سازه ال اس اف چیست؟ کاربرد، مزایا و معایب آن

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

سازه ال اس اف چیست؟ کاربرد، مزایا و معایب آن

سازه ال اس اف در واقع همان سازه اسکلت فلزی با وزن سبک می باشد. ساختمان سازی سال هاست که به سبک سنتی رواج دارد. ولی انسان همواره به فکر پیشرفت در صنعت ساخت و ساز بوده است. بیشتر تلاش متخصصان این زمینه در جهت کاهش وزن سازه، کاهش هزینه تمام شده پروژه ها و افزایش سرعت انجام ساخت و ساز بوده است. سال ها قبل در آمریکا و اروپا صنعتی ابداع شد ولی تا مدت ها پیشرفت چشمگیری نداشت.

صنعت سازه فلزی سبک یا همان ال اس اف مزایای بسیار زیادی داشت که بسیار مورد پذیرش معماران قرار گرفت. اما به دلیل نبود استاندارد های مشخص پیشرفت چشمگیری نداشت. زمانی که از طرف دانشگاه استاندارد و قوانین مشخصی برای سازه فلزی سبک مشخص شد استفاده از آن در آمریکا گسترش چشمگیری پیدا کرد.

امروزه سازه ال اس اف جز مدرن ترین و پیشرفته ترین سازه ها در صنعت ساختمان سازی محسوب می شود. البته تحقیق و پژوهش در جهت بهبود شرایط فعلی همچنان ادامه دارد. سازه ال اس اف مزایای فراوانی دارد که باعث شده کاربرد گسترده ای در صنعت ساخت و ساز داشته باشد.

سازه ال اس اف چیست؟

در واقع اسکلت پیش ساخته شده از ورق های فولادی و استیل سبک وزن با پوشش گالوانیزه می باشد. ساختمان های با اسکلت بتنی و فلزی سال هاست که مورد استفاده قرار می گیرند. این ساختمان ها وزن بسیار زیادی دارند. همچنین پی ریزی بسیار زیادی برای تحمل وزن بالای ساختمان مورد نیاز است. از طرفی به علت افزایش ضخامت ستون ها و دیوار ها فضای مفید مورد استفاده کاهش می یابد. مشکل بعدی برای ساختمان سازی به سبک سنتی، حجم آوار زیاد در هنگام وقوع زلزله است. هر ساله تعداد زیادی از انسان ها زیر حجم زیادی از آوار قرار می گیرند و میزان مرگ و میر ناشی از زلزله افزایش می یابد.

با توجه به مطالب گفته شده، متخصصان همواره در تلاش بوده اند تا وزن سازه ها را کاهش و مقاومت ساختمان ها را در برابر زلزله افزایش دهند. و بدین شکل سالانه جان انسان های زیادی را نجات دهند.

سازه فلزی سبک با توجه به مراحل ساخت و تولید و همچنین استفاده از مصالح سبک وزن، نسبت به سازه های سنتی بسیار سبک تر می باشد. وزن سبک سازه باعث افزایش مقاومت در برابر زلزله می گردد.

سازه ال اس اف با مصالح سبک و عایق ضد حریق
سازه ال اس اف با مصالح سبک و عایق ضد حریق

مزایای سازه ال اس اف

مزایا و کاربرد های بالقوه فراوانی دارد که هر کس بسته به نیاز خود می تواند از آن استفاده کند. اولین و مهمترین مزیت سازه های ال اس اف، وزن بسیار پایین این سازه ها در مقابل ساختمان های بتنی و فولادی می باشد. سبکی وزن سازه و پیش ساخته بودن قطعات باعث افزایش سرعت انجام پروژه ها می شود. این عامل بسیار مورد توجه معماران می باشد. بنابراین سازه فلزی سبک برای کسانی که می خواهند به سرعت پروژه های خود را به پایان رسانند گزینه بسیار مناسبی می باشد. همچنین افزایش سرعت کار باعث کاهش هزینه های نیروی انسانی و هزینه های توقف پروژه می شود.

کاربرد ها

استفاده از سازه ال اس اف علاوه بر سرعت، کیفیت کار ساخت و ساز را نیز افزایش می دهد. استفاده از استیل های با پوشش گالوانیزه باعث افزایش مقاومت ساختمان می شود. زیرا نسبت به عوامل محیطی، رطوبت و مواد شیمیایی مقاوم است. همچنین نسبت به نفوذ جانوران موذی مقاوم است. بنابراین سازه ال اس اف در تمام مکان ها حتی شهر های شمالی و جنوبی کشور که میزان رطوبت هوا بالاست به خوبی قابل اجرا می باشد.

سازه ال اس اف به دلیل سبک بودن، قابلیت افزایش ارتفاع ساختمان را دارد و برای ساخت ویلاهای لوکس بسیار مناسب است. همچنین برای احداث شهرک های ویلایی و به منظور بالا بردن سرعت انجام پروژه و کاهش هزینه های ساخت و ساز می توان از این سازه ها به خوبی استفاده کرد. در مراحل ساخت ورق های ال اس اف از سیستم نورد سرد استفاده می شود به همین جهت مقاومت بسیار بالایی دارند به صورتی که مقاومت سازه در برابر زلزله تا 8 برابر افزایش می یابد.

در سازه ال اس اف می توان از مصالح عایق و ضد حریق سبک استفاده کرد. پس در این صورت علاوه بر کاهش چشمگیر وزن ساختمان، مقاومت ساختمان نسبت به آتش سوزی افزایش می یابد. همچنین باعث کاهش مصرف انرژی و هزینه های تامین انرژی می گردد.

مزایای سازه ال اس اف محدود به این موارد نیست و بسیار زیاد است. قیمت مناسب سازه فلزی سبک نسبت به سازه های بتنی و فولادی مزیت دیگر این نوع سازه ها می باشد. بر خلاف تصور بسیاری، قیمت تمام شده یک سازه ال اس اف نسبت به سازه بتنی اگر کمتر نباشد بیشتر نیست.

سازه ال اس اف برای ساخت ویلا
سازه ال اس اف برای ساخت ویلا

معایب

این سازه علیرغم مزایای بسیار زیادی که دارد معایب و محدودیت هایی نیز دارد. تعداد طبقات محدود در این سازه و نیاز به متخصصان حرفه ای برای نصب و اجرای آن، از عمده ترین معایب این نوع سازه می باشد. با این حال معایب این سازه قابل چشم پوشی هستند و می توان از سازه ال اس اف در بازسازی ساختمان و یا تغییر دکوراسیون داخلی منزل به راحتی استفاده کرد. اما باید توجه داشت که برای انجام این سازه به متخصصان حرفه ای نیاز است. شرکت کاژه با داشتن تیم حرفه ای در زمینه بازسازی ساختمان و طراحی دکوراسیون داخلی انتخاب مناسبی برای شما در این زمینه می باشد.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته