نصب نورگیر شیشه ای ؛ نورگیر ثابت یا بازشو

نورگیر ها در هر خانه ای که نصب شوند، امتیازات و محاسن قابل توجهی ایجاد می کنند. نورگیر ها نور ورودی به اتاق، انرژی و حس مثبت  را افزایش داده و باعث بهبود ظاهر و دکوراسیون خانه می شوند. هنگامی که تصمیم به نصب نورگیر شیشه ای در خانه می گیرید، انتخاب یک مدل از بین صدها مدل متنوع، کار دشواری به نظر می رسد. در این مقاله به بررسی نکاتی در رابطه با نورگیر مناسب برای هر خانه می پردازیم که در انتخاب مدل به شما کمک می کند:

نصب نورگیر شیشه ای

نصب نورگیر شیشه ای


اولین نکته در نصب نورگیر شیشه ای

اولین چیزی که هنگام انتخاب نورگیر شیشه ای  باید در نظر بگیرید، نوع سقف شما و ویژگی هایی است که گزینه های شما را  برای انتخاب محدود می کند. نورگیر های پلاستیکی تنها روی سقف های صاف و مسطح و با شیب کم قابل اجرا هستند. اما نورگیر های شیشه ای محدودیت نصب کمتری دارند. بعضی نورگیر های شیشه ای در زوایای زیر ۱۵ درجه قابل نصب نیستند.

اولین نکته در نصب نورگیر شیشه ای 

اولین نکته در نصب نورگیر شیشه ای

شرکت نصب کننده نورگیر احتمالا  توصیه هایی برای انتخاب مدل مناسب نورگیر به شما ارائه می دهد.  حتی در صورتی که سقف شما از نوع سقف های شیروانی فلزی و یا سفالی باشد، مدل های مناسب و قابل نصب نورگیر برای ساختمان شما وجود دارد.

نورگیر ثابت یا بازشو

دو نوع اصلی برای نصب نورگیر شیشه ای در ساختمان ها وجود دارد:

نورگیر ثابت یا بازشو

نورگیر ثابت یا بازشو

نورگیر ثابت و تهویه دار (قابل باز شدن). همان طور که از نام این مدل ها مشخص است، نورگیر ثابت، قابلیت باز شدن ندارد، در حالی که نورگیر تهویه دار، این امکان را دارد. ممکن است دریچه نورگیر، با دست و یا به وسیله ریموت کنترل، باز شود.

هنگامی که قصد انتخاب بین این دو نوع نورگیر را دارید، باید این موضوع را در نظر داشته باشید که آیا به دریچه ای برای تهویه نیاز دارید یا خیر. به خصوص اگر قرار است نورگیر در آشپزخانه منزل شما نصب شود، وجود دریچه ای برای تهویه، می تواند هوای تازه را وارد آشپزخانه کرده و بوهای نامطبوع را به بیرون بفرستد.

نورگیر ثابت یا بازشو

نورگیر ثابت یا بازشو

نصب نورگیر شیشه ای ثابت از آن جهت ارجحیت دارد که هنگام بارندگی چکه نمی کند و آب وارد ساختمان نمی شود. اگر ساکن مناطق پر باران هستید، احتمالا ترجیح می دهید که نورگیر شما دریچه تهویه نداشته باشد. گرچه اگر نیاز دارید که به وسیله تهویه فضای داخلی را خنک نگه دارید، چند گزینه پیش روی شماست:

نورگیر ثابت یا بازشو

نورگیر ثابت یا بازشو

  • تهویه غیرفعال: در این مدل نورگیر، یک نوار تهویه کننده دائمی غیر متحرک، در اطراف قاب خارجی نورگیر وجود دارد. این مدل نورگیر تا حد۹۰ درصد  ثابت است و به منظور ایجاد تهویه دائمی به کار می رود.
  • تهویه مکانیکی: در این نوع از نورگیر های تهویه دار، یک فن در قسمت بالایی فریم نورگیر نصب می شود. می توان در زمان مورد نیاز این فن را برای تهویه بهتر هوای اتاق روشن کرد. این مدل نورگیر نیز تا حد ۹۰ درصد ثابت است.
  • نورگیر دریچه دار: در این نوع نورگیر می توان بنا به نیاز، دریچه را مانند یک پنجره باز و بسته کرد.

نصب نورگیر شیشه ای تک جداره  یا دو جداره:

می توانید از ابتدا یک نورگیر تک جداره خریداری و نصب کنید؛ اما اگر تصمیم بگیرید برای نورگیر قدیمی خود شیشه های دو جداره نصب کنید، باید هزینه زیادی بپردازید.  گرچه استفاده از نورگیر با شیشه دوجداره می تواند دمای محیط داخلی را از افت شدید در فصل سرما حفظ کند و این باعث صرفه جویی در هزینه های انرژی در طولانی مدت خواهد شد.

نصب نورگیر شیشه ای تک جداره  یا دو جداره:

نصب نورگیر شیشه ای تک جداره  یا دو جداره:

انتخاب مصالح:

نورگیر ها ممکن است از جنس شیشه، صفحات اکریلیک یا پلی کربنات ساخته شوند. هر یک از این مواد معایب و مزایای خاص خود را دارند و انتخاب هر یک از این مصالح، هزینه های متفاوتی خواهد داشت. قبل از نصب نورگیر شیشه ای، باید با توجه به ویژگی های اقلیمی منطقه خود، مقتضیات اقتصادی و  شرایط فنی ساختمان خود، مصالح و مواد مناسب برای ساخت نورگیر را انتخاب نمایید.

نصب نورگیر شیشه ای

نصب نورگیر شیشه ای

استفاده از شیشه هزینه بیشتری خواهد داشت، اما شفافیت بیشتر و کیفیت بالاتری نیز  دارد. پنل های پلاستیکی ارزان تر و سبک تر هستند و می توانند طیف وسیعی از اشکال و رنگ ها را به نمایش بگذارند، اما با گذشت زمان، به مرور بی رنگ ، کدر و شکننده می شوند.

امکان آسیب دیدگی و شکستگی در هر دو نوع مواد وجود دارد.

انتخاب شکل:

نورگیر های شیشه ای در اشکال مختلفی قابل اجرا هستند: از جمله می توان به اشکال مربعی، مستطیلی، گنبدی و هرمی اشاره کرد. نورگیر های گنبدی مقاومت بیشتری دارند و می توانند باد های شدید و وزن زیاد برف را تحمل کنند. البته اگر قصد داشته باشید برای ساخت نورگیر، فقط از شیشه استفاده کنید، در انتخاب شکل نورگیر، گزینه های زیادی نخواهید داشت. قبل از انتخاب شکل و طرح، با همکاران ما در شرکت کاژه  مشورت کنید تا مطمئن شوید طرح انتخابی شما قابل اجرا است.

نصب نورگیر شیشه ای

نصب نورگیر شیشه ای

با حرفه ای ها مشورت کنید

قبل از انتخاب و نصب نورگیر شیشه ای ، با گروه متخصص و حرفه ای کاژه مشورت کنید تا برای انتخاب مدل و متریال مناسب شما را راهنمایی کنند. استفاده از سال ها تجربه، هنر و مهارت همکاران ما ، بهترین نتیجه را در قالب یک نورگیر شکیل و منحصر به فرد، در ساختمان شما به نمایش می گذارد. برای اطلاع از مدل های قابل اجرا و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

نصب نورگیر شیشه ای

نصب نورگیر شیشه ای

مقالات خواندنی: 

نصب نورگیر: انواع نورگیرها محبوب ترین سبک ها

نصب نورگیر ؛ چگونه بدانیم کدام نوع نورگیر برای ما مناسب تر است؟

چرا نصب نورگیر برای سلامتی بدن مفید است؟ چه مزایای دیگری دارد؟

نصب نورگیر شیشه ای به خانه شما روشنایی و هوای مطبوع می بخشد

۹ سوالی که شما را برای انتخاب یک شرکت مناسب نصب نورگیر راهنمایی می کند