را میتوان با مقاطع مختلفی ساخت که بیشترین مقطع مورد استفاده مقاطع مربع و مستطیل میباشد.

هرم شیشه ای - کاژه

هرم شیشه ای چیست؟

با در نظر گرفتن یک قاعده با کمترین اضلاع که مثلث میباشد خطی عمود بر مرکز قاعده به اندازه دلخواه یک ارتفاع در نظر میگیریم. بعد از هر ظلع قاعده مذکور خطی به راس ارتفاع ترسیم میکنیم، حجم بدست آمده یک هرم میباشد با وجوه مثلثی شکل. اگر این وجوه مثلث را شیشه در نظر بگیریم یک هرم شیشه ای با قاعده مثلث خواهیم داشت. بیشتر هرم های شیشه ای با قاعده مربع و یا مستطیل میباشند.

هرم‌ها بر‌اساس نوع سطح قاعده‌شان به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. همین‌طور مد نظر داشته باشید که در یک هرم هیچ‌گونه منحنی وجود ندارد. بر مبنای اینکه مکان قرار‌گیری رأس هرم کجا باشد می‌توان آن‌ها را به دو دسته تقسیم نمود. هرگاه رأس هرم دقیقا بالای مرکز قاعده قرار گیرد هرم موردنظر از نوع قائم خواهد بود و در‌ غیر این صورت هرم را مایل می‌نامیم. هرگاه قاعده هرم یک چندضلعی منتظم باشد، هرم را منتظم می‌نامیم و در‌ غیر‌ این‌ صورت نامنتظم نامیده‌می‌شود. در هرم های منتظم همه‌ وجوه جانبی آن، مثلث‌هایی با ابعاد یکسان هستند.

در زیر چند نمونه از سقف های نورگیر هرمی شکل با مقاطع مختلف را برای نمونه قرار میدهیم.

هرم شیشه ای - سقف نورگیر

 

هرم شیشه ای - سقف نورگیر

 

سفارش هرم شیشه ای به عنوان سقف نورگیر

 

 

هرم شیشه ای نورگیر – پروژه دماوند – ویلای آقای خواجه امیری + فیلم

هرم شیشه ای ساخته شده در پروژه ویلای دماوند آقای خواجه امیری از جنس سازه های نورگیر مدرن محسوب میگردد، ابعاد این نورگیر 3 - 2.6 متر و در ارتفاع 1.1 متر میباشد. مهندسین محترم این پروژه این سقف نورگیر را از بین پروژه های ساخته شده گذشته شرکت کاژه انتخاب نمودند گه در...

چرا نورگیر هرمی بهتر از سایر نورگیرهاست؟

چرا نورگیر هرمی بهتر از سایر نورگیرهاست؟ اگر یکی از اتاق های ساختمان شما دارای سقف صاف است و می خواهید یک نورگیر شیشه ای برای آن استفاده کنید بهتر است که بجای نورگیر های مسطح به فکر استفاده از نورگیر هرمی هم باشید. ممکن است نورگیر هرمی هزینه ی بیشتری داشته باشد، اما...

فیلم روز