سقف نورگیر استین‌ گلس در هتل پلازا

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

سقف نورگیر استین‌ گلس در هتل پلازا

سقف نورگیر استین‌ گلس در هتل پلازا

هتل پلازا یکی از معروف‌ترین و زیباترین هتل‌های سراسر جهان است و تاریخچه‌ی قابل توجهی دارد که در این چند خط نمی‌گنجد. اگر از مبحث کاربرد و هنر شیشه به این هتل بنگریم بهترین نورگیر تزئینی شناخته شده در شمال آمریکا را می بینیم.

 

بیش از یک قرن، حیاط پالم در هتل پلازا نماد زیبایی شهر نیویورک بوده است. معروفترین و شناخته شدهترین ویژگی این محوطه گنبد شیشه ای زیبایی است که برای سقف آن به کار رفته است. گنبدی که یادآور شیشه های رنگی تاریخی و قدیمی است که در سال 1907 بر روی آن نصب شده است.

سقف نورگیر استین گلس در هتل پلازا نیویورک

منبع الهام

طراحی شده در باغ زمستانی در هتل کارلتون و دارای یک نورگیر شیشه ای استین گلس بود که سقف را می پوشاند. این اثر در سبک نئوکلاسیک تقویت شده و دارای تزئینات داخلی بیشماری بود. طراحی این نورگیر را شرکت هالاسپنسر به عهده داشت.

سقف نورگیر استین‌ گلس در هتل پلازا
سقف نورگیر استین‌ گلس در هتل پلازا

تصویر سیاه و سفید سقف نورگیر استینگلس در هتل پلازا در نیویورک

در مطبوعات

حیاط پالم در مطبوعات بیشترین توجه ممکن را به خود جلب کرده است. در یکی از گزارشات آمده است: “هیچ تدارکی برای سقف عادی برای حیاط دیده نشده است، اتاق بزرگ نشیمن در سالن اصلی با نخلهای پراکنده و گیاهان استوایی در چنین اندازهای مشترکی باعث میشوند که داشتن یک سقف معمولی(بدون شیشه) ممکن نباشد. “

در حالی که روزنامه‌ی مشهور نیویورک تایمز عنوان کرده است که: ” این فراوانی گیاهان در محیط حیاط، آینه‌ها، پنجره های لولا دار بزرگ و گنبد شیشه ای با نور خورشیدی که به داخل می تابد با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا تاثیری زیبا، دلگشا و با احساس حضور در طبیعت به جا بگذارد.”

سقف نورگیر استین‌ گلس در هتل پلازا
سقف نورگیر استین‌ گلس در هتل پلازا

سقف گنبدی شکل شیشه ای استین گلس در هتل پلازا با لوستر کریستالی

گنبد شیشه‌ای اصلی

طراحی و انتخاب شیشه‌های سقف شیشه‌ای اصلی که سقف را می‌پوشاند و شیشه‌های رنگی که در سال 1907 نصب شده‌اند واقعا دوست داشتنی است. دلیل این موضوع نورگیر شیشه‌ای استین‌گلسی به اسم تیفانی است که با ابتکاری بی‌نظیر با پس زمینه‌ای شفاف ساخته شده است که به نور خورشید اجازه‌ی ورود به محیط را می‌دهد. خطوط شیشه‌ای در امتداد یکدیگر و در ترکیب با شیشه‌ی شفاف یک بافت شیشه‌ای توری شکل و پر جزئیات را ساخته اند. با درنظرگرفتن سایز و مقیاس شیشه‌های سقف باید گفت که این سازه یکی از رویایی‌ترین پروژه‌ها در زمان ساخت خود است.

سقف نورگیر استین‌ گلاس در هتل پلازا
سقف نورگیر استین‌ گلاس در هتل پلازا

جزئیات سقف گنبدی شیشه‌ای در حیاط هتل پلازا نیویورک

اما حقیقتا نسخه‌ی بازسازی شده‌ی شیشه‌ای آن که در سال 2007 نصب شده زیبایی بیشتری از خود آن دارد و بیشتر به چشم می‌آید. با این وجود این مسئله نیز پذیرفته است که این سازه تاثیرگذارترین سقف شیشه‌ای قرن بیستم است و یک تجربه‌ی فراموش نشدنی ویژه را برای بازدید‌کنندگان این هتل به ارمغان می‌آورد.

سقف نورگیر استین‌ گلاس در هتل پلازا
سقف نورگیر استین‌ گلاس در هتل پلازا

گنبد شیشه‌ای استین‌گلس با نور مصنوعی در هتل پلازا

در ابتدا سقف هتل به شیوه‌ای ساخته شده بود که بادوام و مقاوم نبود وباعث نشتی و برخی مشکلات دیگر شد. در نتیجه تاریخ ساخت سقف هتل به 1940 انتقال یافت که همان سال ترمیم سقف می‌باشد. علاوه براین در آغاز جنگ جهانی دوم، مقامات شهر دستور دادند که همه‌ی نورگیرهای ساختمان‌های عمومی رنگ، شطرنجی یا لکه دار شوند تا هواپیماهای دشمنی که روی آمریکای شمالی پرواز می‌کنند نتوانند نور بازتاب شده از این نورگیرها را ببینند. متاسفانه قاب آهنی اصلی در طی جنگ نابود شد و شیشه‌های آن پایین ریخت و تنها تکه‌های کوچکی از شیشه‌ها از این واقعه جان سالم به در بردند.

سقف بازسازی شده

 سقف نورگیر استین‌ گلاس در هتل پلازا

سقف نورگیر استین‌ گلاس در هتل پلازا

سقف گنبدی شکل شیشه ای استین گلاس بازسازی شده برای حیاط هتل پلازا در نیویورک

سقف نورگیر استین گلاس هتل پلازا توسط استودیو بوتی در سال 2007 بازسازی شد. در مقایسه با سقفی که در سال 1921 ساخته شده بود، علاوه بر اینکه در سقف جدید نور طبیعی مسدود شده، این سازه‌ی جدید با نور مصنوعی و شیشه‌های رنگی طراحی شده است تا تاثیر نور خورشید را در ذهن بیننده تداعی کند.علاوه براین یک سیستم نورپردازی بر اساس زمان، حالت روز و شب را بصورت خودکار برای شیشه‌ها تنظیم می‌کند. به همین خاطر شیشه‌ای که برای این پروژه استفاده شده است از خانواده‌ی نوعی شیشه‌ی شیری رنگ است که همه‌ی نور را ازخود عبور نمی‌دهد و ساختاری تیره تر و یکدست‌تر در مقایسه با نورگیر اصلی به وجود می‌آورد.

لازم به ذکر است سقف گنبدی شکل بازسازی شده ذکرشده 111 متری با بودجه‌ی حدودی 1.5 میلیون دلاری ساخته شده است.  

 سقف نورگیر استین‌ گلاس در هتل پلازا

سقف نورگیر استین‌ گلاس در هتل پلازا

سقف نورگیر استین‌گلس در هتل پلازا نیویورک – یک بازتاب مبهوت کننده از داخل هتل

اگر از این مقاله خوشتان آمد می‌توانید برای مقاله‌های بیشتر این چنینی مطالب دیگر سایت کاژه را نیز بخوانید. همچنین می توانید با تماس و مشاوره با طراحان و متخصصان شرکت کاژه یک سقف نورگیر استین گلس به سلیقه‌ی خود برای منزل خود تهیه کنید.

 

مقالات خواندنی: 

10 ایده‌ی عالی برای اجرای گنبد شیشه‌ای استین‌گلس

استفاده از طرح لوزی در شیشه‌های استین گلاس ( استیند گلس )

چرا گنبد شیشه ای زیبا و مقرون به صرفه است؟

نصب گنبد شیشه ای استیندگلس برای کلیسا آن را جذاب و متمایز می کند

نصب گنبد شیشه ای استیندگلس در رستوران چه مزایایی دارد؟

نصب گنبد شیشه ای استیندگلس برای خانه شما | بخوانید و بدانید

طرح ها و سبک های متنوع در گنبدهای شیشه ای استیندگلس

گنبد شیشه ای و ترکیب بی نظیر رنگ ها

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته