نورگیر استیند گلس چگونه در دکوراسیون داخلی ظاهر می شود؟

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

هنر استیندگلس

 

هنر استیندگلس

استیندگلس یا هنر استفاده از شیشه های رنگی، دارای قدمت تاریخی است و استفاده از آن به قرن ها پیش بر می گردد. این هنر زیبا، ابتدا فقط در پنجره کلیساها استفاده می شد. به این صورت که پنجره و نورگیرهای کلیسا را با چیدن شیشه های رنگی کوچک در کنار هم می ساختند. این شیشه های رنگی ممکن بود درترکیب با هم نقوشی گیاهی، جانوری یا انسانی ایجاد کند و یا به عنوان اشکالی انتزاعی زینت بخش فضا باشد. نور آفتاب با گذر از شیشه های رنگی  منقش، به چندین رنگ در می آمد. نور های رنگی در محیط کلیسا پخش می شد و فضایی لطیف و روحانی ایجاد می کرد. بعد ها از شیشه های رنگی  یا استیندگلس در ساخت پنجره های مساجد نیز استفاده شد. در تاریخ ایران هم شاهد حضور این هنر در بناهای مذهبی و حتی مسکونی هستیم. لیکن ایرانیان از تکنیکی متفاوت در ساخت پنجره و شیشه های رنگی استفاده می کردند. به این صورت که از چوب در ساخت فریم های شیشه های رنگی استفاده می کردند. به عنوان بهترین نمونه می توان از مسجد نصیرالملک نام برد.

هنر استیندگلس
هنر استیندگلس

تکنیک ساخت متداول استیندگلس در اکثر نقاط جهان، استفاده از مفتول های سربی در محل درزها و سپس لحیم کاری آنهاست.  در ساخت استیندگلس با تکنیک یا روش تیفانی، از نوارهای چسبنده ای از جنس مس استفاده می شود که در محل درزها قرار می گیرند و سپس به هم لحیم می شوند. این روش کار با شیشه را لوئیس تیفانی در سال 1878 ابداع کرد و بعدها این روش ساخت، به نام خودش، تکنیک شیشه تیفانی نام گرفت. می توان گفت که تکنیک تیفانی از روش متداول ساخت استیند گلس، از زیبائی و ظرافت بیشتری برخوردار است.

 

شیشه های تزئینی استیندگلس مناسب نورگیر نشیمن

کاربردهای استیندگلس

از هنر زیبای استیندگلس در مکان ها و کاربری های متفاوتی می توان استفاده کرد. از ساخت وسایل تزئینی مانند آباژور و لوستر گرفته تا در، پنجره، پارتیشن، نورگیر و حتی پوشش قسمتی بزرگ یا کل سقف، مانند گنبد های شیشه ای استیندگلس. با به کارگیری این روش در ساخت در و پنجره و نورگیر، هم کمبود نور محیط جبران می شود و هم زیبایی شیشه های رنگی، شکوه و وقار خاصی را در فضا ایجاد می کند.

کاربردهای استیندگلس
کاربردهای استیندگلس

استفاده از نورگیر استیند گلس در فضاهای کاری، تجاری و مسکونی یکی از بهترین راه ها برای جبران کمبود نور است. اگر فضای داخلی منزل یا محیط کار شما به اندازه کافی نور دریافت نمی کند، می توانید با نصب نورگیر استیند گلس در سقف، هم این کمبود نور را جبران کنید و هم از مشاهده زیبایی و ظرافت یک اثر هنری، بهره مند شوید. همچنین می توانید پنجره های قدیمی را با پنجره استیند گلس تعویض نموده و سپس اقدام به نصب نورگیر استیندگلس نمایید تا مجموعه زیبایی از هنر شیشه های رنگی را در یک مکان داشته باشید. بدون شک پس از انجام کارهای روزانه، تماشای تابش آفتاب از میان شیشه های رنگی چشم و روان شما را نوازش کرده و خستگی ذهنی شما را برطرف می کند. علاوه بر این وجود نورهایی با رنگ های شاد و زنده، در شما انرژی و خلاقیت بیشتری برای انجام کار ایجاد می کند.

بررسی نقش شیشه های استیند گلس و تیفانی در نورپردازی فضا

مزایای استفاده از نورگیر استیندگلس

نورگیر استیند گلس تلفیقی از هنر، مهارت و عشق و علاقه هنرمند است. ترکیب زیبای اشکال و نقوش هندسی که با رنگ های الوان به دقت و ظرافت، زینت شده اند، چشم هر بیننده ای را خیره می کند. بازی نور آفتاب در میان شیشه های منقش و رنگی، از هنگام طلوع خورشید تا غروب، جلوه های متنوعی از درخشش نور و رنگ در فضا ایجاد می کند. با وجود نورگیر استیند گلس در فضای کاری یا منزل شما، اثری هنری، دست ساز و بی نظیر در محیط  جلوه گری می کند و زیبایی خاص و هنرمندانه ای به آن می بخشد. نورگیر استیند گلس با نمایش نقش و نگار ظریف و زیبا و تابش نورهای رنگی در زوایای مختلف، در ساعات مختلف روز، فضا را از یکنواختی و کسالت خارج کرده و به آن طراوت و نشاط می بخشد.

مزایای استفاده از نورگیر استیندگلس
مزایای استفاده از نورگیر استیندگلس

تصمیم دارید از نورگیر استیندگلس استفاده کنید؟

اگر در مورد نورگیر استیندگلس نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، همکاران ما در شرکت کاژه، آماده هستند تا در مورد انتخاب طرح و برآورد هزینه طراحی و نصب نورگیر استیندگلس، شما را راهنمایی کنند. همچنین تیم هنرمند و پرمهارت گروه کاژه، تمام مراحل طراحی و ساخت و نصب نورگیراستیند گلس را در کمترین زمان ممکن و مطابق سلیقه شما انجام خواهند داد.

کاربرد شیشه های تزئینی به عنوان جدا کننده در فضا

 

 

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته