استیند گلس تیفانی چیست؟

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

شیشه استیند گلس تیفانی

انقلاب در صنعت رنگ آمیزی شیشه

صنعت رنگ آمیزی شیشه از دوران قرون وسطی به دلیل کیفیت پایین کارهای تولید کنندگان شیشه در آمریکا نسبت به همتایان اروپایی خود، عمدتا بدون تغییر مانده بود. در اواخر سال 1870، تیفانی و رقیبش، جان لا فرگ (John La Farge)، تکنیک هایی را ایجاد کردند که انقلابی در هنر رنگ آمیزی شیشه پدید آورد. در مرحله اول، کیفیت شیشه مورد استفاده در ساخت پنجره ها تا حد زیادی بهبود یافت.


استیند گلس تیفانی چیست؟

استیند گلس تیغانی به انواع بیشمار و متفاوتی از شیشه اشاره دارد که از سال 1878 تا 1933 در استودیوهای تیفانی در نیویورک توسط لوییز کامفورت تیفانی (Louis Comfort Tiffany) و تیمی از طراحان دیگر از جمله کلارا دریسکول (Clara Driscoll) تولید شد و توسعه یافت.

شیشه استیند گلس تیفانی
شیشه استیند گلس تیفانی

در سال 1865، تیفانی به اروپا سفر کرد و در بازدید از موزه ویکتوریا و آلبرت لندن،  تحت تاثیر مجموعه گسترده ای از شیشه های رومی و سوریه ای قرار گرفت. او رنگ آمیزی شیشه های قرون وسطایی را تحسین کرد و به این باور رسید که کیفیت شیشه های معاصر می تواند بهبود یابد. به گفته خود، ” رنگ های غلیظ نتیجه استفاده از فلزهای پر از ناخالصی است، اما با وجود ضخامت ناهموار شیشه ها همچنان مورد استفاده بوده چرا که سازندگان شیشه در آن روز ها از استفاده از رنگ امتناع می کردند “

تیفانی طراح داخلی بود، و در سال 1878 توجه اش به خلق شیشه های رنگارنگ جلب شد و در آن زمان استودیو و کارگاه شیشه گری خود را افتتاح کرد، زیرا  نمی توانست شیشه ای را که برای استفاده در دکوراسیون داخلی مد نظرش بود پیدا کند. او به خاطر اختراعش هم به عنوان طراح پنجره و هم به عنوان تولیدکننده مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه آنها، مشهور شد. تیفانی می خواست خودش به شیشه بافت و رنگ های غنی منتقل کند و در نهایت نوعی شیشه را ساخت که آن را فاوریل (Favrile) نام نهاد.

راز ساخت شیشه های منحصر بفرد

تیفانی بعدها از فرمولی که سالها برای ساخت استیند گلس خود از آن استفاده میکرد پرده برداشت: “شیمیدان و متخصص کوره من، برای مدت طولانی اصرار داشتند که رسیدن به نتایجی که ما در تلاش برای دستیابی به آنها بودیم، غیر ممکن است… کوره های جدید آتش فشرده باید ساخته شوند و روش های جدیدی برای خنک کردن شیشه طراحی شوند … من سی سال برای یادگیری این هنر وقت صرف کردم. “

تیفانی در اوج

تکنیک های جدید با تقاضای جدید برای دکوراسیون پنجره های مجلل کاملا سازگار بود. در طول قرن 1870 کلیساها از تمامی فرقه ها به سرعت در سراسر کشور ساخته می شدند و هر یک مایل بودند که با پنجره های به یادماندنی تزئین شوند. در دنیای سکولار ساخت و ساز نیز  بسیار پررونق بود. کتابخانه های جدید، کالج ها و پایتخت های ایالتی پنجره های ساخته شده از استیند گلس تیفانی را سفارش می دادند. در سال 1890 شرکت دکوراسیون و شیشه سازی تیفانی صنعت تولید شیشه رنگی را در انحصار خود داشت. اگرچه تعداد دقیق نیروی شاغل در بخش پنجره سازی مشخص نیست، اما در بین طراحان، تکنسین ها و نصب کننده ها، تعداد کارمندان این بخش قطعا قابل توجه بود. تیفانی تعداد زیادی از زنان جوان را در بخش های لامپ و پنجره خود به کار گرفت زیرا او همیشه برتری آنها را در حساسیت نسبت به رنگ ها و مهارت های آنها را در کارهای دستی و ظریف نسبت به همتایان مردشان ستایش می کرد.

 استیند گلس تیفانی

استیند گلس تیفانی

تولید پنجره در شرکت تیفانی در بین 1900 تا 1910 به اوج خود رسید. هزاران پنجره ساخته شده از استیند گلس تیفانی در سراسر ایالات متحده و نمونه هایی نیز در بریتانیا، فرانسه، کوبا و استرالیا وجود دارد.

سرانجام استیند گلس تیفانی

 

اگر چه تعداد کل پنجره های تولید شده توسط شرکت تیفانی مشخص نیست، گمان میرود که بیش از 5000 پنجره، یا حتی خیلی بیشتر تولید شده است. پس از مرگ تیفانی در اواخر سال 1940، یک تیم برای تکمیل تعداد زیاد سفارشات تشکیل شد. بسیاری از پنجره های ساخته شده از استیند گلس تیفانی از کلیساها و خانه ها برداشته شدند، برخی از آنها نابود شدند و بعضی هم نجات یافتند و در موزه ها و در مجموعه های خصوصی نگهداری می شوند.

 

مقالات مرتبط:

ساختار دکوراتیو شیشه های تزیینی تیفانی

گنبدهای شیشه ای با تکنیک تیفانی برای سقف خانه

تاریخچه ی استفاده از تکنیک تیفانی در معماری ساختمان ها در ایران

کاربرد تکنیک تیفانی و استیند گلس در لابی هتل ها

سقف های نورگیر شیشه ای تزئینی با تکنیک تیفانی و استیند گلس

 

نمونه کار های کاژه با تکنیک تیفانی:

چیتگر ; ساخت گنبد دکوراتیو شیشه ای با تکنیک استیند گلس – تیفانی

شهرک غرب ; گنبد شیشه ای دکوراتیو با تکنیک تیفانی – استیند گلس

یزد ; ساخت گنبد شیشه ای دکوراتیو – با تکنیک تیفانی – استیند گلس

ولی عصر تهران ; ساخت گنبد شیشه ای دکوراتیو با مقطع بیضی – با تکنیک استیندگلس – تیفانی

مسجد جابری بندر عباس ; ساخت 2 گنبد شیشه ای دکوراتیو – با تکنیک تیفانی – استیندگلس

بانک رسالت ; ساخت گنبد شیشه ای دکوراتیو – با تکنیک تیفانی – استیند گلس

ارومیه ; ساخت گنبد شیشه ای دکوراتیو – با تکنیک تیفانی – استیند گلس

بیرجند ; ساخت گنبد شیشه ای دکوراتیو – با تکنیک تیفانی – استیند گلس

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته