گنبد شیشه ای مشهد با شیشه های دکوراتیو استین گلس ساخته شده است. قطر داخلی این گنبد ۱٫۶ متر و ارتفاع آن ۱٫۳۰ متر میباشد. این سازه دکوراتیو شامل یک نیم کره کامل و یک استوانه شیشه ای به ارتفاع ۵۰ سانت است. ساق این سازه کروی بلافاصله از پایین رینگ گنبد اصلی با همان قطر شروع میگردد. گنبد شیشه ای مشهد به سفارش مهندس نقیبی برای یکی از ساختمانهای در حال اجرا در مشهد طراحی و ساخته شده است.

گنبد شیشه ای مشهد - کاژه

 

گنبد مشهد - کاژه

 

ساخت شیشه استین گلس در کارگاه کاژه صورت میگیرد. معمولا پس از ساخت شیشه های دکوراتیو، سازه به همراه فریم به محل پروژه انتقال داده میشود و در مکان اصلی گنبد مجددا منتاژ میگردد. اما در این پروژه به دلیل کوچک بودن سازه پس از منتاژ سقف نورگیر در کارگاه به همان شکل بارگیری و به محل ارسال گردید.

گنبد شیشه ای مشهد محمدرضا زهره وند - کاژه

گنبد شیشه ای استین گلس گزینه مناسبی برای تغییرات شگرف در بازسازی

بر کسی پوشیده نیست که بودجه کیفت بازسازی ساختمان را تعیین میکند. با این حال دیده میشود که علی رقم داشتن بودجه کافی معماران و دکوراتور ها موضوع جدید و منحصر به فردی را نمیتوانند به ساختمان در حال بازسازی خود اضافه کنند. گنبد شیشه ای استین گلس یک گزینه هوشمندانه برای یک سقف نورگیر در پروژه بازسازی میباشد. اگر ساختمان در حال بازسازی در طبقه آخر نیست جای نگرانی هم نیست. چون با این تکنیک میتوان یک سقف کاذب شیشه ای شگفت انگیز را در اتاق نشیمن و یا سالن پذیرایی ایجاد نمود. که در زیر مقداری به جزئیات آن میپردازیم.

گنبد شیشه ای مشهد - کاژه

 

تفاوت های استفاده از گنبد شیشه ای استین گلس به عنوان سقف نورگیر با سقف کاذب

سازه های حجمی و کروی استین گلس را میتوان به تناسب کاربرد به شیوه های مختلفی ساخت. در گنبد شیشه ای به عنوان سقف نورگیر محدودیت هایی وجود دارد. به عنوان مثال شیشه های استین گلس در ایران از تنوع رنگی بالایی برخوردار نیستند. شیشه هایی که به ذات رنگی باشند در برابر نور آفتاب تغییر رنگ نخواهند داد. به دلیل کمبود تنوع رنگی  شیشه های مورد استفاده برای ساخت سقف نورگیر با این تکنیک دچار محدودیت هستیم. اما در سازه های داخلی که نور مستقیم خورشد را نداریم میتوانیم با رنگ آمیزی شیشه ها از تنوع بسیاری برخوردار باشیم. و با نورپردازی از پشت سازه میتوانیم در شب هم از زیبایی شیشه های و سازه هنری بهره مند باشیم.

کاژه پروژه های بسیاری از این دست در کشور و خارج از کشور اجرا نموده است که با مراجعه به صفحه فیلم های پروژه کاژه میتوانید بیشتر با عملکرد شرکت آشنا شوید.