کاربردهای شیشه سکوریت در معماری

کاربردهای مختلفی را می‌توان برای شیشه سکوریت پیدا کرد. برای محکم کردن این شیشه‌ها از مواد شیمیایی و حرارت استفاده می‌شود تا در نهایت ۵ تا ۶ برابر محکم‌تر از شیشه‌های حرارت دیده شوند. کاربرد شیشه سکوریت در معماری، بدلیل همین استقامت و مقاومت آن‌هاست.

 

به هنگام استفاده از شیشه های سکوریت در معماری، طراحی به گونه‌ای انجام می‌شود که اگر قطعه‌ای که وزن روی آن است بیفتد قطعه‌های دیگر سرجای خود بمانند.

شیشه های سکوریت در برابر دما و شرایط، مختلف آب و هوایی مقاومت بیشتری از خود نشان داده و همچنین در صورت شکستن به تکه‌های ریزی شکسته می‌شود که لبه‌های تیز ندارند. به همین دلیل است که امنیت این شیشه‌ها بالاست.

در سال‌های اخیر استفاده از شیشه بسیار زیاد شده است و از قفسه‌های شیشه سکوریت گرفته تا درب‌های ساخته شده از این شیشه را می‌توان در مکان‌های مختلف مسکونی و تجاری مشاهده کرد. از شیشه‌های با ضخامت بیشتر برای مواقعی استفاده می‌شود که شیشه باید وزن بیشتری را تحمل کند.

بدلیل نیازمندی‌های ایمنی و پیشرفت در صنعت لایه سازی استفاده از شیشه سکوریت چند لایه، بشدت
گسترش یافته است. در این نوع شیشه‌ها چندین لایه شیشه سکوریت را به هم می‌چسبانند که باعث افزایش مقاومت آن‌ها می‌شود.

شیشه سکوریت

شیشه سکوریت

 

کاربرد شیشه های سکوریت را در ادامه بیان خواهیم کرد:

همه پنجره‌های طبقات تمام شده‌ی داخلی تا ارتفاع ۱,۵۰۰ میلی متری؛
همه‌ی درب‌ها بدون الزام به اینکه تماماً یا قسمتی از آن‌ها شیشه‌ای باشد؛
هر پنل کناری درب و یا هر نوع پنجره‌ای که در فاصله‌ی ۳۰۰ میلی متری درب قرار دارد؛
همه‌ی پنجره‌هایی که در محدوده ۸۰۰ میلی متری طبقات تمام شده در سطح همکف باشند.

هم سازنده‌های شیشه سکوریت و هم کسانی که آن‌ها را عرضه می‌کنند سفارش‌های اختصاصی دریافت می‌کنند. دلیل این سفارش‌ها این است که معماران برای پروژه‌های خاص نیاز به شیشه‌های خاص دارند که نما و شکلی متفاوت دارد.

 

نمای ساختمان

بسیاری از دفاتر اداری برای ساختمان‌های خود از شیشه سکوریت استفاده می‌کنند. کاربرد شیشه سکوریت برای این ساختمان‌ها علاوه بر ایجاد نمایی زیبا و متفاوت، باعث استفاده‌ی هر چه بیشتر از نور خورشید می‌شود. استفاده از نور خورشید باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شود زیرا علاوه بر اینکه نوردهی را بیشتر می‌دهد نیاز به گرمایش را نیز کمتر می‌کند.

 

درب‌های شیشه‌ای

یکی از مثال‌های ساختار شیشه‌ای که بدون قاب و تمام شیشه است درب‌های شیشه‌ای است. کاربرد شیشه سکوریت برای ساخت چنین درب‌هایی است که تماماً از شیشه هستند و می‌توانید آن‌ها را در سطح شهر مشاهده کنید. برای مواردی که نیاز به حریم خصوصی است می‌توان شیشه‌های این درب را بصورت کدر نیز تولید کرد.

 

نرده و دستگیره‌ی کنار راه پله یا بالکن و…

یکی دیگر از مثال‌های کاربرد شیشه سکوریت استفاده از آن‌ها برای حفاظ یا بجای نرده کنار بالکن یا پلکان است. شیشه نمای مدرن‌تری نسبت به متریال قبلی به ساختمان می‌دهد.

 

آسانسور و بالابرها

آسانسورهای شیشه‌ای چندسالی است که وجود داشته‌اند اما به لطف شیشه‌های سکوریت امن‌تر شده‌اند.

 

قفسه‌ها

فرقی نمی‌کند که از شیشه‌های سکوریت برای قفسه‌های یک نمایشگاه استفاده شود یا یک منزل مسکونی، بدلیل استقامت بالایی که دارند در هر دو صورت نیازی نیست که نگران وزن وسایل باشید.

 

ویترین مغازه‌ها

امکانات ضد سرقت پیشرفته و خطر کمتر زخمی شدن در صورت شکسته شدن شیشه سکوریت باعث شده است شیشه‌ای استاندارد برای همه‌ی مغازه‌ها تلقی شود. بسیاری از فروشگاه‌ها در حال تبدیل نمای خود به نمای تمام شیشه‌ای با استفاده از این شیشه‌ها هستند تا نور طبیعی بیشتری داشته باشند.

 

اسکای لایت (سقف شیشه‌ای)

استفاده از شیشه های سکوریت در اسکای لایت اجباری نیست ولی بیشتر توصیه می‌شود که از این نوع شیشه استفاده شود. چون در هر صورت مقاومت بیشتری دارند.

 

 

مقالات خواندنی: 

طراحی روی شیشه های سکوریت | تنوع در طرح و کاربری بینظیر در دکوراسیون

شیشه های سکوریت چیست؟ کیفیت متریال و تفاوت آن با شیشه های معمولی

شیشه های سکوریت مناسب کدام قسمت ساختمان است؟

ساخت اتاقک های شیشه ای | نمونه ها

شیشه لمینت سکوریت ؛ کاربرد؛ مزایا و قیمت شیشه سکوریت

شیشه لمینت سکوریت چیست؟