گنبد شیشه ای زعفرانیه ; ساخت با شیشه های دکوراتیو استیند گلس ( استین گلاس )

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

گنبد شیشه ای زعفرانیه یک سقف نورگیر داخلی با شیشه های تزئینی که از رنگهای و شیشه های تراش متنوعی در ساخت آن استفاده شده. این سقف بینظیر برای شرکت دکوراسیون مهراز طراحی و ساخته شد.

در پروژه زعفرانیه (در محل شوروم شرکت مهراز) فضای خالی در سقف راهرو وجود داشت که از بالا توسط سازه دیگری آب‌بندی شده بود. درواقع محل موردنظر دیگر احتیاج به آب‌بندی نداشت، اما لازم بود سازه‌ای زیبا و با رنگ‌های مناسب که کمترین مزاحمت را برای نور طبیعی سالن ایجاد کند در فضای خالی ایجاد شود.
متخصصان کاژه پس از بازدید محل و اندازه‌گیری‌های لازم تصمیم گرفتند بدین منظور گنبد شیشه ای در فضای خالی موجود احداث کنند. گرچه آب‌بندی بودن محل کار را کمی ساده کرده بود، اما مقطع مربعی شکل فضای موردنظر و دوار بودن گنبد شیشه‌ای نیاز طراحی سازه‌ای فلزیِ متفاوت داشت. برای نیل به مقصود، ابتدا فریم مربعی شکلی بر اساس ابعاد فضا ساخته شد و در ادامه مقطع دایره شکل گنبد شیشه‌ای روی آن متصل شد. درواقع گنبد در میان مربع قرار گرفت و همین باعث ایجاد چهار قسمت تخت لچکی مانند در حاشیه مربع شد.
موضوع بعدی فاصله کم سازه‌ی آب‌بندی با نقطه پایینی فضای خالی بود. برای همین پس از محاسبات، خم‌های فلزی ساخته و در محل روی سطح مقطع موردنظر نصب شد.

گنبد شیشه ای زعفرانیه

 

حال برای انجام امور مربوط به شیشه و استیند گلس علاوه بر فضای گنبدی شکل، چهار لچک اطراف مربع نیز می‌بایست در نظر گرفته می‌شد؛ بنابراین موطیف مناسب برای استفاده در هر دو فضا توسط هنرمندان انتخاب شد و به‌صورت تکرار در فریم‌ها و لچک‌ها ترسیم شد. برای ساخت گنبد شیشه ای و  این بخش از شیشه‌های استین گلس خم و شیشه‌های رنگی، تراش خورده و پخته شده فیوزگلس استفاده شد.

گنبد شیشه ای زعفرانیه

فیوزگلس تکنیکی است که در آن از حرارت دادن لبه شیشه‌های هم‌فاز برای اتصال آن‌ها به یکدیگر استفاده می‌شود. برای رنگ نقوش هم از رنگ‌های آبی، سبز و قرمز استفاده شد تا هنگام تابش نور، ترکیبی زیبا از رنگ و نور ایجاد شود.
پس از تهیه و پخت بخش‌های شیشه‌ای سازه در کارگاه، این بخش به محل موردنظر حمل و روی سازه فلزی تعبیه شد.

گنبد شیشه ای زعفرانیه
ایجاد و تزئین لچک‌های چهارگوش سازه، زیبایی خاصی به آن بخشیده و این سازه را بدل به یکی از بهترین کارهای گروه کاژه کرده است. بیننده از زیر سازه دایره‌ای زیبا با رنگ‌های متناسب را می‌بیند که مربعی آن را احاطه کرده است. هنگام تابش نور طبیعی، اشکال هندسی و رنگ‌های متنوعی در روز زمین ایجاد می‌شود که بسیار دیدنی است.

گنبد شیشه ای زعفرانیه
گروه هنری کاژه آمادگی کامل دارد تا سازه های دکوراتیو خود را بر حسب سفارش و محل نصب طراحی، تنظیم و اجرا کند.
به خاطر آوردن معماری ایرانی-اسلامی بدون در نظر گرفتن گنبد، تقریباً غیرممکن است. گنبد در تاروپود ما تنیده شده و در ذهن ما خانه کرده است؛ اما جالب است بدانیم گنبد از معماری ایرانی به معماری اسلامی منتقل شده است. در بسیاری از بناهای پیش از اسلام همچون چغازنبیل نمونه‌های از گنبدهای ایرانی را می‌شود مشاهده کرد. گنبد در معماری ایرانی نماد آسمان است و بنایی که گنبد روی آن قرار دارد نشان زمین.
معماری امروز ایران نگاه جدیدی به این سازه جالب دارد و سعی در استفاده به‌جا و مناسب از آن کرده است. خلاقیت در کاربرد این سازه حرف اول را می‌زند و اداپته کردن آن بر روی فضاهای موردنیاز کار آسانی نیست.
گروه هنری کاژه با بهره‌گیری از متخصصان، مهندسان و هنرمندان عرصه معماری داخلی، بر اساس فضا و نیاز مشتری نیز مشاوره داده و طرح و نقشه مناسب را ارائه می‌کند. گنبد شیشه ای زعفرانیه از جمله این پروژه‌هاست. همینجا از شما دعوت میگردد برای بررسی پروژه های بیشتر از صفحه فیلم های پروژه کاژه دیدن فرمایید.

 

گنبد شیشه ای زعفرانیه

گنبد شیشه ای زعفرانیه

 

 

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته