اسکای لایت گنبدی و مزایای اجرای آن در ساختمان

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

نورگیر سقفی گنبدی

استفاده از اسکای لایت گنبدی به‌عنوان یکی از کارآمدترین و زیباترین سازه‌ها در دکوراسیون داخلی روزبه‌روز رواج بیشتری پیدا می‌کند. بسیاری از ساختمان‌ها حالا از همان ابتدا به اسکای لایت یا سقف نورگیر شیشه ای مجهز هستند. اگر هم این‌طور نباشد، می‌توان اجرای این سازه را بعداً و در پروژه‌های بازسازی ساختمان در دستور کار قرار داد.

اسکای لایت ها در انواع مختلفی طراحی و اجرا می‌شوند. مهم‌ترین معیار در دسته‌بندی این سازه، شکل هندسی آن است. از میان اَشکال هندسی در اجرای سازه‌های مختلف، فُرم گنبدی همواره طرفداران زیادی دارد. قاعده‌ای که در اجرا و نصب اسکای لایت هم صدق می‌کند. نظر به این محبوبیت، تصمیم گرفتیم تا در این مقاله ضمن معرفی اسکای لایت گنبدی، توضیحات مفیدی را درباره آن خدمتتان ارائه دهیم. همراهی شما تا انتهای این گفتار مثل همیشه مایه افتخار و دلگرمی ماست.

اسکای لایت گنبدی چیست؟

اسکای لایت گنبدی چیست؟

اسکای لایت گنبدی، نوع خاصی از سقف نورگیر است که با فُرم بیضی‌شکل خود از انواع دیگر متمایز می‌شود. این سازه مثل اسکای لایت هرمی در مقایسه با سایر انواع سقف نورگیر، مزایای منحصربه‌فردی را ارائه می‌دهد.

سقف نورگیر گنبدی از نظر زیبایی‌شناختی، ظاهر دل‌پذیرتری دارد و به همین سبب، در گروه شیک‌ترین نورگیرهای ساختمانی قرار می‌گیرد. اسکای لایت گنبدی به دلیل فُرم هندسی، جریان آب ناشی از بارش باران را نیز به‌خوبی مدیریت می‌کند. برخلاف اسکای لایت تخت که سطح صاف آن زمینه‌ای را برای تجمع آب ایجاد می‌کند، فرم بیضوی و قوس‌دار نورگیر گنبدی، مانع انباشت آب شده و آن را به سمت پایین هدایت می‌کند.

قابلیت تعویض، یکی دیگر از ویژگی‌های کاربردی نورگیر گنبدی سقف محسوب می‌شود. برخلاف نورگیرهای تخت که تعویض آن‌ها دشواری‌های زیادی دارد، تعویض نورگیرهای گنبدی نسبتاً آسان‌تر است. سقف نورگیر گنبدی را می‌توان در اَشکال مختلفی اجرا کرد که این امر، سفارش یک سازه‌ی باکیفیت با هزینه کمتر را امکان‌پذیر می‌سازد.

اسکای لایت گنبدی در دکوراسیون داخلی چه نقشی ایفا می‌کند؟

اسکای لایت گنبدی در دکوراسیون داخلی چه نقشی ایفا می‌کند؟

نقش اسکای لایت گنبدی در دکوراسیون داخلی ساختمان، تفاوتی با انواع دیگر ندارد. این سازه را در فضای سقف تعبیه می‌کنند تا نور طبیعی خورشید را به فضای تاریک داخلی وارد کند.

تا مدتی قبل، رایج‌ترین راهکار برای ایجاد نورگیر، تعبیه‌ی شیشه‌های تخت و فریم لس در سقف بود. گاهی هم استفاده از شیشه در چارچوب یک فریم فلزی یا چوبی در دستور کار قرار می‌گرفت. ولی امروز اسکای لایت گنبدی، یک آلترناتیو بسیار جذاب به جای استفاده از شیشه‌های تخت است. آلترناتیوی که در عین انجام مأموریت اصلی خود، نمای ظاهری ساختمان را به سطح مدرن‌تر و زیباتری ارتقا می‌دهد.

نورگیر سقفی گنبدی از چه متریالی ساخته می‌شود؟

نورگیر سقفی گنبدی از چه متریالی ساخته می‌شود؟

اسکای لایت گنبدی را معمولاً از مواد اکریلیک شفاف می‌سازند؛ هرچند که در ساخت آن‌ها عناصر دیگری مثل شیشه را نیز می‌توان به کار برد.

دلایل زیادی برای استفاده از اکریلیک شفاف در نورگیر گنبدی وجود دارد:

  • اولاً اکریلیک بسیار سبک است و به همین علت، وزن کمتری را به سقف و سازه‌ی نگه‌دارنده وارد می‌کند
  • دوماً اکریلیک یک انتخاب اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه است. به همین دلیل اجرای سازه‌های اکریلیکی در قیاس با سازه‌های شیشه ای هزینه به‌مراتب کمتری دارد
  • و سوم اینکه اکریلیک مثل شیشه در اکثر شرایط آب و هوایی دوام مناسبی دارد و حتی در صورت بروز مشکل یا خرابی، به‌آسانی می‌توان آن را با متریال تازه تعویض کرد

اجرای اسکای لایت گنبدی چه مزایایی دارد؟

اسکای لایت گنبدی از ویژگی‌هایی برخوردار است که یک نورگیر مسطح معمولاً فاقد این ویژگی‌هاست. همان‌طور که گفتیم فرم بیضوی و گنبدی شکل این سازه باعث می‌شود که تجمع آب روی سطح آن، ظاهرش را خراب نکند و در درازمدت به انسجام و یکدستی آن آسیب نزند. علاوه بر این، نصب نورگیر گنبدی معمولاً بسیار آسان است و به تعمیر و نگهداری زیادی نیاز ندارد.

به دلیل کاربرد وسیع فُرم گنبدی در بناهای تاریخی ایران، اسکای لایت گنبدی یک انتخاب متمایز از نظر ظاهری محسوب می‌شود. این سازه درعین‌حال که بسیار مدرن است، می‌تواند روح هنر و صنعت ایرانی را در دکوراسیون داخلی ساختمان متجلی کند.

اجرای اسکای لایت گنبدی چه مزایایی دارد؟

سخن آخر

اجرای اسکای لایت گنبدی و یا گنبد شیشه ای، یک انتخاب عالی و اصطلاحاً پرفکت است که تحول عظیمی در میزان روشنایی و متعاقباً جذابیت بصری ساختمان ایجاد می‌کند. مزایای خاص در کنار قیمت مناسب، استقبال بازار از این سازه را به‌شدت افزایش داده است.

در بررسی نورگیرهای گنبدی، نمی‌توان از ایراد یا عیب خاصی نام برد. با این وجود بد نیست به چند نکته مهم توجه داشته باشید. اول اینکه استفاده از اکریلیکهای ارزان قیمت در ساخت این سازه‌ها، گاهی می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. رنگ این نوع اکریلیک ها ممکن است با گذر زمان، به زردی متمایل شود که علاوه بر خراب کردن نمای سازه،  در فرایند ورود نور طبیعی خورشید به داخل اختلال ایجاد می‌کند. برای جلوگیری از بروز این اتفاق، انتخاب اکریلیکهای باکیفیت را پیشنهاد می‌کنیم. نکته دیگر اینکه برخی مدل‌های نورگیر گنبدی، گرما را به‌خوبی در محیط حفظ نمی‌کنند. موضوعی که می‌تواند به معنای افزایش هزینه‌های گرمایش و سرمایش محیط باشد. بااین‌حال در صورت نیاز، این مشکل را نیز می‌توان به کمک انتخاب متریال مناسب، نصب پوشش‌های عایق و صدالبته اجرای دقیق و اصولی سازه حل کرد.

آیا شما هم می‌خواهید با اجرای نورگیر سقفی گنبدی، دریچه‌ای رو به آسمان باز کنید؟ کاژه این کار را به بهترین شکل ممکن برای شما انجام می‌دهد.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته