ساخت درب شیشه ای تزئینی تیفانی در کارگاه کاژه

تکنیک تیفانی باتوجه به پیشینه ای که در تاریخ معماری غرب دارد، از منحصربه فردترین روش های ساخت شیشه برای دکوراسیون داخلی میباشد که با ظرافت و زیبایی خود، قابلیت ساخت شیشه های پرکاربردی را در فضاهای داخلی فراهم می آورد.
درب شیشه ای زیر با فریمی از چوب ساخته شده که طرحی زیبا را در خود گنجانده است و نماد درختی است که شاخه هایش به بار نشسته است. در طرح زمینه ی این در از شیشه طرح دار که رگه هایی مانند شاخه های درخت دارد استفاده شده که با فرمولاسیونی خاص و در طی مراحلی شیشه ی معمولی، تبدیل به شیشه طرحدار میشود. تیله های شیشه ای که طی عملیات دهی درکوره های مخصوص شیشه ذوب شده و به حالت نیمه تخت در آمده اند نیز در این کار استفاده شده است.


بعد از طراحی و برش شیشه ها بر اساس فرم مخصوص به خود، فواصل خالی شیشه با مرحله ساب به منظور نبودن فاصله بین قطعات رفع میشود. مرحله بعد پیچیدن کاپر فویل(Coper foil) در دور تا دور همه ی قطعه هاست که از جنس مس بوده و به عنوان فلزی است از آلیاژ قلع که اتصال دهنده قطعات به یکدیگر میباشدو بعد از چیدمان قطعات قطعات بر اساس الگوی مورد نظر، اتصال خطوط با روش جوش کاری با فلز قلع و هویه انجام میگیرد که هم در زمینه رویی و هم در زمینه پشت همه ی خطوط به هم وصل می¬شود. اتصال درست این قطعات در استحکام کار نقشی مهم ایفا میکند. مرحله بعدی در این نمونه پتینه کردن خطوط قلع کاری شده است که با ماده شیمیلیی خاصی انجام میگیرد. تمیز کردن و سکوریت کار مرحله نهایی قبل از نصب میباشد. سکوریت یا جداره دادن به پشت و روی کار با شیشه هایی در سایز اصلی در، استحکامی به ظرافت شیشه تیفانی میبخشد. نصب کار در داخل فریم در مرحله نهایی این پروژه میباشد.

در زیر فیلم ساخت یکی از این درب ها رو در کارگاه کاژه میتونید ملاحظه فرمایید