خانۀ هوشمند (Smart House)
حتماً تاکنون نام خانۀ هوشمند را شنیده‌اید. در این مقاله کاژه شما را با خانه‌های هوشمند بیشتر آشنا خواهد کرد.

خانۀ هوشمند، نامی برای خانه‌های خودکار است. این خانه‌ها به صورت خودکار سیستم روشنایی، گرمایش(مانند ترموستات هوشمند)، تهویه و امنیت را کنترل می‌کنند. در این نوع خانه‌ها لوازم خانگی مانند لباسشویی، اجاق، یخچال و فریزر نیز به صورت خودکار کنترل می‌شوند.
خانۀ هوشمند این فرصت را برای شما فراهم می‌کند تا کارهای زیادی را با زحمت کمتری به انجام برسانید. کارهایی مانند خاموش کردن لامپ ها، روشن کردن مایکروفر و قهوهجوش، قفل کردن درها و… که تنها با لمس چند نقطه بر روی موبایل و یا هر وسیلۀ نرم‌افزاری دیگر قابل انجام هستند. علاوه بر اینکه کنترل سیستمها و وسایل خانه ار راه دور و خارج از خانه نیز امکانپذیر است، زمان‌بندی و برنامه دادن به این سیستم‌ها نیز میسر است.
خانه هوشمند و کنترل از راه دور
برای کنترل از راه دور این خانۀ هوشمند اغلب ازWi-Fi استفاده می‌شود. نظارت و کنترل از راه دور لوازم خانگی به وسیلۀ اینترنت آن‌ها را به جزئی مهم از اشیای اینترنتی تبدیل کرده است. سیستم‌های مدرن خانه‌های هوشمند، شامل سوئیچ‌ها و سنسورهای متصل به یک قطب مرکزی هستند. این قطب مرکزی که حکم مدخل و دروازه این سیستم را دارد، ارتباط کاربر را با سایر سیستم‌های خانه فراهم می‌کند. قطب مرکزی که ترمینال و ایستگاه نهایی سیستم‌هاست بر روی دیوار نصب می‌شود و با نرم‌افزار تلفن همراه، تبلت، کامپیوتر و یا هر رابط وب دیگر قابل کنترل و نظارت است.

خانه هوشمند و آینده
متأسفانه در خانه‌های هوشمند شکاف بین رؤیا و واقعیت کاملاً پر نشده است. خانه‌هایی را تصور می‌کنیم که نه تنها خودکار هستند که منابع خود را ذخیره می‌کنند و حداکثر بهره‌وری از انرژی را دارند، در عالم واقع باید این خانه‌ها را از راه دور کنترل و نظارت کرد. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های صنعت فناوری امروز، پر کردن این شکاف است. در سال‌های اخیر تلاش‌های فراوانی برای رفع نواقص خانه‌های هوشمند صورت گرفته است. در حال حاضر ترموستات Nest با قدرت یادگیری بالا در خانه‌های هوشمند به کار گرفته می‌شود. این ترموستات‌ها با ردیابی رفتار اهالی خانه یاد می‌گیرند که نور و حرارت خانه را در زمان‌های گوناگون چگونه تنظیم کنند. در حال حاضر ساعت‌های هوشمند و ردیاب‌هایی وجود دارند که تمام رفتارهای ما را تحت نظارت دارند و می‌توانند بگویند ما بیدار و یا در خواب هستیم،ورزش می‌کنیم و یا در استراحت به سر می‌بریم. این برنامه‌ها می‌توانند به ترموستات هوشمند کمک کنند تا سیستم تهویۀ مطبوع، روشنایی و حرارتی خانه را طبق نیاز ما تنظیم کنند.
در حال حاضر بسیاری از شرکت‌‌ها در زمینۀ خانه‌های هوشمند تلاش می‌کنند تا نوید خانه‌های تمام هوشمند را به همۀ جهان می‌دهند.