شیشه ی تزئینی می توانند تاثیر زیادی بر روی یک ساختمان داشته باشند. به طور مثال در طراحی نما و دکوراسیون داخلی می توانیم با استفاده از شیشه های تزئینی کیفیت فضا را به طور کلی تغییر دهیم. انتخاب شیشه های تزئینی، طرح را از تکراری بودن و یکنواختی دور می کند.

این نوع شیشه ها ویژگی های مثبتی دارند که در ادامه به آن می پردازیم.

 

ویژگی های مثبت استفاده از شیشه های تزئینی در فضای داخلی

استفاده از شیشه های تزئینی کمک می کند محیط از حالت یکنواختی و کلیشه خارج شود و با ورود نور و رنگ به آن، پویا تر و جذاب تر به نظر برسد. در بازسازی پروژه های مسکونی، تجاری، اداری، ورزشی و غیره می توان از این نوع شیشه ها استفاده کرد. همچنین در فضاهای مربوط به کودکان مانند مهدکودک ها استفاده از شیشه های تزئینی فضا را برای آن ها جذاب تر کرده و حس تعلقق خاطر در کودک ایجاد می کند.

در فضای استخرها و مجموعه های ورزشی می توان از شیشه  تزئینی با طرح و رنگ مرتبط استفاده کرد. انعکاس نور در این شیشه ها فضا را پر نورتر و زنده تر جلوه می دهد.

در زمینه شیشه های تزئینی تقریبا هر طرح یا فرمی که مدنظر طراح یا کارفرما باشد، قابل ساخت است. شیشه های تزئینی می توانند از نوع استیندگلس، ویترای، تیفانی، دکوراتیو و غیره باشند. هر کدام از این شیشه ها زیبایی منحصر به فرد دارند و در ابعاد سفارشی یا استاندارد ساخته می شوند.

همچنین در فضاهای عمومی می توانیم از شیشه های تزئینی با رنگ های متنوع استفاده کنیم. در روانشناسی رنگ، رنگ های زرد، قرمز و نارنجی محرک انرژی هستند و باعث افزایش اشتها در افراد می شوند بنابراین در فضای رستوران ها می توان از شیشه های تزئینی با این رنگ ها استفاده نمود. به علت استحکام و سهولت در شستشو و پاک نمودن سطوح شیشه ای، شیشه های تزئینی میان طراحان و کارفرمایان محبوب هستند.

از سوی دیگر شیشه های تزئینی می توانند به عنوان پارتیشن گزینه خوبی برای جداسازی فضاهای داخلی باشند. با این پارتیشن ها حریم خصوصی فضاها حفظ می شود بدون آنکه نیاز به عملیات سخت و وقت گیر بنایی و دیوار کشی با شیوه های سنتی باشد.

مزایای شیشه های تزئینی در بنا چیست

مزایای شیشه های تزئینی در بنا چیست

ویژگی های مثبت استفاده از شیشه های تزئینی در نما

کاربرد شیشه های تزئینی فقط محدود به طراحی داخلی نیست. از این شیشه ها می توان در نمای ساختمان، درب ورودی، پنجره ها و غیره نیز استفاده نمود. ترکیب شیشه های تزئینی با انواع مصالح مورد استفاده در نما مانند آجر، سنگ، سرامیک، سیمان و غیره می تواند یک نمای شاخص ایجاد کند. این شیشه ها در برابر باد و باران مقاوم هستند.

دوستداران و علاقمندان معماری سنتی و معماری پُست مدرن ایرانی، با استفاده از ترکیب آجر و شیشه های تزئینی در نما و طراحی داخلی می توانند فضاهایی همانند معماری کهن ایرانی ایجاد نمایند. از سوی دیگر طراحان طرفداران معماری مدرن می توانند شیشه های تزئینی با طرح و نقش انتزاعی برای نما استفاده کنند.

مزایای شیشه های تزئینی در بنا چیست

مزایای شیشه های تزئینی در بنا چیست