نورگیر پلی کربنات نصب و اجرا ; پوشش شفاف و نیمه شفاف با کاربری متفاوت برای سقف ها

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

نورگیر پلی کربنات پوشش های شفاف و نیمه شفاف جدیدی هستند که امروزه به منظور پوشش دهی سقف حیاط های خلوت، سوله ها، گلخانه ها، آتریوم های مرکزی در مجموعه های تجاری و اداری، سقف استخرها و پارکینگ های خودرو به کار برده می شوند. این ورق ها معمولا به صورت قوسی یا شیبدار اجرا می گردند و از نظر فرم محدودیتی در اجرای آن ها نیست.

ویژگی های عمومی ورق های پلی کربنات
نورگیرهای پلی کربنات در انواع تخت و چند جداره موجود می باشند. این ورق ها تنوع رنگ بالایی داشته و از این جهت پاسخگوی هر سلیقه ای نیز هستند. به علت خاصیت شفاف و نیمه شفاف بودن این ورق ها، بازی رنگ ها در هنگام عبور از آن ها زیاد بوده و فضای خاصی پدید می آورد. انعطاف ، قوس پذیری به شکل های مختلف و همچنین نشکن بودن این ورق ها دامنه کاربرد آن ها را افزایش می دهد.
ورق های پلی کربنات به عنوان نورگیر
نورگیرهای پلی کربنات به عنوان نورگیر در مراکز تجاری , فروشگاه های زنجیره ای و منازل مسکونی قابل استفاده بوده و به علت وزن سبک و طرح های متنوع می توانند نقطه عطفی در معماری ساختمان ایجاد کنند.

نورگیر پلی کربنات نصب و اجرا - کاژه
کاربرد ورق های پلی کربنات در استخرها

در پوشش سقف استخرها نورگیرهای پلی کربنات با رنگ های مختلف کاربرد های زیادی دارد.. به علت عبور نور و برخورد آن با آب در این فضاها، استفاده ترکیبی از ورق های پلی کربنات با رنگ های مکمل یا متضاد می تواند تلالوء زیبایی از نور بر روی آب پدید آورد و نورپردازی طبیعی منحصر به فردی را در فضای استخر یا فضاهای مشابه آن ایجاد کند.

 

ویژگی های فنی ورق های پلی کربنات

نورگیرهای پلی کربنات مقاومت بالایی در برابر ضربه داشته و به نوعی نشکن محسوب می شوند. از این رو در هر فضایی به ویژه سقف ها و نورگیرها می توان از آن ها با اطمینان خاطر استفاده نمود.
ورق های چند جداره پلی کربنات علاوه بر ساختار مقاوم و مستحکم پلیمری به دلیل خطوط درونی بین دو صفحه خاصیت قوس پذیری مناسب و تبدیل شدن به انواع منحنی را دارند. در نتیجه گزینه مناسبی برای ایده پردازی معماران و طراحان محسوب می شوند.
این ورق ها دارای ابعاد استانداردی می باشند. ابعاد استاندارد ورق های پلی کربنات (مدل تخت به ابعاد 205*305 سانتیمتر و ضخامت 2 الی 14 میلیمتر و نیز در مدل های چند جداره به ابعاد 600*210 سانتیمتر در ضخامت 4 الی 10 میلیمتر (دو جداره) و 16 الی 20 میلیمتر (سه جداره)) بوده و در بازار صنعت ساختمان موجود می باشد.

 

ورق های پلی کربنات و دکوراسیون داخلی

نورگیر پلی کربنات به علت وجود هوا در میان دو ورق، عایق صوت و حرارت نیز محسوب می شوند. از این رو علاوه بر سقف فضاهای مذکور می توان در دکوراسیون داخلی نیز از آنها استفاده ی زیادی کرد. به طور مثال می توان به عنوان پارتیشن ، دکور، برآمدگی و فرورفتگی با نورپردازی و سایر ایده های خلاقانه از این ورق ها در طراحی داخلی نیز استفاده کرد.
ورق های پلی کربنات کاملا ضد رطوبت بوده در نتیجه می توان از آن ها در فضاهای مرطوب همچون حمام، سرویس بهداشتی، آشپزخانه و غیره به راحتی استفاده نمود.
این ورق ها در برابر عوامل شیمیایی خارجی مانند اسیدهای آلی و معدنی نیز مقاوم بوده در نتیجه استفاده از آن ها در فضاهای آزمایشگاهی، بیمارستانی و غیره انتخاب مناسبی است.

نورگیر پلی کربنات نصب و اجرا - کاژه
ورق های پلی کربنات قابلیت سایش و زبر نمودن نیز داشته در نتیجه امکان استفاده در محیط های پر رفت و آمد تجاری ، اداری و غیره را دارند. در بسیاری از سقف های کاذب می توان از این ورق ها با ترکیب نور پشت آن استفاده نمود و نورپردازی مصنوعی غیر مستقیم و به صرفه ایجاد کرد.
به نظر می رسد شیشه های معمولی مقاوم تر از نورگیرهای پلی کربنات می باشند اما باید توجه داشت در تحقیقات آزمایشی نورگیرهای پلی کربنات 250 برابر شیشه های معمولی مقاوم هستند و در عین حال به علت خاصیت نشکن بودن، بی خطر و ایمن به ویژه برای کودکان و سالمندان نیز می باشند.
لذا امکان استفاده به عنوان شیشه در جداره های داخلی و پارتیشن ها را دارند. با این ورق ها می توان فضایی نیمه شفاف در طرفین محیط ایجاد نمود که حریم را به خوبی کنترل کند. برای اجرای پروژه های نورگیر پلی کربنات نیاز به یک نصاب پلی کربنات حرفه ای میباشد که استفاده از نیروهای متخصص کاژه این نگرانی را بر طرف مینماید.

 

کاربرد شهری ورق های پلی کربنات

ورق های پلی کربنات به علت داشتن رنگ بندی متنوع و شکل پذیری متفاوت، قابلیت استفاده در باجه های دستگاه های خودپرداز را داشته و همچنین می توان طبق سلیقه کارفرما و رنگ بندی لوگوی بانک یا سازمان، از این ورق ها در بخش های مختلف طراحی داخلی و نما نیز استفاده نمود.
کیوسک های تلفن، امداد رسانی، پلیس، آتش نشانی، اورژانس و غیره می تواند با استفاده از ورق های پلی کربنات ساخته شود.
ورودی های متروی شهری و راه آهن، ایستگاههای اتوبوس درون شهری و پایانه های بین شهری و پل های عابر پیاده می توانند به وسیله ورق های پلی کربنات ساخته شوند یا سقف آن ها پوشش داده شود.

کاربرد ورق های پلی کربنات در فضاهای عمومی

مکان های ورزشی شامل زمین های روباز، سوله های ورزشی، سالن ها و غیره امکان استفاده از این ورق ها را داشته و می توان با کمک آن فضاهای پویا و شادی را ایجاد نمود.

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته