ساخت گنبد شیشه ای دکوراتیو – با تکنیک تیفانی – استیند گلس ( استین گلاس ) استان یزد

محل اجرای پروژه : یزد ، ایران

استفاده از گنبد در ساختمان سازی، دارای جایگاهی رفیع در معماری ایرانی و اسلامی است و بعضی از بناهای ایرانی، به خاطر داشتن گنبدهای منحصر به فرد، در کل دنیا شهرت بسیار دارند. امروزه پس از گذشت سال های بسیار و منسوخ شدن استفاده از مدل های قدیمی گنبد در ساختمان ها، روی کار آمدن تکنیک تیفانی و استیند گلس ( استین گلاس ) ، این امکان را برای افراد فراهم آورده تا نمود تازه ای از گنبدها را وارد محیط خود کنند و از زیبایی های بصری و جلوه های نورانی آن، بهره مند گردند، در ادامه مطلب مروری بر ساخت گنبد شیشه ای یزد خواهیم داشت.

شرکت دکوراسیون کاژه با گردآوری بهترین طراحان و متخصصین اجرایی، پروژه های مختلفی را در سراسر کشور، عملی کرده است و گنبدهای شیشه ای بسیار زیبایی را در مقیاس های مختلف، خلق نموده است. یکی از این پروژه ها، ساخت گنبد شیشه ای دکوراتیو با تکنیک تیفانی و استیند گلس، در یزد است که با هم مراحل ساخت آن را مرور خواهیم کرد.

 

 

گنبد شیشه ای یزد

گنبد شیشه ای یزد

 

ساخت اسکلت فلزی گنبد شیشه ای یزد

اولین مرحله برای ساخت گنبد شیشه ای، استوار کردن اسکلت فلزی گنبد در محل اجرای پروژه است. قطعات فلزی در این مرحله جوشکاری می شوند و پس از اتمام جوشکاری، نازک کاری بر روی سازه ی فلزی مورد نظر انجام می شود تا آماده ی نصب قطعات شیشه ای بر روی آن شود.

 

گنبد شیشه ای یزد

گنبد شیشه ای یزد

 

طراحی و برش شیشه های استین گلاس

در این مرحله طراحان شرکت کاژه، با رعایت اصول ترکیب بندی و زیبایی شناسی و با الهام از نقش های سنتی، طرحی بسیار زیبا را، برای پیاده سازی بر روی سطح گنبد خلق می کنند و پس از نهایی شدن طرح، قطعات تشکیل دهنده ی طرح را شماره گذاری کرده و به چاپ می رسانند. سپس با قرار دادن طرح چاپ شده بر روی شیشه های تزئینی از جمله شیشه های تیفانی در رنگ ها و طرح های مورد نظر، قطعات مشخص شده را یکی یک برش زده و با ظرافت و دقت بسیار، هر یک از آن ها را از دل شیشه بیرون می کشند.

 

گنبد شیشه ای دکوراتیو یزد

گنبد شیشه ای دکوراتیو یزد

 

مونتاژ شیشه های برش خورده

حال نوبت به مونتاژ و اتصال شیشه های برش خورده می رسد. در این مرحله متخصصین اجرایی کاژه، قطعات برش خورده را، طبق شماره به یکدیگر متصل می کنند و در این راه از ابزاری نظیر لدکیم، لحیم، قلع و روغن لحیم و سایر ابزار آلات تخصصی استفاده می نمایند تا هر چه ظریف تر و زیباتر، پروژه را اجرا کنند. شیشه های برش خورده، بر روی پنل هایی که هر یک بخشی از قوس گنبد را تشکیل می دهند قرار گرفته و نهایتا روی اسکلت فلزی گنبد نصب می گردند.

 

گنبد شیشه ای دکوراتیو یزد

گنبد شیشه ای دکوراتیو یزد

 

 

گنبد شیشه ای یزد

گنبد شیشه ای یزد

صفر تا صد این پروژه ها توسط شرکت دکوراسیون کاژه انجام می شود و مشتریان هیچ زحمتی را متقبل نمی شوند. با استفاده از این گنبد های شیشه ای، می توانید با سقف های بتونی تیره و یکپارجه، خداحافظی کرده و بخشی از فرهنگ و هنر ایرانی را به محیط زندگی و کارتان انتقال دهید، و هر روز میزبان خورشید و آسمان باشید. با قرار گرفتن در زیر پرتوهای پر تلالو خورشید، جانی دوباره بگیرید و طراوت و زیبایی رنگ ها را میهمان لحظه های خود کنید.

 

گنبد شیشه ای یزد

گنبد شیشه ای یزد