چند سالی است که نورگیر پلی کربنات کاربرد بسیار زیادی در صنعت ساختمان سازی پیدا کرده است و برای انواع پوشش سقف از جمله پارکینگ، سونا، استخر، آلاچیق، حیاط خلوت، پاسیو و  غیره استفاده می شود. در ادامه شما را با بخشی از کاربردهای این متریال مقاوم و سبک آشنا می کنیم.

۱- استفاده از نورگیر پلی کربنات  به عنوان سقف پارکینگ روباز

در بعضی از پروژه ها شرایط به صورتی است که پارکینگ در محوطه یا فضای باز تامین می شود. از این رو برای حفاظت نسبی خودروها از باد و باران، گرد و خاک، برف و تابش آفتاب از نورگیر پلی کربنات در طراحی و اجرای سقف استفاده می شود. این نورگیرها شرایط مناسبی را برای نگهداری خودرو فراهم می کنند و طول عمر بالایی خواهند داشت.

در چه فضاهایی می توان از نورگیر پلی کربنات استفاده کرد

در چه فضاهایی می توان از نورگیر پلی کربنات استفاده کرد

۲- استفاده از نورگیر پلی کربنات به عنوان سقف حیاط خلوت و پاسیو

در تعداد زیادی از ساختمان ها، به ویژه در کلان شهرها، پاسیو یا حیاط خلوت برای نورگیری طبقات وجود دارد. معمولا لازم است پاسیو در طبقه همکف یا اول (بسته به نوع پروژه) با سقفی از جنس مناسب پوشانده شود که در عین حال سبک و مستحکم باشد. از این رو استفاده از نورگیر پلی کربنات برای پوشاندن این فضا توصیه می شود. این سقف در عین حال که سبک است، مقاومت بسیاری دارد و به علت نیمه شفاف بودن، مقداری از نور از آن عبور می کند. همچنین رنگ بندی های مختلفی دارد و با توجه به سلیقه کارفرما می توان از ترکیب چندین رنگ استفاده نمود.

پوشش نورگیر پلی کربنات به صورت فرم حبابی یا گنبدی در فضاهایی همچون لابی یا فضای انتظار ساختمان‌ها و برج ها نیز کاربرد دارد و با عبور نور از خود، زیبایی خاصی بر روی کف ایجاد می کند.

در چه فضاهایی می توان از نورگیر پلی کربنات استفاده کرد

در چه فضاهایی می توان از نورگیر پلی کربنات استفاده کرد

۳-استفاده از نورگیر پلی کربنات به عنوان پوشش سقف استخر

استفاده از نورگیر پلی کربنات در استخرهای مختلف از جمله روباز و بسته یکی از راهکارهای پوشاندن سقف این فضاها است. معمولا برای جلوگیری از آلوده شدن آب استخر برای استخرهایی که در محوطه و فضای باز قرار گرفته اند از نورگیر پلی کربنات استفاده می شود. این کار باعث می شود، استخر در فصول گرم و سرد هم قابل استفاده باشد و آب آن تمیزتر بماند. در استخرهای پوشیده هم استفاده از نورگیر پلی کربنات توسط معماران، طراحان و مجریان ساختمانی مرسوم است. با کار گذاشتن نور مصنوعی در پشت این نورگیرها می توان نورپردازی زیبایی در داخل استخر ایجاد نمود. به علاوه اینکه نورگیر پلی کربنات در تماس با محیط مرطوب استخر به مرور زمان پوسته نشده و هیچ گونه آسیبی نمی بیند.

در چه فضاهایی می توان از نورگیر پلی کربنات استفاده کرد

در چه فضاهایی می توان از نورگیر پلی کربنات استفاده کرد

۴-استفاده از نورگیر پلی کربنات به عنوان سقف خرپشته، اتاقک آسانسور در بام  و آلاچیق

استفاده از نورگیر پلی کربنات در سقف خرپشته و آلاچیق و همچنین اتاقک آسانسور در بام هم پیشنهاد می شود. با توجه به اینکه در این فضاها، بار زیادی بر روی سقف وارد نمی شود و از طرف دیگر مقاومت مصالح در برابر عوامل جوی اهمیت دارد، استفاده از نورگیر پلی کربنات می تواند راهی سریع و زیبا برای پوشش آن ها باشد.