2تکنیک اجرای گنبد های شیشه ای تزئینی

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

گنبد شیشه ای تزئینی با تکنیک تیفانی

سقف های گنبدی شکل به دلیل شکل هندسی خاصی که دارند به انسان آرامش می دهند. به همین دلیل در ساختمان هایی مانند مساجد و کلیساها از گنبد ها استفاده می شود. اما ساختمان های دیگر هم از آنها استفاده می کنند. فرقی نمی کند که ساختمان شما مسکونی باشد یا اداری، استفاده از گنبد می تواند زیبایی بیشتری به آن ها بدهد. هزینه ی گنبد ها زیاد است و به همین دلیل هم بیشتر در ساختمان های مهم استفاده می شدند. البته نوع دیگری هم از گنبد ها وجود دارد که هزینه ی آن بسیار کمتر است. گنبد شیشه ای تزئینی هزینه ی کمتری دارد و به همین دلیل افرادی که  به طراحی ساختمان اهمیت می دهند و در عین حال نمی خواهند هزینه ی زیادی را صرف کنند از آن ها استفاده می کنند.

گنبد شیشه ای تزئینی

از اسم گنبد شیشه ای تزئینی هم مشخص است که از جنس شیشه ساخته می شود و استفاده از آن در طراحی داخلی بیشتر جنبه ی تزئینی دارد. گنبد شیشه ای تزئینی در بسیاری از ساختمان های مدرن استفاده می شود و زیبایی بخش آن ها بوده است. استفاده از آن ها در ساختمان های مدرن در ابتدا از اروپا و آمریکا شروع شد. این شیوه از طراحی داخلی امروزه در کشور های دیگر مانند کشور خودمان، ایران، هم برای خود جای باز کرده است.

 

گنبد شیشه ای تزئینی با تکنیک استیند گلس

شیشه هایی که در گنبد های شیشه ای استفاده می شوند شیشه های معمولی نیستند. این شیشه های خاص را با عنوان شیشه های استیند گلس یا تزئینی می شناسند. شیشه های استیند گلس در رنگ های مختلف تولید می شوند و زیبایی خاصی هم دارند. گنبد های شیشه ای تزئینی با تکنیک استیند گلس در ساختمان های بزرگ و مشهوری در سرتاسر دنیا استفاده شده اند. شما می توانید طرح های مختلفی را هم داشته باشید. برای مثال عکس زیر گنبد شیشه ای تزئینی با تکنیک استیند گلس در مسجدی در بحرین است.

 

گنبد شیشه ای تزئینی با تکنیک استیند گلس
گنبد شیشه ای تزئینی با تکنیک استیند گلس

البته باید دقت داشته باشید که استیند گلس تنها در ساخت گنبد استفاده نمی شود و از سقف های نورگیر گرفته تا آباژور می توان از آنها استفاده کرده. گنبد شیشه ای تزئینی با تکنیک استیند گلس چندان تفاوتی با استیند گلس تیفانی ندارد، فقط می توان گفت کمی شفاف تر هستند.

 

گنبد شیشه ای تزئینی با تکنیک تیفانی

شیشه استیند گلس تیفانی در اصل به شیشه هایی گفته می شود که در ابتدا توسط شرکت تیفانی در نیویورک ساخته می شد. همانطور که گفتیم این نوع از شیشه ها کدر تر هستند و البته درخشندگی بیشتری نسبت به استیند گلس های معمولی دارند. گنبد شیشه ای تزئینی با تکنیک تیفانی هم طرفداران زیادی دارد. هر طرحی را می توان با استفاده از شیشه های استیند گلس تیفانی ایجاد کرد. گفتیم در ساختمان های جدید هم از گنبد شیشه ای تزئینی با تکنیک استیند گلس استفاده می شود؛ کلیسای  شهر لیتل راک یکی از این ساختمان هاست.

 

در ساختمانی جدید که به کلیسا اضافه شد از گنبد شیشه ای تزئینی با تکنیک تیفانی استفاده شده است. این گنبد شیشه ای تزئینی در نگاه اول شما را خیره می کند. گنبد با  شکل مستطیلی به 4 بخش تقسیم شده است. ویژگی جالبی که بخش مستطیلی دارد این است که داری نقش و نگارهایی از نقاشی های مقدس مذهبی است. 9 ماه صرف انتخاب طرح کلی این گنبد شده بود.

گنبد شیشه ای تزئینی با تکنیک تیفانی
گنبد شیشه ای تزئینی با تکنیک تیفانی

مراحل ساخت این گنبد هم بی وقفه نبود و در مراحل انجام کار وقفه هایی وجود داشت. طراحی، ساخت و نصب این گنبد  2 سال و نیم طول کشید. اما در پایان ارزشش را داشت. استفاده از گنبد شیشه ای تزئینی با تکنیک استیند گلس و تیفانی در حال تبدیل شدن به یک ترند در معماری است و بسیاری از کارفرمایان تقاضا دارند از این تکنیک در ساختمان های آن ها استفاده شود.

 

گنبد شیشه ای تزئینی می تواند کامل کننده ی طراحی ساختمان شما باشد. هر طراحی که می خواهید را می توانید در این گنبد ها استفاده کنید. برخی از افراد تا نام شیشه را می شنوند به فکر شکستن آن می افتند، اما شیشه ای که در ساخت این گنبد ها استفاده می شود مقاومت بسیار بالایی دارد، چه در برابر ضربه و چه در برابر نور خورشید.

صرفه جویی در انرژی اهمیت زیادی دارد. از منظر صرفه جویی در مصرف انرژی هم نگران نباشید؛ گنبد های شیشه ای تزئینی با تکنیک استیند گلس و تیفانی کمترین هدررفت انرژی را دارند و البته اشعه های مضر خورشید که باعث فرسوده شدن اسباب و اثاثیه ی منزل می شوند را نیز عبور نمی دهند. ما در شرکت کاژه گنبد های شیشه ای تزئینی با تکنیک استیند گلس و تیفانی را طراحی و تولید می کنیم. برای مشاهده ی پروژه های انجام شده به صفحه گنبد شیشه ای مراجعه کنید

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته