مساجد و کلیساها، از گذشته های دور تا کنون، در کشورهای اروپایی و کشورهای اسلامی، دارای جایگاه والایی بوده اند و معماری آن ها از اهمیت بسیاری برخورداراست ،تا در نهایت زیبایی، دارای حس شکوه و عظمت معنوی بوده و جنبه های احساسی و روحانی افراد را بر انگیزند. اگرچه کلیساها و مساجد، دارای سبک های معماری بسیار متفاوتی هستند، آن چه در این بحث برای ما اولویت دارد، جایگاه شیشه های استیند گلس در معماری این اماکن مذهبی ارزشمند، می باشد که به شرح هر یک به طور جداگانه خواهیم پرداخت.

استفاده از شیشه های استیند گلس در پنجره ی کلیساها

کلیساها به عنوان اماکن مذهبی مسیحیان، دارای سبک معماری متفاوتی نسبت به مساجد هستند. سقف های بلند و پنجره های بزرگ سرتا سری از مشخصه های بارز معماری این اماکن است. با روی کار آمدن تکنیک استیند گلس در قرون وسطی، استفاده از آن ها در کلیساهای سبک گوتیک رواج یافت و کم کم به بخشی جدا نشدنی در آن ها تبدیل شد. پوشیده شدن پنجره های عظیم و بلند کلیساها با شیشه های رنگی استیند گلس، شکوه و عظمت آن ها را دوچندان می کرد. این شیشه ها با انعکاس نور آفتاب در رنگ های مختلف، احساس معنوی خاصی را به افراد منتقل می کردند و فضای روحانی و حسی بسیار متفاوتی را در درون کلیسا رقم می زدند.

استفاده از شیشه های استیند گلس در مساجد

مساجد از اماکن مذهبی بسیار مهم در فرهنگ مسلمین هستند و از دیرباز تا کنون دارای مشخصه های مشترکی در معماری می باشند. دارا بودن گنبد و استفاده از سنگ های فیروزه ای و نقش های هندسی و اسلامی بر روی دیوارها، از ویژگی های مشترک تمام مساجد است. لازم به ذکر است که گنبدها در ابتدا راه کاری معمارانه بودند که برای پوشاندن دهانه ی سقف ها بدون استفاده از ستون، به کار گرفته می شدند و شاید در ابتدا جنبه ی زیبایی شناسانه نداشتند. اما به مرور این گنبدها تبدیل به نمادی از آسمان و عروج شدند. رفته رفته بر ارزش بصری آن ها افزوده شد و متریال های قابل استفاده در آن ها تغییر پیدا کردند. شیشه های استیند گلس از جمله متریال هایی هستند که زیبایی گنبد ها را چند برابر می کنند. این شیشه ها، نور آفتاب را در فضای درونی مسجد منعکس می کنند و فضایی متفاوت و معنوی را پدید می آورند. بدین ترتیب معماران با استفاده از تکنیک استیند گلس، شروع به خلق زیبایی های خارق العاده ای در مساجد کردند و بناهای بسیار ارزشمندی را خلق نمودند که بعضا در دنیا شناخته شده اند.

مزایای استفاده از استیند گلس در اماکن مذهبی

بر خلاف متریال هایی همچون، آجر، سنگ و غیره که بسیار سنگین هستند، وزن بسیار کم تری دارند و در مقیاس بزرگ، وزن کم تری به سازه منتقل می کنند. این شیشه ها امکان اجرای انواع طرح های هندسی، اسلیمی، خط نوشته یا انواع خطوط کوفی یا نستعلیق و یا هر طرح دیگری را برای معماران فراهم می کنند و از این جهت کاملا مناسب برای استفاده در اماکن مذهبی هستند. این شیشه ها کاملا در برابر زلزله و ضربه مقاومند و پس از آب بند شدن، کاملا در برابر برف و باران، نفوذ ناپذیر می شوند و هر جهت برای استفاده در گنبد ها، مناسبند.

شرکت دکوراسیون کاژه، گنبدهای شیشه ای زیادی را به کمک تکنیک استیند گلس اجرا کرده است که از میان آن ها می توان به پروژه ی گنبد شیشه ای باک توسعه صادرات تهران، نارنجستان تهران، پروژه ی یزد و بیرجند اشاره کرد که برای آشنایی بیشتر با ان ها می توانید به سایت مجموعه مراجعه کرده و با مراحل اجرای آن ها آشنا شوید.