گیاهان مناسب روف گاردن: آموزشی کامل برای گیاه کاری روف گاردن

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

گیاهان مناسب روف گاردن

گیاهان مناسب روف گاردن: آموزشی کامل برای گیاه کاری روف گاردن

روف گاردن‌ها چیز جدیدی نیستند. ساکنان شهر نسل‌هاست که گیاهانی را در بام خود پرورش می‌دهند. حتی بام‌سبز، سقف‌های پوشیده شده از خاک و گیاهان، سالهاست که وجود دارد. گیاهان متنوع و شگفت‌اگیز بسیاری برای ایده روف گاردن وجود دارد که هر باغبانی می‌تواند انتخاب کند. دلایلی برای اهمیت داشتن یک روف گاردن وجود دارد:

  • باعث می‌شود فضاهای بلااستفاده، اشغال شوند.
  • یک گاردن باعث زیبایی و دلربایی می‌شود
  • می‌تواند مکانی شخصی را در اختیار بگذارند
  • از لحاظ زیست محیطی بسیار مفید هستند

اگر داشتن یک روف گاردن مدنظرتان است، راه‌های متنوعی برای آن وجود دارد. روف‌هایی که بطور کامل گیاهکاری شده‌اند، یعنی سطح سقف پوشیده از خاک و گیاهان است، از لحاظ زیست محیطی بسیار عالی هستند اما نگهداری و رسیدگی به آن سخت‌تر از آن است که افراد معمولی بتوانند از عهده‌اش برآِیند.

گیاهان مناسب روف گاردن: آموزشی کامل برای گیاه کاری روف گاردن

ساده‌ و آسانترین روش برای داشتن یک روف گاردن استفاده از گلدان‌ها و ظروف نگهداری گیاهان و بستر‌های مرتفع است. از این طریق می‌توانید استایل دلخواه خود را به روف گاردن خود ببخشید. از گیاهان بوته‌ای و علفی ساده گرفته تا گیاهان ظریف و خانگی. گلدان‌ها برای روف گاردن عالی هستند چرا که قابل حمل و جابجایی بوده و مقرون به صرفه هستند.

 

راه‌اندازی یک روف گاردن

قبل از اینکه روف گاردن خود را راه‌اندازی کنید، نکاتی در رابطه با روف گاردن شهری وجود دارند که بد نیست آنها را در نظر بگیرید.

1. گلدان و ظروف نگهداری گیاه

گلدانها از مهمترین اجزای روف گاردن محسوب می‌شوند. البته این بدان معنا نیست که همه هزینه را صرف آن کنید. جدای از ظرافت، باید وزن، شکل و اندازه و جنس گلدان را درنظر داشت. اندازه گلدان باید مطابق با رشد ریشه گیاهان روف گاردن باشد که انتخاب می‌کنید. همچنین میزان خاک نیز با توجه به گیاهان مختلف متغیر است.

اگر نگران وضعیت سقف خود هستید، وزن گلدان‌ها نیز اهمیت پیدا می‌کند. حال آنکه گلدان‌ها با آب دادن سنگین‌تر هم می‌شوند. مواد سنتی مثل گِل، سفال و سیمان بسیار سنگین هستند و در مقابل، گلدانهای پلاستیکی و سنتزی شده سبک‌تر و قابل حمل هستند. اما همچنین لازم است ارتفاع و وزن گیاه داخل گلدان را نیز در نظر داشته باشید. یک گیاه بلند یا سرسنگین مثل درختچه یا بوته گوجه فرنگی که پر از میوه‌های رسیده می‌شود، در داخل گلدان سبک‌وزن، خواهد افتاد. همچنین اگر سقف تان بادخیز باشد، گلدانهای سنگین‌تر مناسب هستند.

سفال، گِل و سرامیک افزایش دمای بیشتری نسبت به جنس‌های پلاستیکی دارند و این باعث خشک شدن خاک و ریشه گیاه می‌شود که درنتیجه آبیاری بیشتری را می‌طلبد. این مشکل را می‌توانید با کمی سایه و یا مالچ پاشی در قسمت بالای گلدان، حل کنید. البته آبیاری قطره‌ای کار را بسیار آسانتر می‌کند.

 گیاهان مناسب روف گاردن: آموزشی کامل برای گیاه کاری روف گاردن

2. خاک

خاک معمولا آخرین موردی است که توجه یک باغبان تازه‌کار را به خود جلب می‌کتد. خاک خوب به معنای گیاهان سالم و کار کمتر برای شماست. خاک‌های باغچه و ترکیبی متنوعی در فروشگاه‌ها یافت می‌شود و البته خودتان نیز می‌توانید با ترکیب کود کشاورزی، گیاخاک و یک مشت پرلیت به ازای هر گلدان برای آبرسانی بهتر، خاک ترکیبی خود را درست کنید.

خاک گلدان‌ها لازم است هرچند مدت یک بار، معمولا هر بهار، تعویض شوند. می‌توانید برای اینکار کل گلدان را خالی کرده و با خاک جدید پر کنید و یا روی خاک قبلی خاک جدید بریزید.

 3. کود

گیاهان روف گاردن شما نیاز به کودهای معمولی دارند. حتی یک خاک ترکیبی عالی نیز به مرور زمان با جذب مواد مغذی توسط گیاه، تحلیل رفته و کم‌توان می‌شود. هرچه گیاه بزرگتر باشد و هرچه آب بیشتری مصرف کند، خاک زودتر فرسوده می‌‌شود.

نوع کودی که استفاده می‌کنید، زمان کوددهی مجدد را تعیین می‌کند اما بطور کلی هر دو سه هفته یک بار باید کفایت کند.

گیاهان مناسب روف گاردن: آموزشی کامل برای گیاه کاری روف گاردن

انواع مختلفی از کود در فروشگاه‌ها وجود دارد. کودی که محلول در آب باشد سریعتر موادغذایی را به گیاه می‌رسانند.

 

4. ابزار و وسایل

در باغبانی گیاهان روف گاردن گلدانی به وسایل و ابزار کمتری نسبت به یک باغبانی سنتی نیاز است. شما به کلی کنده‌کاری و گود کردن مشغول خواهید شد. یک بیلچه و یک بیل‌ برای گود کردن احتمالا اولین ابزارهایی هستند که نیاز خواهید داشت. یک پارچه کرباسی کوچک هم برای زمانی که بخواهید خاک گلدان را عوض کنید و از کثیف‌کاری جلوگیری کنید، به کار خواهد آمد. ابزار مهم بعدی قیچی باغبانی است تا گیاهان روف گاردن خود را بتوانید تمیز و هرس شده نگه دارید.

گیاهان مناسب روف گاردن: آموزشی کامل برای گیاه کاری روف گاردن

 

5. گیاهان روف گاردن

تقریبا هر گیاهی را می‌توانید در گلدان بکارید. اما از آنجایی که روف گاردن در طی روز می‌تواند بسیار گرم شود، گیاهان مقاوم در برابر خشکی برای روف گاردن مناسب‌تر هستند. هیچ لیست تایید شده‌ای از گیاهان پردوام برای روف گاردن وجود ندارد. انتخاب شما در ابتدای کار نیاز به آزمون و خطا خواهد داشت. بطور صادقانه، به جز درختان بلند، گیاهان کمی وجود دارند که نتوان آنهارا در روف گاردن پرورش داد. سقف‌ها گرما را در خود نگه می‌دارند و بسیاری از روف گاردن‌ها خرد اقلیم‌های با دمای معتدل را ایجاد می‌کنند که باعث می‌شود گیاهان با تحمل کمتر بتوانند در زمستان نیز رشد کنند. و اگر فضا و تمایلش را دارید می‌توانید گیاهان لطیف‌تر را در زمستان داخل خانه نگه دارید. گیاهان یک‌ساله آبدهی بیشتری نیاز دارند و نور بسیار زیادی را جذب می‌کنند.

 

گیاهان مناسب روف گاردن: آموزشی کامل برای گیاه کاری روف گاردن

گیاهان مناسب روف گاردن گیاهانی هستند که رشد ریشه محدودی داشته و خاک زیادی نیاز نداشته باشند، مانند بوته و سبزیجات و گیاهان چندساله اندازه کوچ و متوسط. درخت و درختچه‌ها خاک بیشتر و گلدان بزرگتری نیاز دارند.

تعدادی از گیاهان مناسب روف گاردن

بسته به هدف و شرایطی که برای خود تعیین کرده‌اید، این یک لیست تقریبا نامتناهی از گیاهان مناسب روف گاردن است که می‌توانید انتخاب کنید. لیستی از گیاهان مورد‌علاقه ما که بر اساس انواع طبقع بندی شده‌اند برای شما همراهان کاژه:

 

  1. گل‌ها: روف خود را با گل‌هایی مثل رز، بگونیا، اطلسی و یا بنفشه به یک باغ گل رنگارنگ تبدیل کنید. همچنین در آب‌وهوای گرمتر، می‌توانید طیفی از گلهای نادر و کمیاب محلی را رشد دهید.
  2. سبزیجات: چرا گیاهان را در روف گاردن خود پرورش ندهیم؟ گوجه فرنگی، تربچه، فلفل، خیار، بروکلی، کاهو، کدو سبز و…
  3. گیاهان ادویه‌ای: تعدادی از آسان ترین گیاهان گلدانی در این دسته، ریحان، پیازچه، جعفری، آویشن و نعنا که برای استفاده به عنوان ادویه در غذا عالی هستند.
  1. گیاهان چندساله و گیاهان آبدار: گزینه‌های بسیار متعددی برای انتخاب از گیاهان چند ساله وجود دارد مانند چمن‌های متنوع، سرخس‌ها، و گیاهان دو لپه از قبیل گل مروارید، گل مینا و نیز گیاهانی که رسیدگی کمتری نیاز دارند مثل کاکتوس و آلوئه‌ورا.
  1. درخت‌های کوچک و درختچه‌ها: سراغ درخت‌های تزئینی و درختچه‌هایی مثل افرای ژاپنی، سیب صحرایی و لیمو بروید. همچنین گیاهان مخروطی کوچک، سرو کوهی و کاج. برای این گیاهان گلدان‌های بزرگ بگیرید و اطمینان حاصل کنید که سقفتان کشش وزن بالا را داشته باشد.
  1. مو و پیچک: راه‌حلی مناسب برای کسانی که می‌خواهند فضایی شخصی  در روف گاردن خود ایجاد کنند. گیاهانی چون شقایق، پیچک پاپیتال و یاسمن زرد.

گیاهان مناسب روف گاردن: آموزشی کامل برای گیاه کاری روف گاردن

 

 

مقالات خواندنی:

۸ ایده عالی برای طرح روف گاردن (باغ پشت بام)

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته