چگونه پنجره های استیندگلس را تمیز کنیم

امروزه پنجره های استیندگلس به بسیاری از خانه ها، زیبایی افزوده است. قدمت این نوع شیشه ها به سال ۶۷۵ میلادی باز می گردد. اما در هنگام تمیز کردن، آن ها می توانند شما را با یک چالش رو به رو کنند. در این مقاله نحوه تمیز کردن پنجره های استیندگلس را به شما یاد می دهیم، به نحوی که این پنجره ها در بهترین حالت برای زیبایی منزل شما نمایان شوند.

پنجره های استیندگلس

پنجره های استیندگلس

نوع استیندگلس را شناسایی کنید

شیشه های استیندگلس

شیشه های استیندگلس

دو نوع پنجره استیندگلس وجود دارد:

  • شیشه هایی که به روش سنتی بریده شده اند و با قاب های فلزی به هم چسبانده شده اند.
  • پنجره رنگ شده یک رو یا استیندگلس شبیه سازی شده

روش های تمیز کردن برای هر دو به جز زمانی که به چارچوب فلزی می رسد، اساسا یکسان است.

پیش از اینکه شروع به کار کنید، به خاطر داشته باشید که پنجره های استیندگلس قطعات هنری هستند و باید به آرامی و با دقت تمیز شوند. شما هرگز نباید از تمیز کننده های اسیدی یا قلیایی بر روی استیندگلس ها استفاده کنید.

 

تمیزکننده های مخصوص شیشه های استیندگلس

یک پاک کننده خنثی از نظر pH تنها باید برای اجتناب از آسیب رساندن به شیشه یا قاب پشتیبانش مورد استفاده قرار گیرد. از تمیز کننده هایی نظیر سرکه یا آمونیاک اجتناب کنید. در این مورد آب گرم و صابون بهترین گزینه هستند. از پارچه های ساینده، برس سیمی و دیگر ابزارهای سایشی نیز باید اجتناب کرد.

شیشه استیندگلس

شیشه استیندگلس

تمیز کردن شیشه های استیندگلس

پنجره های استیندگلس باید به طور منظم گردگیری شوند. یک پارچه پنبه ای نرم، پارچه سویفر خشک، گردگیر پر و یا میکروفیبر برای از بین بردن ذرات غبار و ذرات خاک بهتر عمل می کنند. هر قسمت از پنجره باید به صورت جداگانه تمیز شود.

اگر از پاک کننده مایع استفاده می کنید، ابتدا مایع را روی پارچه اسپری کنید و سپس شیشه پنجره را به آرامی پاک کنید. پاک کننده را مستقیما بر روی پنجره اسپری نکنید. برای دسترسی به مناطق سخت، Q-tip  گزینه خوبی است. زمانی که تمیز کردن پنجره ها را به پایان رساندید، آن ها را با یک پارچه نخی نرم خشک کنید.

متاسفانه، هر پاک کننده مایعی که استفاده کنید، رگه هایی روی شیشه باقی می گذارد. اما می توانید از پودر کربنات کلسیم برای از بین بردن این رگه ها استفاده کنید. این پودر غالبا پودر سفید کننده نامیده می شود.

پنجره های استیندگلس

پنجره های استیندگلس

در مورد پنجره های استیندگلس های ساخته شده با سرب

در قاب های بسیاری از پنجره های استیندگلس قدیمی از سرب استفاده شده است. در این پنجره ها حتی خود شیشه را نیز کنار هم قرار می دهند.

استیندگلس با سرب یکی از دلایل مسمومیت ناشی از فلزات سنگین است.

اگر پنجره ها را بازیابی نمی کنید، لازم نیست نگران استفاده از تجهیزات حفاظتی مانند ماسک یا دستکش باشید (اگر نگران هستید می توانید از این وسایل استفاده کنید).

در حقیقت استیندگلس با سرب مقداری تیره تر از دیگر انواع هستند و صیقل دادن آن ضروری نیست.

با این حال، ممکن است یک لایه سفید پودری که در اثر اکسیداسیون سرب ایجاد می شود، روی این شیشه ها دیده شود. این لایه می تواند با استفاده از روش بالا تمیز شود، اما شما باید در هنگام انجام این کار ماسک و دستکش بپوشید. دقت کنید که وقتی تمیز کردن شیشه را تمام کردید دستکش، ماسک، و پارچه را دور بیندازید.

اگر فکر می کنید که استیندگلس شما به تمیز کردن بیشتری نیاز دارد، یک متخصص برای بازیابی آن خبر کنید، به خصوص اگر فکر می کنید که پایه آن سرب است. هنگامی که پنجره بازیابی می شود، سطح اطراف محل کار باید کاملا تمیز شود.

استنیدگلس

استنیدگلس

مقالات خواندنی:

استفاده از شیشه های استیند گلس در طراحی دکوراسیون داخلی

صنعت شیشه های استیند گلس پاسخی برای تمام نیازهای شما در ساخت گنبد استیند گلس

شیشه های استیندگلس و دکوراسیون داخلی

شیشه های استیندگلس و طراحی مدرن

معرفی شیشه های استیندگلس و کاربرد آن ها در درب های استیند گلاس