شیشه های رنگی استیندگلس

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

 

شیشه های رنگی استیندگلس

شیشه های رنگی در گذشته همواره نماد و نشانی از معماری فاخر و مجلل بوده اند. این شیشه ها که امروزه نیز به گونه ای دیگر خود را نشان می دهند هنوز برای بیشتر افراد جذاب و محبوب هستند. در قرن نوزدهم میلادی شیشه های رنگی معروف به شیشه های استیندگلس در معماری و بناهای اروپا، آفریقا و آسیا به مقدار زیاد استفاده می شده است. امروزه به کمک پیشرفت و توسعه فن آوری های جدید این نوع شیشه ها به مصالحی مهم و مناسب در جهت تبلیغات مارکتینگ ها و ارائه کالاهای صنعتی و همچنین طراحی و دکوراسیون داخلی تبدیل شده اند.

شیشه های رنگی استیندگلس
شیشه های رنگی استیندگلس

نحوه ترکیب نور و شیشه های استیندگلس

به جهت رسیدن به جلوه های زیبای رنگی در شیشه های استیندگلس، با استفاده از لامپ های ال ای دی می توان بازتاب جالبی از رنگ های متنوع در دید مشاهده کنندگان ایجاد نمود. همچنین در محل هایی مانند مترو ها، فرودگاه ها، ترمینال ها و … با استفاده از شیشه های رنگی استیندگلس می توان فضاهای دیداری زیبایی پدید آورد.

از این نوع شیشه ها در طراحی و دکوراسیون داخلی ساختمان ها نیز استفاده می شود. شیشه های رنگی استیندگلس این توانایی را دارند که از آنها برای جدا نمودن دو فضای متفاوت در جهت ایجاد مکانی با جذابیت های رنگی استفاده نمود.

شیشه های استیندگلس در پنجره هایی که در گذشته وجود داشتند سبب دفع حشرات موذی از فضای خارجی به داخل ساختمان می شده اند. ولی امروزه کارکرد آنها به شیوه ای دیگر است و به بخشی هنری از یک بنا تبدیل شده اند. این شیشه ها با به وجود آوردن نورهای رنگی مختلف از تابش مستقیم نور خورشید ممانعت به عمل آورده و میزان نور رسانی به فضای داخلی را تنظیم و تعدیل می کنند.

نحوه ترکیب نور و شیشه های استیندگلس
نحوه ترکیب نور و شیشه های استیندگلس

روانشناسی رنگ ها در شیشه های استیندگلس

از لحاظ روان شناسی رنگ، شیشه های استیندگلس با ایجاد رنگ های متنوع و شاد اثرهای مثبتی در سلامت روح و روان انسان ها به جا می گذارند. در دنیای امروزی که آرامش فضا برای انسان بسیار مهم است، شیشه های استیندگلس می تواند لحظه های آرامش بخشی را در یک محیط معماری ایجاد کند. بیشتر رنگ های استفاده شده در شیشه های رنگی درب ها و پنجره های استیندگلس برگرفته از رنگ های لاجوردی، قرمز، سبز و زرد می باشند که هر یک از این رنگ ها به خودی خود تاثیرات روانشناسی مجزایی را ایفا می کنند.

روانشناسی رنگ ها در شیشه های استیندگلس
روانشناسی رنگ ها در شیشه های استیندگلس

در گذشته رویدرب ها و پنجره های استیندگلس را به کمک طرح های متنوع و نقش های زیبای اسلیمی طراحی و اجرا می کردند. این طرح ها هر کدام معنادار بوده و با شیشه های رنگی ساده تزئین می شدند تا جلوه زیبا و بی نظیری را در محیط خود به وجود آورند.

همچنین شبکه های هندسی بر روی درب ها و پنجره های ساخته شده با شیشه های استیندگلس با ترکیب نورهایی که از شیشه های رنگی عبور می کردند، سازگاری بدیعی ایجاد کرده و زیبایی بی نظیری در نظر بیننده به وجود می آورده است.

نقش های موجود بر روی شیشه های استیندگلس

با گذشت زمان، به مرور تقلید از نقش ها و صور انسانی و حیوانی و همچنین تصویرسازی از طبیعت از دایره هنری شیشه های رنگی استیندگلس خارج شده و جای خود را به خلق نقش های انتزاعی یا طرح های مفهومی داده است. این نقش ها و طرح ها در کنار رنگ هایی که در شیشه ها ترسیم شده است بر روی آنها جلوه دیداری خاص و زیبایی را پدید می آورد.

 

روانشناسی رنگ ها در شیشه های استیندگلس

روانشناسی رنگ ها در شیشه های استیندگلس

 

مطالب مرتبط: 

معرفی شیشه های استیندگلس و کاربرد آن ها در درب های استیند گلاس

شیشه های تزئینی استیند گلس چه کاربردی دارد؟

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته