ساخت و اجرای گلخانه با پلی کربنات

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

ساخت و اجرای گلخانه با پلی کربنات

ساخت و اجرای گلخانه با پلی کربنات

ساخت و اجرای گلخانه با پلی کربنات
ساخت و اجرای گلخانه با پلی کربنات

مزیت استفاده از پلی‌کربنات

اغلب فکر می‌کنیم  کلمات «پلاستیک» و «دوام» کنار هم قرار نمی‌گیرند اما وقتی حرف گلخانه پیش می‌آید، همنشینی آن‌ها ضروری است. مقاومت بالای پلی‌کربنات باعث شده تا در طراحی و ساخت گلخانه، خصوصاً در مقایسه با مصرف سنتی شیشه، مورد توجه قرار گیرد. پلی کربنات 250 برابر بیشتر از شیشه در برابر ضربه مقاوم است و در برابر خش و خراش هم با شیشه برابری می‌کند. ورق‌های پلی کربنات سبک هستند و قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارند. وزن آن یک‌ششم شیشه است و مشکل شکنندگی ندارد. یکی دیگر از تفاوت‌های شیشه و پلی‌کربنات کیفیت عایق‌بندی است. پلی‌کربنات از نظر عایق‌بندی حدود دو برابر موثرتر از شیشه عمل می‌کند و نوع دولایه‌ی آن پنجاه درصد دما را کاهش می‌دهد. همین ویژگی‌ها باعث می‌شود گرایش استفاده از پلی کربنات به مرور زمان افزایش یابد.

ساخت و اجرای گلخانه با پلی کربنات
ساخت و اجرای گلخانه با پلی کربنات

انتخاب اندازه و ضخامت مناسب

ورق‌های پلی‌کربنات در انواع مختلف مات و شفاف تولید می‌شوند اما برای پوشش گلخانه از ورق‌های شفاف تک‌جداره، دوجداره و سه‌جداره استفاده می‌شود. ورق‌های تک‌جداره رولی و کرکره‌ای هستند. ورق‌های دوجداره تا سی درصد بیشتر از ورق‌های تک جداره از هدر رفتن گرمای فضای داخل جلوگیری می‌کنند و فقط مانع  ورود پنج درصد از نور آفتاب می‌شوند. ضخامت ورق‌های دوجداره چهار تا شش و هشت تا ده میلی‌متر است و ورقه‌های سه‌جداره شانزده میلی‌متر ضخامت دارند. انتخاب ضخامت وابسته به نوع منطقه است. اگر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید و احتمال بارش برف زیاد است، پس به سقفی با ضخامت بیشتر نیاز دارید که وزن برف را تحمل کند

ساخت و اجرای گلخانه با پلی کربنات کم ضخامت

اما در مناطق گرمسیر می‌توانید از ورق‌هایی با ضخامت کمتر استفاده کنید. در گلخانه، از ورق نوع دوجداره بیشتر برای دیوارها استفاده می‌شود اما پلی کربنات کرکره‌ای برای پوشش سقف گلخانه مناسب‌تر است. در مناطق سردسیر پلی‌کربنات شانزده میلی‌متری کاربرد بیشتری دارد اما ورق شش و هشت میلی‌متری برای مناطق گرم بهتر است.

 

پلی کربنات و صرفه‌جویی در مصرف انرژی

در سال‌های اخیر برای ساخت گلخانه استفاده از پلی‌کربنات به جای نایلون و شیشه روند افزایشی داشته و این یعنی پلی‌کربنات ماده‌ای به به‌صرفه است. توانایی عبور نور، مهم‌ترین مسئله در انتخاب پوشش گلخانه است و در هر ماده‌ای جذب نور متفاوت است. نود درصد نور از پلی کربنات عبور می‌کند به این ترتیب هزینه‌ی سیستم تهویه را در تابستان کاهش می‌دهد. همچنین در زمستان که خورشید مایل می‌تابد بیشترین میزان نور را جذب می‌کند و مقاومت گرمایی آن هم بالاست. به طور کلی باید ماده‌ای انتخاب کنیم که در داخل گلخانه، سرما و گرما را در فصول مختلف به تعادل برساند. پس استفاده از پلی کربنات باعث اتلاف کمتر انرژی می‌شود و می‌توان سالانه سی لیتر سوخت مایع به ازای هر متر مربع صرفه‌جویی کرد. همچنین ورق‌های پلی‌کربنات ضد حریق هستند و موقع آتش‌سوزی ذوب می‌شوند که این خاصیت مانع گسترش آتش می‌شود.

ساخت و اجرای گلخانه با پلی کربنات یا شیشه 

پلی کربنات نسبت به شیشه سبک است. قابلیت برش زدن، سوراخ کردن و میخ‌کاری را دارد و به تنهایی می‌توان آن را نصب کرد اما اگر در نصب آن دقت نشود و رطوبت وارد فضای خالی آن شود، شرایط را برای رشد آفت‌ها مهیا می‌کند. پس بهتر است کار را به متخصص واگذار کنید. انتخاب مواد لازم برای ساخت گلخانه نیاز به دقت و بررسی دارد و هرگونه سهل انگاری ممکن است باعث ضرر مالی شود. گلخانه‌هایی که از پوشش پلی‌اتیلن استفاده می‌کنند در اثر فرسایش حاصل از عوامل جوی هر ساله نیاز به تعویض دارند درحالی‌که ورق‌های پلی کربنات بیش از ده سال ماندگاری دارد.

 

مقالات خواندنی: 

پوشش استخر با پلی کربنات : 5 راز مهم 

آنچه باید درباره گنبدهای نورگیر پلی کربنات بدانید

11 مزیت پوشش استخر شنا که با پلی کربنات ساخته شده است

پوشش استخر متحرک پلی کربنات

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته