سمنان ; سقف نورگیر پلی کربنات گنبدی شکل – گنبد پلی کربنات با ورق های دودی

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

سقف نورگیر پلی کربنات گنبدی شکل

مکان پروژه : سمنان ، کتابخانه مرکزی

متراژ کار حدود 300 متر مربع

یکی از پروژه های شرکت دکوراسیون کاژه، ساخت سقف گنبدی شکل با ورق پلی کربنات، بر روی سقف کتابخانه ی مرکزی شهر سمنان است. متراژ این پروژه 300 متر مربع است و در آن از ورقه های پلی کربنات سیاه بر روی کل سقف و قسمت گنبدی شکل آن، استفاده شده است. در این کتابخانه که محیطی فرهنگی است، با استفاده از گنبد در قسمتی از سقف آن، فضایی متفاوت پدید آمده که نمودی از جلوه های فرهنگ و هنر ایرانی است و حس فضای زیبایی را در فضا پدید می آورد. حال می خواهیم مراحل ساخت این سقف نورگیر پلی کربنات گنبدی شکل را با هم، مورد بررسی قرار دهیم.

 

سقف نورگیر پلی کربنات گنبدی شکل - کتابخانه مرکزی سمنان
سقف نورگیر پلی کربنات گنبدی شکل – کتابخانه مرکزی سمنان

 

قسمت های فلزی که در تصویر مشاهده می کنید مربوط به به فریم و اسکلت سازه است که ابتدا توسط تیم اجرایی، اندازه گیری شده و با محاسبه ی زاویه ی قوس گنبد، بر روی سقف اجرا گشته است. در این قسمت بخش های فلزی جوشکاری شده و به هم متصل شده اند، به گونه ای که استحکام سازه به اندازه ی کافی باشد و در برابر فشارهای ناشی از برف و باران و سایر پدیده ها، از مقاومت کافی برخوردار باشد.

 

سقف نورگیر پلی کربنات گنبدی شکل - کتابخانه مرکزی سمنان
سقف نورگیر پلی کربنات گنبدی شکل – کتابخانه مرکزی سمنان

در این گنبد پلی کربنات کارفرما، ترجیح داده است تا به جای استفاده از شیشه های خم، از ورقه های پلی کربنات بر روی گنبد و نواحی نورگیر سقف استفاده کند و سطح یک رنگ و یکپارچه ای را در داخل کتابخانه پدید آورد. همان طور که می دانید ورقه های پلی کربنات عایق حرارتی بسیار خوبی هستند و در برابر سرما و گرما از مقاومت کافی برخوردارند.

این ورقه ها نور آفتاب را از خود عبور می دهند و سبب روشن تر شدن محیط داخلی می گردند، اگرچه رنگ های روشن این ورقه ها، تابش نور بیشتری دارند، اما سلیقه و انتخاب مشتری همواره مهم ترین مولفه ی تصمیم گیری است و در این پروژه، مشتری رنگ مشکی را ترجیح داده است.

سقف نورگیر پلی کربنات گنبدی شکل - کتابخانه مرکزی سمنان
سقف نورگیر پلی کربنات گنبدی شکل – کتابخانه مرکزی سمنان

در این پروژه، برش ورقه های پلی کربنات در نهایت ظرافت و دقت صورت گرفته تا قطعات برش داده شده به درستی در فریم های فلزی قرار گیرند و سطحی به هم پیوسته را به وجود آورند. یکی از ویژگی های مثبت ورقه های پلی کربنات، انعطاف پذیری آن ها است، طوری که با فشار دست نیز خم می شوند و همین ویژگی، باعث شده تا بر تنوع عملکردی آن ها افزوده شود و در بخش قوسی شکل گنبد نیز به راحتی ار آن ها استفاده شود.

همان طور که می دانید استفاده از گنبد در بناها، یکی از مولفه های اصیل معماری ایرانی و اسلامی است و از گذشته های دور تا کنون، از محبوبیت بسیاری در بین مردم برخوردار است. امروزه تکینک استیند گلس و ورقه های پلی کربنات باعث شده اند تا ساختار جدیدی از این گنبدها در ساختمان های مسکونی و تجاری و اداری مختلفی، مورد استفاده قرار گیرد و سبب به وجود آمدن هویت ایرانی در این فضاها گردد. شرکت دکوراسیون کاژه، یکی از پیشگامان این صنعت بوده و دارای تجربه ی بسیار در ساخت انواع گنبدها است و می تواند مجری بسیار خوبی برای پروژه های مورد نظر شما باشد.

بازسازی و مرمت گنبد های پلی کربنات

سازه های نورگیر در گذر زمان دچار فرسایش میگردند. این امر باعث میگردد که هر چند سال یکبار سقف نورگیر و یا گنبد پلی کربنات نورگیر مورد بررسی مجدد قرار بگیرد. کاژه با ارسال کارشناسان خود برای بازدید از پروژه های آسیب دیده پس از نعیین هزینه باز سازی اقدام به مرمت این سازه ها مینماید. پروژه مرمت گنبد حسینه هدایت نیز یکی از این دست پروژه ها میباشد که میتوانید مورد بررسی قرار دهید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط با این نوشته