گنبد شیشه ای نیاوران ; ساخت با شیشه های تزئینی استیند گلس ( استین گلاس )

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

گنبد شیشه ای نیاوران - کاژه.jpg

ساخت گنبد شیشه ای دکوراتیو – با تکنیک تیفانی – استیند گلس ( استین گلاس ) نیاوران

• مشخصات پروژه
محل: نیاوران (خیابان یاسر)
ابعاد: قطر: ٣ متر ارتفاع : ١ متر
مقطع: دایره
تکنیک: تیفانی – استیندگلس
رنگ‌های شیشه بکاررفته: زرد (در 2طیف) – برنز –سندبلاست –اسیدشور
کاربری: نورگیر / دکوراتیو

گنبد شاید زیباترین و عجیب‌ترین سازه ساخته شده به دست بشر باشد. سازه گنبد درواقع نیم‌دایره‌ای توخالی ست که در طی تاریخ با متریال مختلف ساخته شده است. حضور گنبد در معماری ایرانی-اسلامی غیرقابل انکار است. زیارتگاه‌ها، مساجد و مقبره‌های اسلامی بسیاری مزین به این سازه هستند. گفته می‌شود فلسفه گنبد در معماری اسلامی القاکننده غار حرا در صدر اسلام است، گرچه علم به اینکه بشر از بسیاری پیش‌تر از اسلام سازه‌های این‌گونه را می‌ساخته، از احتمال اثبات این فرضیه می‌کاهد.


اما گنبد شیشه‌ای حکایتی دیگر دارد. این نمونه گنبد شاید عمر کمتری نسبت به گنبدهای دیگر داشته باشد اما در معماری مدرن بسیار با اهمیت است. از بهترین نمونه‌های گنبد شیشه‌ای در جهان می‌توان به گنبد بنای رایشتاگ، ساختمان مجلس آلمان اشاره کرد. گرچه ساختمان اصلی در قرن نوزدهم ساخته شد، اما گنبد شیشه ای در سال 1993 روی بنای بازسازی شده پس از آتش سوزی نصب شد. سازه اصلی این گنبد از جنس کریستال است.
گروه هنری کاژه که به امر دکوراسیون و تزئینات وابسته به معماری مشغول است، به مدد تخصص و همت متخصصان خود توانسته با بهره‌گیری از این سازه دکوراتیو گامی بلند در امر تزئینات ساختمان بردارد. کاژه بر اساس سفارش مشتریان گنبدهای شیشه‌ای منحصربه‌فردی را در محل‌های مهیا شده برای این سازه طراحی و اجرا می‌کند.


یکی از نمونه کارهای این گروه ساخت گنبد شیشه‌ای در نیاوران است. این گنبد شیشه‌ای با تکنیک تیفانی و شیشه جنس استیند گلاس توسط هنرمندان و متخصصان گروه طراحی، ساخت و نصب‌شده است.
تیفانی نوعی معرق شیشه‌ای است که بین شیشه‌ها توسط هویه با قلع پر می‌شود. در این روش ابتدا طراحی آماده‌شده و سپس شیشه‌های استیندگلس ( استین گلاس ) که با توجه به مواد به‌کاررفته در ساخت آن‌ها، محکم و قابل اطمینان است، طبق طراحی برش خرده و در کنار هم قرار می‌گیرند. درنهایت هنرمند توسط هویه و قلع بیش شیشه‌ها را پرکرده و آن‌ها را به هم متصل می‌کند.

گنبد شیشه‌ای نیاوران در یک‌منزل مسکونی نصب‌شده و درواقع عمده وظیفه نوردهی طبیعی این خانه از طریق این گنبد است.
بعد از سفارش این محصول توسط مشتری و بازدید مهندسان و متخصصان گروه کاژه از محل، کار طراحی گنبد شروع شد. با توجه به اهمیت حضور این گنبد در زیبایی داخلی و بیرونی این بنا و همین‌طور وظیفه نوردهی طبیعی منزل، طراحان نقشه‌ای ترکیبی از نوارهای موازی در شعاع گنبد و نقوش اسلیمی را طراحی کردند. اجتناب از رنگ‌های تند و گرایش به رنگ‌های آبی، خردلی، زرد و خاکستری کمرنگ به دلیل تأثیر کمتر این رنگ‌ها در جریان تابش و انتقال نور از بیرون به داخل بنا انجام گرفت. برای بخش بالای گنبد نیز یکی از موطیف های سنتی ایرانی انتخاب شد.
بعد از اتمام و تصویب طراحی اولیه، نوبت ساخت فِرِم‌های گنبد بود که با متریال شیشه استیندگلس و تکنیک تیفانی به انجام رسید.

 

 

در ادامه سازه فلزی گنبد به محل منتقل و در محل مونتاژ شد و امور جوشکاری آن به پایان رسید. بعد و پیش از مرحله نصب شیشه، نازک‌کاری مختصری روی سازه فلزی انجام گرفت بعد شیشه‌ها روی سازه فلزی نصب شد. در این مرحله لذت‌بخش، طرح کلی آهسته و آهسته و با نصب شیشه‌ها روی فِرِم‌های آماده تکمیل‌شده و درنهایت نقش کامل به زیبایی دیده می‌شوند.

 

در ادامه عملیات آب‌بندی گنبد برای جلوگیری از ورود آب و گرد خاک انجام شد و گنبد تکمیل شد. گرچه زیبایی بیرونی این گنبد غیرقابل انکار است، اما عمده زیبایی این سازه از داخل بنا و زمانی است که بیننده به بالا نگاه می‌کند. در این حالت تمام نقوش یکجا دیده‌شده و چشم بیننده را مسحور خود می‌کند. علاوه بر این گذشت نور و بازتاب آن روی کف بنا، ترکیبی از رنگ‌ها و نقشه‌ای زیبا را پدید می‌آورد.
گروه هنری کاژه آمادگی دارد طراحی و ساخت گنبدهای شیشه‌ای موردنظر شما را برای بناهای گوناگون به انجام برساند.

لطفا با مراجعه به صفحه فیلمهای پروژه کاژه از فیلم ساخت و نصب گنبدهای دیگری با همین تکنیک بازدید فرمائید. گنبد شیشه ای مجلس قطر و گنبد شیشه ای بانه پروژه های زیبایی هستند که فیلم آنها در این صفحه قرار دارد. و همینطور لطفا با بررسی بیشتر پروژه های کاژه ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند سازید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط با این نوشته

One Response