پنجره سقفی با نورگیر چه تفاوتی دارد؟

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

نورگیر چیست؟

پنجره سقفی با نورگیر چه تفاوتی دارد؟

اگر در مورد دو اصطلاح مختلف “پنجره سقفی” و “نورگیر” اشتباه می کنید بهتر است نگران نباشید زیرا شما اولین فردی نیستید که این دو را با هم اشتباه می کنید. واقعیت این است که بین معانی اصطلاحات مختلف، تفاوت کمی وجود دارد. به تازگی با گذشت زمان این اصطلاحات مختلف که برای شیئی یکسان به کار می روند، بین مردم محبوب شده اند. این به این دلیل است که افراد این عبارات را بصورت اصطلاحات مختلفی جستجو می کنند، در حقیقت آن ها به دنبال یک چیز را به صورت های مختلف هستند. تفاوتی ندارد که آن را پنجره سقفی یا نورگیر بنامید، در واقع هدف هر دوی آنها همان به حداکثر رساندن نور طبیعی ورودی به یک اتاق یا محیط زندگی می باشد.

پنجره سقفی با نورگیر چه تفاوتی دارد؟
پنجره سقفی با نورگیر چه تفاوتی دارد؟

پنجره سقفی چیست؟

در حال حاضر پنجره سقفی به پنجره ای گفته می شود که در ساختار یک سقف مسطح قرار میگیرد، یا روی یک سقف شیب دار نصب می شود که در واقع خارج از نقشه ی اصلی و بصورت ایستاده بالاتر از خط سقف قرار میگیرد. یکی از تفاوت های دیگر که بین پنجره سقفی و نورگیر وجود دارد این است که نورگیر می تواند در داخل بافت ساختمان هم به کار گرفته شود ولی پنجره ی سقفی که لزوما باید باز و بسته شود نمی تواند در داخل بافت ساختمان به کار رود.

پنجره سقفی چیست؟
پنجره سقفی چیست؟

نورگیر چیست؟

امروزه واژه نورگیر به محصولی اطلاق می شود که روی سقف های قدیمی و سنتی نصب شده، یا بصورت سفارشی برای سقف های صاف و تراس ها طراحی شده است. نورگیرهایی که روی سقف های صاف نصب می شوند تفاوت بسیاری با نورگیرهای سقف های شیب دار دارند. آنها قابلیت نصب موتور الکتریکی برای باز شدن و تهویه ی هوا و همچنین دسترسی آسان تر به پشت بام برای مواقع ضروری را دارند.

نورگیر چیست؟
نورگیر چیست؟

انواع نورگیر

مشتریان همیشه برای انتخاب نوع نورگیر دچار مشکل می شوند. از نظر شخصی سازی، نورگیرها درجه بندی های زیادی دارند و می توانند برای نیازهای بسیار ویژه طراحی شوند. نورگیرها می توانند مطابق اهداف پروژه ی شما یا طبیعت فضای نصب، تولید شوند. مدل های مناسبی از نورگیر برای سوار شدن روی سقف های صاف، فانوسی شکل و یا حتی سقف های گنبدی شکل در دسترس هستند. در هر دو کاربری تجاری و مسکونی، پتانسیل های بسیار زیادی وجود دارد: از مدل های ثابت که دید زیادی در اختیار قرار می دهند گرفته تا مدل های کوچکتر که قابلیت باز شدن با ریموت کنترل را دارند.

انواع نورگیر
انواع نورگیر

مواد اولیه

علاوه بر این که شکل ها و سایزهای مختلفی برای انتخاب وجود دارند، نورگیرها یا پنجره های سقفی می توانند از مواد اولیه ی مختلفی ساخته شوند که کاربرد آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

شیشه ی پنجره

به طور کلی، شیشه ی پنجره از پلاستیک یا شیشه ساخته شده است که معمولا بسته به چند عامل مانند محیط زیست محلی یا بودجه ی شما انتخاب می شود. پلاستیک کمی ارزان تر است و اغلب در نورگیرها استفاده می شود. کاربرد پلاستیک بیشتر بخاطر دوام زیاد آن (در طول زمان و در برابر خراشیدگی، تبخیر و …) است.

شیشه گران تر است و این بخاطر ماندگاری ظاهری بیشتر در طول زمان و مدل های بسیار متنوع در دسترس آن است. شیشه ای که در نورگیرها استفاده می شود ممکن است از شیشه ی حرارت دیده یا شیشه های بازیافتی به دست آمده باشد.

هرکدام از این مواد مزایای خاص خود را دارند. برای مثال گاهی اوقات ممکن است هدف مواد استفاده شده در یک نورگیر تامین امنیت و دریافت حد اکثری انرژی ورودی باشد.

نمونه پنجره سقفی
نمونه پنجره سقفی

قاب ها

انتخاب بین مواد اولیه ی قاب ها (پی وی سی، چوب یا آلومینیوم) نیز خود یک مسئله ی بسیار مهم است که بسته به مشخصات خانه متفاوت است.

قاب های فلزی بسیار محبوب و مشهور هستند و زیبایی بسیار زیادی را برای خانه هایی که قالب ها و چارچوب های نازک دارند به ارمغان می آورند.

چوب به علت بافت خاصی که دارد بیشتر مورد سلیقه ی افراد کلاسیک است، که البته بهترین جنس ارائه شده تا به الان کامپوزیت های چوب-آلومینیوم است.

PVCu گزینه ای عالی برای کسانی است که خواهان تعمیرات و نگهداری کمتر هستند، اما اغلب از نظر زیبایی در وضعیت خوبی در نظر گرفته نمی شود.

نمونه نورگیر شیشه ای
نمونه نورگیر شیشه ای

مزایای پنجره های سقفی و نورگیرها

هم پنجره های سقفی و هم نورگیرها هر دو مزایای بسیار زیادی دارند که باعث می شود از طرف صاحبان املاک مورد توجه قرار بگیرند. این پنجره ها و نورگیرها علاوه بر زیبایی منحصر به فردی که به خانه می دهند، باعث صرفه جویی در هزینه ها و سازگاری بیشتر با محیط زیست نیز می شوند.

مزایای پنجره های سقفی و نورگیرها
مزایای پنجره های سقفی و نورگیرها

مقالات خواندنی:

آنچه باید درباره گنبدهای نورگیر پلی کربنات بدانید

ویژگی های نورگیر شیشه ای و نورگیر اکریلیک

راهنمای خرید نورگیر بروزرسانی 2018

انواع پنجره های سقفی جهت تابش نور خورشید

نکات مهم در طراحی نورگیر

چرا نصب نورگیر برای سلامتی بدن مفید است؟ چه مزایای دیگری دارد؟

ایده های حیرت آور برای طراحی نورگیر بروزرسانی 2018

20 ایده مدرن برای نورگیرهای سقفی موجود در خانه هایی با کاربری دفتر کار

 

منبع: https://www.sunsquare.co.uk/blog/what-is-the-difference-between-roof-lights-or-skylights/

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته

One Response