پتینه کاری در نقاشی ساختمان (انواع پتینه)

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

پتینه کاری در نقاشی ساختمان (انواع پتینه)

پتینه کاری چیست؟

پتینه کاری در نقاشی ساختمان جلوه ای از فرسودگی را بر روی پوشش دیوار ایجاد می کند و باعث می شود دیوار بسیار قدیمی تر از آنچه هست به نظر برسد. همچنین به دیوارها حس عمق می بخشد و بسیار شبیه به سه بعدی بودن است. پتینه در انواع مدرن و سنتی انجام می شود. روکش سنتی تر پتینه به دیوارها ظاهری از مس می دهد که با افزایش سن و گذشت زمان سبز شده است، دقیقا شبیه به رنگ سبز روی مجسمه مسی در فضای باز یا روی گنبد یک ساختمان.

یک پتینه کاری ساده می تواند ظاهری فرسوده و قدیمی ایجاد کند، به خصوص در اطراف لبه دیوارها و مکان هایی که دیوارها به پنجره ها، قرنیزها و سایر تزئینات برخورد می کنند. پتینه دیوار با روکش رنگ اثر مشابهی از کهنگی و فرسودگی ایجاد می کند.

برای پتینه دیوار از رنگ روشن به عنوان پوشش پایه برای نقاشی ساختمان استفاده می شود. پس از خشک شدن، از رنگ تیره ‌تری روی آن استفاده می‌شود، و با تجهیزاتی مانند اسفنج، پارچه یا کاردک روی رنگ روشن اعمال می شود. رنگ تیره به سرعت قبل از خشک شدن لایه رویی، با طرح های مختلف روی دیوار قرار می گیرد. هر گونه بافت، شکل و برجستگی روی دیوار نیز با موادی مانند پلاستر و گچ انجام می شود.

بازسازی ساختمان - کاژه

مزایای پتینه کاری در نقاشی ساختمان

پتینه کاری دیوارها یک هنر ایتالیایی است که از زمان های قدیم تا اکنون برای ایجاد فضایی زیبا و منحصر به فرد در دکوراسیون داخلی ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و تفریحی استفاده می شود. با استفاده از این هنر می توان به دیوار ها جلوه هایی زیبا از رنگ، طرح و بافت اضافه کرد.

در واقع هنر پتینه دیوار را می توان جایگزین بازسازی ساختمان کرد. بنابراین بدون تعمیرات اساسی و هزینه های هنگفت می توان با مقداری رنگ و هنر، تغییرات شگفت انگیزی در دکوراسیون داخلی و حتی نمای بیرونی ساختمان ایجاد کرد. پتینه دیوار راهکاری سریع و مقرون به صرفه در تغییر و به روز رسانی فضاهای داخلی ساختمان ها است.

تکنیک پتینه کاری برای دکوراسیون داخلی

معرفی انواع پتینه دیوار

۱) پتینه طرح سنگ

سنگ مرمر بهترین راه برای تبدیل هر فضایی به اتاقی است که سبکی عالی را به نمایش می گذارد. رنگ‌ آمیزی ظریف، رگه ‌های نرم، و ظاهر بدون ترک سنگ مرمر، این طرح را به انتخابی محبوب در دکوراسیون داخلی تبدیل کرده است. اما به همان اندازه که ممکن است سنگ مرمر نفیس باشد، ملاحظات زیادی قبل از نصب آن باید در نظر گرفته شود.

به علاوه، این سنگ گران قیمت است و به ملاحظات تمیز کردن خاصی نیاز دارد. اما نیازی به تعویض سطوح خود ندارید، دیوارهای موجود شما به راحتی می توانند برای ایجاد این ظاهر دوباره رنگ شوند.

انواع پتینه کاری در نقاشی ساختمان

یک دیوار مرمر واقعی در یک خانه نه تنها مستلزم هزینه های عمده، بلکه تعمیرات اساسی و بازسازی ساختمان است. به‌ جای انجام چنین پروژه ‌ی شدیدی، پتینه کاری دیوار با یک روکش مرمر مصنوعی منجر به ایجاد ظاهر مرمری درجه یک با کسری از هزینه می‌شود. با استفاده از این هنر می‌توانید ظاهری از مرمر خاصی را که دوست دارید با رنگ های منحصر به فرد در دکوراسیون داخلی خانه خود ایجاد کنید.

دکوراسیون داخلی - کاژه

۲) پتینه ورق طلا

علیرغم اینکه طلا بسیار متفاوت از یک سطح مات صاف است، ایجاد یک دیوار طلایی در خانه شما ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. طلا همچنین گرما، بافت و فرصت ایجاد تاثیر واقعی در دکوراسیون داخلی را فراهم می کند. این ظاهر برای دیوارهای داخلی یا بیرونی مناسب است و می تواند روی سطوح دیگر مانند تزئینات باغ و لوازم خانگی نیز استفاده شود. شما می توانید پتینه طلا را در یک فرآیند دو مرحله ای اعمال کنید تا ظاهری فرسوده و قدیمی داشته باشد.

پتینه کاری با ورق طلا برای نقاشی ساختمان

۳) پتینه پلاستر (بافت دار)

دیوارهای بافت دار با زندگی معاصر به خوبی ترکیب می شوند. راه های زیادی برای افزودن بافت به دیوارها با استفاده از پتینه کاری وجود دارد. متداول ترین بافت های موجود برای دیوار چوب، سنگ و کاغذ دیواری است. مواد الهام بخش بسیاری برای انتخاب وجود دارد، اما رنگ آمیزی بافت دار با هنر پتینه کاری دیوار گزینه ای راحت تر و مقرون به صرفه تر است. کاژه با پتینه کاری، خانه شما را از یک فضای زندگی بتنی به یک فضای زندگی زیبا تبدیل می کند.

پتینه کاری دیوار

ایجاد بافت با پتینه دیوار متداول و کاربردی است و ارزش قابل توجهی را ارائه می دهد. در پتینه بافت دار رنگ‌ هایی با رنگدانه ‌ها، افزودنی ‌ها و بایندرها استفاده می شود، که وقتی به عنوان پوشش روی هر سطحی اعمال می‌شود، جلوه ‌ای منحصر به فرد و تخصصی ایجاد می‌کنند. این اثر می‌تواند فلزی، براق، بازتابنده، پراکنده و میلیون ‌ها مورد دیگر باشد. در این روش معمولا دو یا سه ترکیب رنگ وجود دارد و هنگامی که به روش‌های مختلف استفاده شوند، الگوهای بافت متفاوت به دست می‌ آید.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته