شیشه خم چگونه ساخته می‌شود؟ (بروزرسانی 2018)

فیلم روز

نیاز به مشاوره دارید ؟
همین الان با کارشناسان تماس بگیرید!

شیشه خم

شیشه خم چگونه ساخته می‌شود؟

شاید از خود بپرسید شیشه خم چیست؟ باید به شما بگویم شیشه‌های سکوریت در حین فرآیند ساخت با با حرارت دهی و فرم دهی به شکل خمیده ساخته و مورد استفاده قرار می‌گیرند. این شیشه‌ها عموماً به صورت ساده و رنگی در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد. این شیشه‌ها می‌توانند تمام سکوریت یا نیمه سکوریت باشند.  قبل از اینکه با فرآیند ساخت این سری از شیشه‌ها آشنا شوید نیاز است که با کاربردهای این سری از شیشه‌های خم بیشتر آشنا شوید. از شیشه‌های خم برای مصارف بسیاری استفاده می‌شود به عنوان مثال برای ساخت ساختمان‌های قوس دار، بوفه‌های حالت دار، یخچال‌های مغازه‌ها، پنجره‌های قوس دار، میزهای دکوری خمیده و موارد بسیاری از این دست که بارها در زندگی روزمره خود با آن برخورد کرده‌اید.

شیشه خم
شیشه خم

فرایند ساخت شیشه خم

شاید با خود بگوید شیشه‌های خم چگونه ساخته می‌شوند. باید به شما بگویم زمانی که حرارت لازم به شیشه‌های سکوریت یا نیمه سکوریت داده می‌شود به راحتی می‌توان آن‌ها را به صورت خمیده تولید کرد. خم استاندارد شیشه به خمی می گویند که شعائی از یک دایره باشد. شما می‌توانید با ارائه طول کمان و شعاع خم اقدام به سفارش شیشه هم کنید. در روش خم کاری شابلون فلزی تهیه می‌گردد سپس با قرار دادن شیشه در قالب در طی یک عملیات حرارتی اقدام به خم کردن شیشه می‌نمایند. شیشه‌های خم را با استفاده از پروفیل‌های مخصوص می‌توان در قسمت‌های مختلف نصب و مورد استفاده قرار داد.

 

فرایند ساخت شیشه خم
فرایند ساخت شیشه خم

چگونه شیشه خم می‌شود؟

برای خم  کردن شیشه روش‌ها و تکنولوژی‌های متفاوتی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب مختص به خود را دارند. یکی از روش‌های که برای خم کردن شیشه‌های سکوریت و لمینت مورد استفاده قرار می‌گیرد حرارت دادن و  خم کردن شیشه به صورت هم زمان است. روش دیگر که کاربرد بیشتری دارد به این صورت است که شیشه پس از داغ شدن در قالب‌های مخصوص خم می‌شود. در این روش حرارتی حدود 580 درجه تا 600 درجه سانتی گراد به شیشه داده می‌شود. با بالا رفتن دمای شیشه شکل قالب به شیشه مد نظر داده می‌شود و شیشه به شکل قالب تغییر شکل می‌دهد و خم می‌شود. در طی این دو روش شیشه هم به صورت عرضی و هم به صورت طولی خم می‌شود. اما زمانی که شیشه به صورت طولی خم می‌شود کیفیت بالاتری به نسبت شیشه عرضی به خود می‌گیرد.

چگونه شیشه خم می‌شود؟
چگونه شیشه خم می‌شود؟

 

 استفاده از شیشه‌های خم

بدون تردید در دنیای مدرن امروز که معماری داخلی و بیرونی نقش به سزایی در زیبا سازی نماهای اصلی ایفا می‌کند استفاده از فناوری جدید می‌تواند یک مزیت بزرگ به شمار آید. استفاده از شیشه‌های خم برای دکوراسیون داخلی یک مغازه مثل ویترین‌های آن یا برای درب‌های ورودی با شکل‌های خمیده مدرن و زیبا می‌تواند سبب جلوه دادن بیشتر به دکورهای شما شود. از سوی دیگر می‌توان از شیشه‌های خم سکوریت یا لمینت برای جلوه دادن بیشتر به یک ساختمان با نمای شیشه‌ای بهره گرفت. می‌توان تمام نمای ساختمان را با شیشه‌های خمیده دیزاین و استفاده کرد که بدون تردید جلوه بیشتری به ساختمان‌های شیشه‌ای شما می‌دهد.

 استفاده از شیشه‌های خم
استفاده از شیشه‌های خم

 قیمت شیشه‌های خم

از آنجایی که در زمان نصب و اجرای شیشه‌های خم فرایند پیچیده‌ای توسط متخصصین این فن دنبال می‌شود. باید بگویم این شیشه‌ها به نسبت شیشه‌های سکوریت ساده  قیمت تمام شده بیشتری را از آن خود می‌کنند. جابجایی این شیشه‌های خمیده بسیار دشوارتر از شیشه‌های ساده است. از سوی دیگر نصب و استفاده از آن برای ساختمان‌ها بسیار کار سخت و طولانی است. از همین رو قیمت تمام شده بیشتری را به افراد تحمیل می‌کند. به همین دلیل از این دست از شیشه‌ها تنها برای ساختمان‌های بسیار خاص و لاکچری و فروشگاه‌های مدرن و متفاوت استفاده می‌شود. شما بر حسب توان مالی و نیازهای که برای یک پروژه کاری مد نظر دارید می‌توانید از این شیشه‌ها در نمای داخلی و بیرونی ساختمان‌های خود استفاده کنید.

 

 تولید شیشه خم به چه صورت است؟

در تولید شیشه هم همانند سایر شیشه‌ها، در ابتدا مواد اولیه شیشه را به صورت خمیری در آورده و ذوب می‌نمایند تا شیشه اولیه و خام تولید گردد. سپس شیشه خام تولید شده را طی فرآیند حرارت دهی به صورت آرام و آهسته به مرور زمان و شکو ناگهانی با کاهش دما به شیشه سکوریت تبدیل می‌کنند. در شروع انجام فرآیند شیشه خم تا 630 درجه حرارت می‌دهند و تا حد شعاع مدنظر شیشه مربوطه را خم می‌کنند. در تولید شیشه هم شیشه به شکل استوانه‌ای و یا چند جهته خم می‌شود. باید بگویم این شیشه اگر به صورت طولی خم شود ماندگاری و کیفیت بیشتری به نسبت شیشه خم شده عرضی خواهد داشت. پس از خم شدن و شوک ناگهانی دمای سرد به شیشه وارد می‌شود تا فرایند سکوریت و لمینت کردن شیشه صورت گیرد.

 

مزایای استفاده از شیشه‌های مدرن

همان طور که در مقاله فوق مطالعه کردید شیشه‌های خمیده برای یک طراحی متفاوت و یک دکوراسیون خاص مد نظر قرار داده می‌شود. این امر درست است که بر خلاف شیشه‌های ساده هزینه بر است اما نتیجه نهایی از یاد شما می‌برد که چقدر هزینه صرف پروژه‌های خود کرده‌اید. تفاوت و منحصر به فرد بودن دلیل بارز استفاده از شیشه‌های مدرن و زیبا است. اگر می‌خواهید متفاوت‌تر از همیشه به دکوراسیون کردن معماری داخلی فضای بیرونی ساختمان‌های خود بپردازید به شما استفاده از شیشه‌های خم را پیشنهاد می‌دهیم.

 

مقالات جدید:

گنبدهای دکوراتیو | سازه های فلزی و چوبی برای ساخت گنبد شیشه ای

طراحی روی شیشه‌های سند بلاست

حمام با دکور شیشه ای

اتاق مدیریت شیشه ای | دکور اتاق مدیریت با شیشه (بروزرسانی 2018)

 

مقالات خواندنی:

اتاق مدیریت شیشه‌ای | طرح های زیبا و متنوع 2018

حمل شیشه های ساختمانی ، نصب و انبار کردن آن‌ها

تراش روی شیشه | جذاب ترین شیشه های دکوری

 

امتیاز شما چیست؟

مطالب مرتبط با این نوشته