3 نمونه از استیند گلس های برتر در جهان

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

استیند گلس مسجد نصیر الملک

3 مورد از استیند گلس های معروف جهان

ساخت استیندگلس از دیرباز وجود داشته است. در حقیقت نزدیک به 1000 سال است که هنرمندان قرون وسطی آن را از ترکیب شیشه های داغ شده و نمک ها فلزی می سازند. از کنار هم قراردادن این شیشه های استیند سایه رنگ های بی نظیری پدید می آید. نصب و جاگذاری شیشه های استیند گلس خودش به یکی مهندسی ماهرانه نیاز دارد.

سازه های فلزی علاوه بر اینکه باید قطعه های رنگی شیشه را به خوبی نگه دارد، باید وزن مجموعه شیشه ها را هم تحمل کند. چون شیشه های رنگی  را معمولا در پنجره ها استفاده می کنند، از این رو باید در برابر شرایط آب هوایی هم مقاومت داشته باشد. جدای از این جزئیات فنی، پروژه های استیند گلس یک کار هنری مجلل هم محسوب می شود.

رنگی که قطعات شیشه ای دارند؛ نور سفید را دستکاری می کنند. از این رو صحنه های فوق العاده زیبایی را  در امتداد تابش نور خورشید هویدا می کنند. در برخی از مورد ها نیز با کمک این هنر بی نظیر استیند گلس شدت نور فضای یک مکان را کمتر می کنند. ما در این مقاله به 3 مورد از پنجره های معروف استیند گلس می پردازیم.

 

لا ساگرادا فامیلیا / بارسلونا

 

استیند گلس معروف لا ساگرادا فامیلیا
استیند گلس معروف لا ساگرادا فامیلیا

 

Photo: Dan Taylor, Flickr

 

گرچه معمار تحول آور، آنتونی گائودی در سال 1926 در گذشت  اما اثر بی نظیر او  کلیسای بزرگ لا ساگرادا فامیلیا  هنوز هم بجا مانده است. این پروژه که قرار بود یک ساختار نئو گوتیک داشته باشد در سال 1882 شروع شد. زمانی که معمار ارشد در این پروژه مداخله کرد و این ساختمان را با شکلی نوآورانه و پیچیده تر تصور کرد. پنجره های خیره کننده استیند گلس در قرن 21 به این ساختمان کلیسا اضافه شدند و با این کار نمای مطلوب گائودی از “کلیسای با توازن نور” تکمیل شد.

 

مسجد نصیر الملک

استیند گلس مسجد نصیر الملک
استیند گلس مسجد نصیر الملک

معماری اسلامی به دلیل دانشتن نقوش هندسی زیبا و رنگ های سرزنده بسیار معروف است. زمانی که این الگو های هندسی خیره کنند با پنجره های استیند گلس همراه می شود مکان های فوق العاد زیبایی مثل مسجد نصیر الملک را پدید می آورد. بهترین زمان برای تماشای این ایوان های جذاب و جلوه دار صبح هنگام است. زمانی که خورشید تازه از مشرق طلوع کرده و نور را به سمت مسجد نصیر الملک می تاباند. نور با این شیشه های رنگی می رقصد و رنگ هایی که آشکار می سازد؛ لطافت و روشنی را در دل انسان زنده می کند.

ایران، استان فارس، شیراز

 

کلیسای کاونتری

استیند گلس کلیسای کاونتری
استیند گلس کلیسای کاونتری

Photo: Wikimedia Common

بعد از قرن چهاردهم کلیسای گوتیک به سبب بمباران جنگ جهانی دوم، تخریب شد. تصمیم گرفته شد که خرابه ها محفوظ نگه داشته شود و در کنار آن کلیسای جدید بنا شود. کلیسای سنت میشل همان کلیسای جدید است که با گردهم آیی مجموعه ی پنجره های استیند گلس طراحی شده است. لارنس لی این هنرمند بزرگ استیند گلس این اثر بی نظیر را آفریده است. همچنین در این کلیسا آثار باقی مانده از استیند گلس کلیسای قبلی هم موجود است که تاریخش به زمان قرون وسطی بر می گردد و آن را تورونتون ساخته بود.

 

استیند گلس در ایران

همانطور که خواندید، از دیرباز هنر استیند گلس در اروپا و ایران رواج داشته است. استیندگلس علی رغم این که یک صنعت است، هنر نیز محسوب می شود. امروز هم دوباره این هنر را صنعت گران و هنرمندان ایرانی در کشورمان احیا کرده اند. نسبت به سال های گذشته هنر استیند گلس به نسبت پیشرفت های زیادی داشته است و ما الان شاهد آن هستیم که در خانه ها و بسیاری از ممالک شخصی از این صنعت استفاده می کنند.

در طرح های استید گلس که از هنر ایرانی اسلامی الهام گرفته می شود، جلوه ی هنر اثر را بیشتر می کند. ما در کاژه سال هاست در این حوزه فعالیت می کنیم و الان آماده هستیم بهترین و ماندگار ترین اثر های استنید گلس را در میهنمان خلق کنیم. برای شروع کافیست تماس بگیرید.

 

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته