سقف شیشه ای ؛ روش های استفاده از روشنایی روز برای فضای داخلی ساختمان

سقف شیشه ای

سقف شیشه ای

نور خورشید  قرن هاست که به عنوان منبع اولیه روشنایی  ساختمان ها مورد استفاده قرار گرفته است. بیش از ۴ میلیارد سال است که منابع طبیعی در دسترس ماست  و ما همچنان در جستجوی روش هایی هستیم که این نور طبیعی را به شکلی مؤثرتر وارد خانه های خود کنیم.

مزایای نور طبیعی 

ما بیش از ۹۰ درصد زندگی خود را در فضای داخلی ساختمان ها سپری می کنیم و قرن هاست که مزیت های استفاده از نور طبیعی و تهویه، همسو با سلامتی و تندرستی ما بوده است. در طول تاریخ و در کشورهای مختلف از جمله گرجستان و انگلستان، استفاده از پنجره ها و درهای بزرگ در معماری ساختمان مشاهده می شود.  بدیهی است با بهره وری از انرژی که تا به حال نیز با تغییراتی روبرو بوده است و همچنین با استفاده از سازه های معماری شیشه ای عظیم از جمله سقف شیشه ای، نور طبیعی بدون تاثیری بر عملکرد انرژی وارد فضای داخلی ساختمان خواهد شد.

برای استفاده از نور روز در فضای داخلی ساختمان وجود دارد، به وضوح دیده می شود که پنجره ها و درها چندین سال است که نقشی اساسی در معماری مدرن و همسو با سلامتی ایفا می کنند. با این حال تکنولوژی سقف شیشه ای برای فضای داخلی ساختمان نسبتا جدید بوده و جذاب به نظر می رسد.

سقف شیشه ای: نوآوری جدید برای بهره وری از نور روز در فضای داخلی ساختمان. راه های زیادی

سقف شیشه ای ضرورتی برای دکوراسیون امروز

سقف شیشه ای ضرورتی برای دکوراسیون امروز

سقف شیشه ای ضرورتی برای دکوراسیون امروز

ممکن است مالکین و سازندگان ساختمان ها در استفاده از تکنولوژی سقف شیشه ای مردد باشند، اما این فناوری از نظر قابلیت اطمینان و سهولت در عملکرد بهبود یافته و تقریبا به بخشی ضروری از معماری داخلی ساختمان ها تبدیل شده است. با کمک این تکنولوژی در سراسر جهان می توان سقف هایی خیره کننده و جذاب برای ساختمان ها ایجاد کرد.

لذت بردن از نور، مناظر اطراف و مشاهده گذر زمان (در طول شبانه روز) از جمله مواردی است که افراد را برای  بهره بردن از نور طبیعی در فضای داخلی ساختمان ترغیب می کند. این تکنولوژی دسترسی به منبعی ایمن برای روشنایی و گرما و همچنین زیبا سازی سقف ساختمان را نتیجه می دهد.

سقف شیشه ای

سقف شیشه ای

انواع روشنایی ها در طول روز

استفاده از نور روز در ساختمان ترکیبی از نور مستقیم خورشید، نور پخش شده در فضا و نور منعکس شده است. طراحی کارآمد و بهینه ای از روف لایت یا نورگیر نه تنها اجازه می دهد که نور وارد ساختمان شود، بلکه تعیین کننده ی نوع و مقدار نور ورودی به ساختمان نیز هست.

نور مستقیم: از ویژگی  های این روشنایی می توان به شدت بالای آن اشاره کرد. این نور مستقیما از طریق روف لایت یا نورگیر شیشه ای و بدون هیچ گونه مداخله یا عامل واسطه ای وارد فضای داخلی ساختمان می شود. نور مستقیم در روزهای به شدت آفتابی منجر به ورود و انعکاس شدید نور در فضای داخلی شده و گوشه های تاریک و سایه هایی را ایجاد می کند.

نور پخش شده: نور خورشید توسط جو و ابرها پراکنده شده و منجر به پخش نور با شدت پایین در فضا می شود. پس شدت نور عبوری از  روف لایت یا نورگیر کمتر بوده، اما نحوه توزیع نور در فضای ساختمان بهتر خواهد بود.

نور انعکاسی: در واقع توصیف کننده ی نور خورشید منعکس شده از سطح زمین، درختان، گیاهان، ساختمان ها و … است. سطوح بازتابی محیط اطراف باعث افزایش میزان انعکاس نور به درون ساختمان می شود.

سقف شیشه ای

سقف شیشه ای

کیفیت روشنایی

روشنایی روز  باید به گونه ای باشد که مقدار نور ورودی به اتاق یا محل کاری که منبع نور اصلی آن در طول روز نور خورشید است، کافی باشد. تغییرات نور در محیط دیداری می تواند بر راحتی و عملکرد بصری تأثیر بگذارد. برای دیدن به نحوی مطلوب، درجه ای از یکنواختی نور مورد نیاز است. شرایط دیداری نامناسبی ممکن است در اثر مواجهه چشم با طیف گسترده ای از سطوح نوری رخ دهد. به طور کلی، چشم انسان سازگاری بیشتری با تغییرات نور طبیعی در مقایسه با نور ناشی از منبع نور مصنوعی دارد.

 

 

مقالات خواندنی درباره سقف های شیشه ای تزئینی:

۹ نمونه زیبا از سقف کاذب شیشه ای

سقف کاذب شیشه ای استیند گلس با تکنیک تیفانی

۲۰ ایده مدرن برای نورگیرهای سقفی موجود در خانه هایی با کاربری دفتر کار

سقف کاذب شیشه تزئینی ( با شیشه های رنگی دست ساز تیفانی )