ایجاد روف گاردن و 5 نکته‌ای که باید قبل از هر اقدامی بدانید

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

 ایجاد روف گاردن و 5 نکته‌ای که باید بدانید

جذابیت ساخت روف گاردن بر فراز ساختمان‌ها، روزبه‌روز بیشتر می‌شود. باید بپذیریم که در مناطق شهری، باغبان‌ها و افراد علاقه‌مند به باغبانی یا طبیعت سبز از نظر فضا با محدودیت‌های زیادی روبرو هستند و اگر شما هم چنین محدودیتی را احساس می‌کنید، خوشبختانه یک راهکار عالی برای تغییر شرایط وجود دارد.

شما می‌توانید با ایجاد روف گاردن یا همان بام سبز، از محوطه وسیع و بلااستفاده‌ی روی پشت‌بام نهایت استفاده را ببرید و با ایجاد فضایی دل‌انگیز، تکه‌ای از بهشت را در میان ساختمان‌های بی‌روح و کدر بتنی، خلق کنید. بااین‌حال، برای اجرای روف گاردن، باید به ملاحظات خاصی توجه داشته باشید که در این مطلب از کاژه قصد داریم قدری در این خصوص صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

 ساخت روف گاردن و ۵ نکته‌ای که باید بدانید

نکات مهم در ایجاد روف گاردن

ساخت روف گاردن، مراحل و جزئیات زیادی دارد اما در این بین توجه به 5 مورد، حائز اهمیت زیاد است که در اینجا به شکلی مختصر و مفید این نکات را توضیح می‌دهیم.

  1. بررسی شرایط قانونی

در گام اول، باید از قانونی بودن اقداماتی که قرار است انجام دهید، اطمینان حاصل کنید. می‌توانید با مراجعه به شهرداری محل سکونتتان، قوانین مربوط به ساخت روف گاردن را بررسی کنید و ببینید آیا مُجاز به انجام این کار هستید یا نه؟ گاهی ممکن است اجرای چنین پروژه‌هایی به هر دلیلی ممنوع بوده یا شرایط و محدودیت‌های خاصی داشته باشد. بنابراین بهتر است همواره قبل از آغاز کار و صرف زمان، پول و انرژی از قانونی بودن اقدامتان، مطمئن شوید.

نکات مهم در ایجاد روف گاردن

  1. مشورت با یک معمار یا پیمانکار

در مرحله دوم برای ساخت روف گاردن، باید در اسرع وقت با یک معمار یا پیمانکار مشورت کنید. شما برای اجرای کل پروژه به چنین مشورتی نیاز ندارید بلکه هدف از این مشورت، حصول اطمینان از ایمنی اجرای پروژه است. ایجاد روف گاردن، ساختمان را متحمل وزن اضافی می‌کند و به همین دلیل، باید بدانید آیا ساختمان تحمل این اضافه‌بار را دارد یا نه؟ طراحی بعضی ساختمان‌ها، اجازه اجرای روف گاردن را به شما نمی‌دهد و ساختمان‌های دیگر هم دارای سقف مُجازی هستند که نباید از آن عبور کنید. یک پیمانکار خبره می‌تواند وضعیت ساختمانتان را از این جنبه بررسی کند.

  1. استفاده از وسایل مناسب و سبک

حتی اگر سقف ساختمان شما از نظر ساختاری، قادر به تحمل وزن زیادی باشد، باز هم بهتر است سعی کنید این وزن را به حداقل برسانید. به جای استفاده از گلدان‌های بتنی یا گلدان‌هایی که از جنس خاک رس هستند، از گلدان‌ها یا ظروفی استفاده کنید که از پلاستیک، حصیر، فایبرگلاس و موادی از این قبیل ساخته شده‌اند.

در ساخت روف گاردن به‌هیچ‌عنوان از سنگفرش‌ها که جاذب قوی گرما هستند، استفاده نکنید. شما باید وزن خاک داخل گلدان‌ها یا باغچه‌ها را نیز حتی‌الامکان کاهش دهید و استفاده از خاک گلدان سبک به جای خاک باغ، راهکار خوبی برای این منظور است. برای زهکشی هم بهتر است به جای سنگ یا خُرده سفال از مقدار کمی یونولیت استفاده کنید.

  1. استفاده از بادگیر

یادتان باشد که بام سبز به‌مراتب بیشتر از یک باغ معمولی در معرض وزش باد قرار دارد و به همین دلیل، باید استفاده از بادگیرها را نیز در پلن طراحی آن بگنجانید. برای نصب بادگیر می‌توانید از داربست یا بادگیرهای مشبک استفاده کنید. بادگیرهای مشبکی که جریان باد را می‌شکنند از بادگیرهایی که به‌طور کامل از جریان باد جلوگیری می‌کنند، بهتر و مؤثرتر هستند؛ چون بادگیرهای بدون روزنه در اثر برخورد مداوم با جریان شدید باد، زودتر تخریب می‌شوند. علاوه بر این، اساساً ما قصد نداریم باد را خفه کنیم بلکه فقط می‌خواهیم از شدت و قدرت آن بکاهیم تا به فضای سبزمان آسیب نرسانَد.

  1. سیستم آبیاری

در ساخت روف گاردن باید برای سیستم آبیاری گیاهان نیز برنامه‌ریزی کنید. واضح است که گیاهان شما مخصوصاً در هوای گرم باید مرتباً آبیاری شوند و این ایده که بخواهید سطل‌های سنگین پر از آب را هر بار با خود به پشت‌بام حمل کنید، جذاب و عملی نیست. به جای این کار می‌توانید روی استقرار یک سیستم ذخیره آب داخلی در روف گاردن یا نصب یک سیستم آبیاری اتوماتیک فکر کنید.

نکات مهم در ایجاد روف گاردن

سخن آخر

اگر نکات گفته‌شده را در ساخت روف گاردن مدنظر قرار دهید، نتیجه کار همان می‌شود که باب میل شماست. به‌این‌ترتیب علاوه بر اینکه مشارکت ارزشمندی در محافظت از محیط‌زیست دارید، از لذت حضور در یک فضای سبز و سحرآمیز که می‌تواند پاتوق دنجی برای خلوت کردن با خودتان یا گردهمایی با اعضای خانواده باشد، بهره‌مند شوید.

مقالات خواندنی:

باغبانی در پشت‌ بام

۱۰ ایده برای روف گاردن یا بام سبز

ایده روف گاردن – تاریخچه و مزایای ایجاد آن در سقف چیست؟

۸ ایده عالی برای طرح روف گاردن (باغ پشت بام)

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته